Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Cena bitcoinu reagovala na ostatné trhy. Plánuje FED uťahovanie kohútikov?

Článok

Pád Bitcoinu
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Nie vždy platí, že cenu Bitcoinu ovplyvňuje len samotné dianie v kryptosektore a popularita, či pokles popularity tejto kryptomeny. Na Bitcoin podobne ako na iné investičné aktíva vplývajú aj externé faktory mimo kryptosektor. A práve to je možný dôvod, prečo včera došlo k výraznejšiemu poklesu jeho ceny.

Prepad ceny Bitcoinu podľa všetkého minimálne z časti súvisel s vyjadreniami šéfa FEDu, teda americkej centrálnej banky, Jeromeho Powella, o súčasnom stave americkej ekonomiky. Powell hovoril na túto tému v rozhovore pre National Public Radio.

Predseda FEDu okrem iného naznačil, že ekonomike sa darí lepšie, než sa čakávalo a že FED bude v nasledujúcom období konať „veľmi transparentne pokiaľ pôjde o postupnú zmenu menovej politiky“. Naznačil tým, že súčasná uvoľnená menová politika, ktorá má slúžiť na podporu koronakrízou zdecimovanej ekonomiky, môže byť postupne korigovaná.

Súčasná menová politika FEDu pritom súvisí najmä s tým, že FED znížil referenčné úrokové sadzby na nulu až 0,25% a začal vo veľkom skupovať americké dlhopisy a cenné papiere zaistené hypotékami. Mesačne do nich vlieva 120 miliárd dolárov (80 miliónov a 40 miliónov).

Treasury bonds začali posilňovať

Veľká pozornosť trhov sa po vyjadreniach Powella naznačujúcich blížiace sa obdobie uťahovania kohútikov sústredila na výnosy americkej štátnej pokladne (treasutry Bonds), ktoré začali rásť. Tie 10-ročné posilnili na 1,63% a 30-ročné stúpli na 2,35%.

Rastúca miera výnosnosti týchto dlhopisov je pritom jedným z indikátorov rastúcej inflácie a potenciálnych úrokových mier, ktoré by mohli potlačiť oživenie americkej ekonomiky v čase boja s COVIDom. Powell však ich rast označil skôr za optimisticky a tvrdí, že nemá obavy z ich prehriatia. Na tieto správy reagoval negatívne nielen Bitcoin, ale aj technologické akcie.

Peniaze sa začali sťahovať zo špekulatívnejších aktív

Ako uviedol portál Decrypt, obchodníci začali následne presúvať peniaze od niektorých špekulatívnejších časti trhu – ako sú práve technologické akcie či Bitcoin, smerom ku sektorom, ktoré budú pravdepodobne profitovať z oživenia ekonomiky.

Inak povedané investori sa môžu začať väčšmi sústrediť napríklad na energetické spoločnosti, cestovný priemysel, či sektory, ktoré budú čerpať z investícii do rozvoja infraštruktúry. Vývoj akcii technologických firiem ako sú Apple či Google už naznačuje, že dochádza k presunu kapitálu. Ich výsledky v tomto kvartáli sú totiž horšie, než v predošlom.

Tieto informácie v súvislosti s Bitcoionom však zároveň nemožno preceňovať. Pravdou je, že Bitcoin býva častokrát citlivý na dianie na ostatných trhoch, no zväčša dokáže rýchlo konsolidovať. Okrem toho FED zatiaľ žiadne uťahovanie kohútikov nepotvrdil a ide v súčasnosti skôr len o reakciu na Powellove vyjadrenia, ktoré naznačujú, že by k tomu mohlo dôjsť koncom tohto roka.

Bitcoin ovplyvňuje aj nový druh veľrýb

Populárny krypto analytik Willy Woo zároveň upozornil, že v BTC trhu sa nachádza nový druh veľrýb – hedžové fondy. Tie môžu na konci každého kvartálu rebalancovať svoje súvahy a najmä vďaka veľkej výnosnosti Bitcoinu v predchádzajúcich mesiacoch môžu teraz ku koncu štvrťroka vyberať zisky. To môže byť tiež jeden z dôvodov, prečo Bitcoin v marci oslabuje. Willy Woo naznačil, že tento trend sa môže stať na konci kvartálov v prípade Bitcoinu úplne bežným, no upozornil:

,,Nevyzerá to tak, že by v tomto momente predávali typické veľryby (čo v skutočnosti robia počas každej bitcoinovej rally). Bitcoiny, ktoré sa teraz predávajú, sú relatívne mladé (myslí tým, že sa presúvajú na BTC blockchaine bitcoiny, ktoré menili majiteľov len nedávno pozn.red.).”

Zdroje: decrypt.co, cnbc.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.