Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cena Cardano (ADA) prudko rastie. Aké sú čerstvé novinky tejto kryptomeny?

Článok

cardano
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

V spleti pozitívnej nálady okolo kryptomeny Cardano (ADA) najmä v súvislosti s blížiacim sa príchodom éry Goguen (smart kontraktov), posilnila jej kapitalizácia za uplynulé dva týždne približne o dvojnásobok hodnoty na súčasných vyše 27 miliárd dolárov.

Cardano je aktuálne tretou najväčšou kryptomenou ak nerátame do rebríčka stablecoin Tether, no azda stojí za pripomenutie, že ešte pred mesiacom sa obchodovali mince ADA len za 0,44 USD. V súčasnosti je cena takmer 90 centov.

Kryptomena Cardano sa podobne ako Polkadot snaží priniesť na trh rýchly plne decentralizovaný blockchain pre smart kontrakty a stať sa tak priamou konkurenciou pre Ethereum. To má tisíce aktívnych vývojárov a v miere adopcie je ďaleko pred týmito projektmi. Má však problémy so škálovateľnosťou a vysokými poplatkami.

(Keď Cardano spustí fázu Goguen, môže sa rýchlo stať atraktívne aj pre vývojárov Ethereum, nakoľko už testuje most pre ľahkú konvertibilitu ERC-20 tokenov z Ethereum na Cardano a taktiež umožní písať smart kontrakty v programovacom jazyku Ethereum s názvom Solidity. To všetko popri výrazne nižších transakčných poplatkoch a vyššej rýchlosti transakcií.)

Ďalšie novinky Cardano

Autor projektu Cardano Charles Hoskinson pred pár dňami potešil komunitu informáciami o ďalších plánovaných novinkách. Potvrdil, že hardfork Mary, ktorý je súčasťou 3 hardforkov pred pustením éry Goguen, sa udeje už koncom februára. Ďalší hardfork s názvom Alonzo bude v druhom kvartáli a prinesie so sebou smart kontrakt platformu Plutus.

Hoskinson okrem toho prezradil, že by mali v horizonte 3 mesiacov oznámiť spoluprácu s univerzitou Carnegie Mellon University v súvislosti so smart kontraktmi a tiež uviedol, že už čoskoro prezradia podrobnosti veľkej africkej dohody, ktorá sa bude týkať približne 5 miliónov Afričanov. Viac údajne prezradiť zatiaľ nemôže, no ide o projekt, ktorý je možné aplikovať následne na celú Afriku.

Spoluautor Ethereum taktiež prezradil, že na testnete Mary bolo vytvorených už vyše 100 rôznych mincí (tokenov) a že ďalšie kolo financovania zaujímavých projektov skrz Project Catalyst 4 bude mať hodnotu až 1 milióna dolárov a rozdelí sa medzi 20 až 30 zaujímavých projektov. Nuž a ďalší poradí (Catalyst 5) bude mať hodnotu až 2 miliónov USD.

Co sa týka vzdialenejšej budúcnosti, po dokončení Harforku Alonzo budú presunuté pracovné zdroje smerom na Hydru, čo je projekt zameraný na vyriešenie problematiky škálovateľnosti Cardano blockchainu smerom k adopcii stoviek miliónov až miliárd ľudí. Beta verzia Hydra by vraj mohla byť na Cardane rozbehnutá ešte tento rok (v súčasnosti Hydra nie je potrebná, no pre budúcnosť Cardano v čase, kedy bude adopcia na vysokej úrovni bude nevyhnutná).

Dávajte si pozor na podvody

S rastúcou popularitou kryptomeny Cardano sa žiaľ objavuje aj čoraz viac podvodných schém, ktoré sa snažia oklamať najmenej skúsených investorov. V skupine Cardano [ADA] CZ/SK sa v pondelok objavila informácia, že jeden z investorov pochádzajúcich z Českej republiky naletel podvodnej kryptopeňaženke pre Cardano, ktorá sa nachádzala v Google Play, v čoho dôsledku poslal 10 000 mincí ADA na adresu podvodníkov.

Chceme vás upozorniť, že ak mate akékoľvek pochybnosti o tom, ako si Cardano kúpiť a na akú peňaženku mince ADA odoslať, neváhajte sa pýtať skúsenejších. Idelným priestorom pokiaľ ide o Cardano je zmieňovaná skupina na Facebooku.

Najpopulárnejšími peňaženkami pre Cardano sú Daedalus, Yoroi či AdaLite (overte si, že sa nachádzate na oficiálnych stránkach týchto peňaženiek). Neinštalujte si žiadne peňaženky, ktoré pôsobia nedôveryhodne, majú zle hodnotenie, alebo boli uverejnené len nedávno. Ak si nie ste istý, opýtajte sa, alebo začnite len malými transakciami v nízkych hodnotách, aby ste si overili, že všetko funguje ako má

Zdroje článku: Príspevok Riša Havlík Facebook skupina Cardano ADA CZ/SK, portál Decrypt

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.