Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano vstúpilo do novej éry. Hardfork Alonzo priniesol smart kontrakty

Článok

astronaut
Zdroj: Pixabay.com

12. september 2021 sa stal pre kryptomenu Cardano (ADA) historickým okamihom. V nedeľňajších večerných hodinách prebehol hardfork, vďaka ktorému sa na jej blockchaine sprístupnia dlhoočakávaná možnosť písania smart kontraktov a budovania decentralizovaných aplikácii (DApps). Éra Goguen je konečne tu.

Cardano sa týmto momentom púšťa do novej etapy svojej existencie, počas ktorej sa ukáže, do akej miery má potenciál konkurovať iným smartchainom na čele s Ethereum. Z teórie a očakávaní sa dostávajú fanúšikovia Cardano do reality, v ktorej budú môcť sledovať, či je ekosystém okolo tejto kryptomeny naozaj lepší než to, čo na trh od roku 2015 prináša Ethereum.

Nebude to ľahká cesta

Predošlé dni boli popri veľkých očakávaniach sprevádzané aj tvrdeniami, podľa ktorých smart kontrakty na Cardano nie sú pripravené vo vyžadovanej kvalite. Tieto informácie sa začali objavovať po sprístupnení verejného testnetu, kedy niekoľko dni pred 12. septembrom získali všetci vývojári príležitosť nazrieť do systému a odskúšať si ho. Viacerí z nich – zrejme z dôvodu nepochopenia odlišných princípov na ktorých Cardano funguje oproti Ethereum, následne šírili o funkcionalite smart kontraktov tomto blockchaine z časti zavádzajúce správy alebo dezinformácie.

Hodiny pred spustením éry Goguen tak boli sprevádzané aj vyvracaním týchto tvrdení. Podrobne sa im venoval aj zakladateľ Cardano Charles Hoskinson, ktorý upozornil, že písanie inteligentných zmlúv na Cardano si vyžaduje odlišný prístup a tí, ktorí si mysleli, že projekty existujúce na Ethereum sa na Cardano prehodia “samé” bez väčšieho úsilia, boli na omyle. Inak povedané vývojári Ethereum sa trochu “zapotia”, kým to, čo beží na Ethereum, budú chcieť spustiť aj na Cardano. Hlavný problém tkvie tom, že Cardano využíva eUTXO model spracovania transakcií (podobne ako Bitcoin) na rozdiel od Account based modelu Ethereum. To si však vyžaduje odlišný prístup k písaniu kontraktov. Podľa Cardano však čas ukáže, že je pre DeFi lepší a bezpečnejší.

Hoskinson tvrdí, že absolútnym základom je pochopiť, v čom sú rozdiely. Následne by skúsený vývojár už nemal mať väčší problém prispôsobiť sa a začať vyvíjať. Firma Input Output však chce napriek tomu vývojárom Ethereum pomôcť a preto im v dohľadnej dobe predstaví funkcie, ktoré im pracovanie v prostredí Plutus zjednodušia. Podrobnosti by sa mali dozvedieť aj z virtuálneho summitu, ktorý je na programe kontom tohto mesiaca. K dispozícii im budú taktiež materiály týkajúce sa príprav prvého stablecoinu na Cardano, ktoré im poslúžia ako pomôcka, respektíve manuál.

Bitcoinoví fanúšikovia by podľa Hoskinsona mali Cardano za vybratie si cesty skrz eUTXO model, ktorý využíva aj BTC pochváliť. Myslí si, že ich práca môže byť aj akýmsi základom pre budovanie smart kontraktov na BTC ak sa raz vydá touto cestou.

Pozor na prehnané očakávania

Niekoľko hodín pred spustením smart kontraktov šéf marketingového a komunikačného oddelenia Input Output Tim Harrison zverejnil dlhší blogový príspevok určený pre Cardano komunitu, v ktorom upozornil na prehnané očakávania od nasledujúcich dní.

Harrison zdôraznil, že práce so smart kontraktmi sa budú zdať niektorým vývojom komplikovane. Treba im dať čas, aby si zvykli na niečo nové – výrazne odlišné od Ethereum. Taktiež upozornil na to, že Cardano prišlo s riešením, ktoré umožňuje vznik tokenov bez smart kontraktov, no to neznamená, že všetko, čo vznikne na tomto blockchaine, bude automaticky 100% bezpečné. Na Cardano či už úmyselne alebo z dôvodu vývojárskych chýb môžu vzniknúť projekty, ktoré budú chybné, hacknuteľné alebo dokonca úmyselnými podvodmi. To je niečo, čo samotný blockchain sám o sebe nedokáže vyriešiť, preto varuje, aby boli ľudia obozretní.

,,Niektoré Dapps sa môžu ukázať byť ako nedostatočne zabezpečené. Prvá vrstva Cardano platformy ponúka robustnosť a vysokú istotu, aby sa minimalizovala potenciál rizík. Zlé kódovanie v praxi však môže pre používateľov Dapps vždy predstavovať riziká. Takmer s istotou môžeme očakávať aj too, že zlí účastníci budú chcieť využiť výhod pri hackoch a exploitoch,“ upozornil.

Čo po smart kontraktoch?

Samotným spustením éry Goguen sa však práce na Cardano zďaleka nekončia. Okrem samotných „dolaďovačiek”, ktoré budú v nasledujúcom období spojené s tým, aby budovanie smart kontraktov na Cardano bolo čo najjednoduchšie, a aby sa touto cestou vydalo čo najviac vývojárov, čelia pred vývojármi ďalšie nemalé výzvy.

Zhrnuté sú do ďalších dvoch ér – BashoVoltaire. Basho je éra, ktorá sa týka vylepšení škálovania Cardano. Jednoducho aby bol pripravený na potenciálnu adopciu miliardami ľudí. Súčasne Cardano by malo zvládať nápor súčasného dopytu po kryptomenách a smart kontraktoch na nich bežiacich. Ak by však ekosystém Cardano využívala miliarda ľudí, tak to čo je k dispozícii dnes, by jednoducho nestačilo. Aj preto je tu éra Basho, ktorá sa sústredí na tento problém.

Poslednou súčasťou skladačky je éra s názvom Voltaire, ktorá sa týka decentralizovaného vedenia tejto kryptomeny. Voltaire sa buduje priebežne a jeho súčasťou sú aj úspešné projekty Catalyst, ktoré slúžia na prerozdeľovanie financií nádejným projektom skrz decentralizované komunitné hlasovanie. Voltaire v konečnej forme by však mal umožniť, aby sa o všetkom dôležitom rozhodovalo v rámci komunity – inak povedané hlas bude mať každý držiteľ kryptomeny ADA. Skrz hlasovanie sa v budúcnosti napríklad rozhodne, či na vývoji ekosystému Cardano sa bude naďalej podieľať firma Input Output, ktorej CEO je zakladateľ Cardano Charles Hoskinson.

Zdroje: decrypt.co, Kryptonovinky, iohk.io

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.