Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano uzavrelo spoluprácu s McCann. Jeho služby využíva aj Microsoft či LinkedIn

Avatar

Článok

zo dňa

cardano

Pomalšia realizácia plánovaných cieľov v porovnaní s konkurenciou a slabšia propagácia projektu. To sú dve najčastejšie výčitky, ktoré zaznievajú z komunity fandiacej kryptomene Cardano (ADA). Kým prvý problém je zdá sa už minulosťou, veď Shelley a staking klopú na dvere, Cardano intenzívne pracuje aj na zlepšení svojho imidžu.

Marketingovú oblasť týkajúcu sa Cardano má na starosti Cardano Foundation, nadácia, ktorá bola častokrát kritizovaná za nie príliš ideálny spôsob prezentácie projektu a komunikáciu s komunitou. Po zmene vedenia sa však začali hýbať ľady, čoho dôkazom je aj čerstvé oznámenie o uzavretí spolupráce s marketingovou agentúrou McCann Dublin. Nejde pritom len tak o hocijakú spoločnosť – na služby McCann sa spoliehajú aj Microsoft, LinkedIn či nórske aerolinky.

Írska pobočka McCann bude mať dôležitú úlohu – vylepšiť imidž Cardano, počnúc prehodnotením súčasnej marketingovej stratégie a návrhom nových riešení. ,,Značka hrá kľúčovú úlohu pri adopcii Cardana, pretože čím viac organizácii sa rozhoduje integrovať do svojich operácii tretiu generáciu blockchainových riešení,” povedal k uzavretiu spolupráce globálny riaditeľ PR v Cardano Foundation Bakyt Azamikanov.

Jenny Paerzold z McCann Dublin povedal, že obe spoločnosti si okamžite sadli. McCann si uvedomuje dôležitosť a potenciál kryptomien. Paerzold je presvedčený, že ich pokrok je nezastaviteľný a rozhodne budú súčasťou finančného systému.

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Bitcoin

Krypto správy dňa (1.10.): Býčí Bitcoin, zaujímavé správy o Cardano či práca pre Chainalysis

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú turbulentné obdobie, no vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ.

Bitcoin dosiahol druhy najlepší kvartál v histórii. Rekordný je na dosah

Bitcoinu sa podarilo dosiahnuť druhý najlepší kvartál vo svojej histórii. Upozornila na to analytická firma zameraná na sledovanie on-chain transakcií Bitcoinu Skew. Skew na Twitteri publikovala tabuľku koncových cien Bitcoinu na konci kvartálov od roku 2014 až po súčasnosť. Z nej vyplýva, že najlepšia koncová cena Bitcoinu bola zaznamenaná k štvrtému kvartálu 2020, kedy sa na prelome 31. decembra 2017 a 1. januára 2018 uzavrela cena Bitcoinu na hodnote 13 660 dolárov (pár dní predtým dosiahol Bitcoin rekordnú hodnotu 20 tisíc USD). Podrobnosti sa dočítate v tomto článku.

Prvá významná spoločnosť zvažuje presun z Ethereum na Cardano!

Spoločnosť SingularityNET, ktorá sa špecializuje na umelú inteligenciu (AI) a stoji za svetoznámym A.I. robotom Sophia, podľa informácii Cointelegraph zvažuje migráciu z blockchainu Ethereum na konkurenčné Cardano (ADA). Naznačujú to nielen špekulácie, ale aj uzavretie spolupráce so spoločnosťou IOHK, ktorá patrí medzi tri firmy, ktoré sa najväčšou mierou podieľajú na vývoji ekosystému Cardano. Viac sa dočítate tu.

Chainalyis a IntegraFEC dostanú peniaze od IRC

Americký daňový úrad (IRS) oznámil, že prerozdelí viac než milión dolárov medzi spoločnosti Chainalysis a Integra FEC, ktorých úlohou bude sledovať transakcie tokenu Monero (XMR), ktorý je zameraný na realizáciu anonymných kryptónových transakcii. Celkovo sa o túto úlohu uchádzalo 22 projektov. Kým Chainalysis patrí k známym hráčom v oblasti skúmania blockchain transakcií, výber relatívne neznámeho Integra FEC je mierne prekvapujúci. IRS chce sledovať transakcie Monero najmä z dôvodu, že skrz túto kryptomenu môžu obchádzať užívatelia svoje daňové povinnosti. (cointelegraph.com)

Reálna konkurencia Cardano je iná, než si myslíte

Nový generálny riaditeľ Cardano Foundation Frederik Gregaard, ktorý by mal byť do tejto funkcie oficiálne vymenovaný až 1. novembra, skonštatoval, že reálnou konkurenciou pre Cardano nebudú firmy pôsobiace v blockchain sektoreGregaard v rámci rozhovoru pre  Cointeelegraph poznamenal, že najväčšia konkurencia nového ekosystému, ktorý sa buduje okolo kryptomeny Cardano a podieľa sa na ňom nielen Cardano Foundation, ale aj firmy IOHK a Emurgo, sa skrýva v bežných už globálne zabehnutých firmách.  Podrobnejšie sme sa téme venovali v tomto článku.

VIDEO: Kedy sa dočkáme vakcíny na koronavírus? Ako ovplyvní Bitcoin?

Autor investičného bestselleru  “Bohatý otec, chudobný otec” Robert Kiyosaki nedávno vyhlásil, že vynájdenie vakcíny na koronavírus (COVID-19) bude  v krátkodobom horizonte negatívnou správou pre investorov do zlata, bitcoinu či striebra, pretože osmelí trhových hráčov, ktorí začnú prelievať svoje aktíva rizikovejším smerom.

 

Robert Kyiosaki práve zlato, striebro a Bitcoin považuje za najlepších držiteľov hodnoty v čase neistoty a upozorňuje, že vakcína súčasné ekonomické problémy nevyrieši, ale len oddiali ich následky. Predpokladaný pád ceny Bitcoinu v čase, kedy sa objaví efektívna vakcína na koronavírus, bude považovať za dobrý čas na nákup “dipu”. Pozrite si video z dielne YouTube kanálu Zaujalo ma, ktoré sa tentokrát venuje práve tomu, kedy by sme sa mohli takejto vakcíny dočkať a ktoré firmy sú k nej najbližšie.

CEO MyEtherWallet si platil nájom z ťažby kryptomien

Kosala Hemachandra, ktorý založil populárny MyEtherWallet a aktuálne mu šéfuje, priznal, že v rokoch 2014 a 2015 financoval platby za svoj nájom v Los Angleles z toho, čo zarobil počas ťažby kryptomien. ,,Kúpil som si Bitcoin miner a mal som ho vo svojej izbe. Ťažil som a suma, ktorú som tým zarobil, stačila na zaplatenie nájomného a elektriny za túto izbu, takže som ju mal v podstate zadarmo,” spomínal na obdobie, kedy na ťažbu bitcoinu stačili menej technologicky náročné zariadenia. Priznal však, že v izbe bolo nesmierne teplo, pretože kombinácia zariadenia na ťažbu bitcoinu, ktorá produkuje veľké teplo s teplým podnebím v Kalifornii nebola príliš ideálna kombinácia. (cointelegraph.com)

Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku. 

Čítať ďalej

Cardano

Reálna konkurencia Cardano je iná, než si myslíte, tvrdí budúci CEO Cardano Foundation

Avatar

Článok

zo dňa

od

cardano

Nový generálny riaditeľ Cardano Foundation Frederik Gregaard, ktorý by mal byť do tejto funkcie oficiálne vymenovaný až 1. novembra, skonštatoval, že reálnou konkurenciou pre Cardano nebudú firmy pôsobiace v blockchain sektore.

Gregaard v rámci rozhovoru pre  Cointeelegraph poznamenal, že najväčšia konkurencia nového ekosystému, ktorý sa buduje okolo kryptomeny Cardano a podieľa sa na ňom nielen Cardano Foundation, ale aj firmy IOHK a Emurgo, sa skrýva v bežných už globálne zabehnutých firmách. ,,Myslím si, že najväčší konkurent sú najväčšie existujúce technologické platformy ako sú Google, Amazon, Tencent, Alibaba a podobne,” uviedol.

Gregaard je presvedčený, že veľkí poskytovatelia technológii a firmy, stojace za najväčšími sociálnymi sieťami, sa premenili od dodávania zmysluplných nástrojov svojim zákazníkom k tomu, že so svojimi zákazníkmi manipulujú a vedia o nich príliš veľa (vlastnia akoby časť z nich).

Podľa Greegarda je distribuovaná technológia pravý opak toho, čo ponúkajú tieto firmy. Blockchain totiž umožní používateľom mať kontrolu nad svojimi dátami a identitou.

,,Dnes naozaj neviete, čo sa deje na internete (ani s vašimi dátami, ktoré ste dali napr. Facebooku pozn.red.). Všetko čo robíte, sa nejakým spôsobom speňažuje. Myslím si, že keď ľudia postupne zistia, že na tomto svete nie je nič zadarmo (ani používanie internetu pozn.red.), zrazu skončia u blockchainu,” skonštatoval.

Blockchain podľa neho umožňuje budovanie spoločnosti, v ktorej jednotlivec nie je povinný vymeniť svoju identitu za službu, ktorá mu je poskytovaná. Ľudia sa tak oslobodia od vplyvu technologických gigantov.

Greegard v rámci diskusie taktiež naznačil, že projekty ako sú Cardano, Algorand či Tezos by mali prestať súťažiť medzi sebou, ale skôr viac spolupracovať, aby spoločne pomohli k tomto prechodu.

,,Myslím si, že tento trh je extrémne veľký. Keď začneme medzi sebou bojovať, ako sa technologické firmy rozhodnú, kde budú budovať svoje Dapps? Myslím si, že nám chýba akýsi čln (interakcia),” naznačil, že jednotlivé blockchainy by mali spolupracovať a vytvárať riešenia, ktoré budú interoperabilné.

Budúci šéf Cardano Foundation priznal, že giganti na čele s Google a Amazonom sú extrémne silní a disponujú biliónmi dolárov. Väčšou hodnotou, než je v celom kryptosektore. Proti týmto novým technológiám budú preto bojovať. Greegard je však presvedčený, že ekosystém Cardano bude napriek tomu dostatočne kvalitný na to, aby dokázal prežiť a žať úspech.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Cardano

Prvá významná spoločnosť zvažuje presun z Ethereum na Cardano!

Avatar

Článok

zo dňa

od

Cardano Sophia

Spoločnosť SingularityNET, ktorá sa špecializuje na Umelú inteligenciu (AI) a stoji za svetoznámym A.I. robotom Sophia, podľa informácii Cointelegraph zvažuje migráciu z blockchainu Ethereum na konkurenčné Cardano (ADA).

Naznačujú to nielen špekulácie, ale aj uzavretie spolupráce so spoločnosťou IOHK, ktorá patrí medzi tri firmy, ktoré sa najväčšou mierou podieľajú na vývoji ekosystému Cardano.

SingularityNET je platforma umožňujúca komukoľvek vytvárať, zdieľať a magnetizovať služby umelej inteligencie. Potenciálny prechod na Cardano zvažuje z dôvodu, že Ethereum má čoraz väčšie problémy s preťaženosťou siete a rastúcimi poplatkami, čo je najmä dôsledok rastúceho záujmu o DeFi projekty postavené na Ethereum blockchaine. Poplatky za transakcie na Ethereum sa už bežne dostávajú nad 10 dolárov, čo je extrémne veľa, pričom riešenie Ethereum 2.0 je procesom, ktorý môže trvať ešte roky (hoci “fáza 0“ sa má spustiť už v novembri alebo decembri).

,,Súčasné problémy s rýchlosťou a nákladmi Ethereum zvýšili naše úsilie skúmať alternatívy podporujúce SingularityNET,” priznal generálny riaditeľ projektu. ,,Prechod SingularityNET na moderný blockchain ako je Cardano je jasnou cestou k dosiahnutiu rozsahu a rýchlosti takého škálovania a rýchlosti, ktoré umožnia koncovým používateľom platformy SingularityNET, aby sa nemuseli zaoberať infraštruktúrou kryptomeny.”

Ak by firma pristúpila k tomuto svojmu plánu, vymenila by svoj natívny token AGI z ERC-20 tokenu na token kompatibilný s Cardanom. Hlavný predstaviteľ Cardano Charles Hoskinson stojaci na čele firmy IOHK deklaroval, že pracujú na tom, aby migrácia ERC20 tokenov z Ethereum na Cardano prebiehala absolútne prirodzene a bez komplikácii. SingularityNET sa však bude musieť vzdať programovacieho jazyka Solidity v prospech Plutusu, ktorý budú využívať smart kontrakty na Cardano po spustení fázy Goguen (až po spustení fazy Goguen, ktorá je naplánovaná na koniec roka, bude možné na Cardano písať smart kontrakty pozn.red.).

Dr. Goertzel taktiež uviedol, že budúcnosť vidí v kombinácii využívania viacerých blockchainov. Je teda možné, že jeho projekt zostane aj na Ethereum a jednoducho len rozšíri svoje pôsobenie aj na konkurenčne Cardano. ,,Ak Cardano ukáže, že je vo všetkom lepšie, tak by tam malo migrovať všetko. Ak sa však ukáže, že Ethereum je na niektoré účely užitočnejšie a na iné zas Cardano, tak by to bolo asi správne, že?,” spýtal sa rečnícky.

SingularityNET má v oblasti umelej inteligencie obrovské ambície. Orientuje sa na niečo, čo sa nazýva General Intelligence (AGI) – hypotetická strojová inteligencia, ktorá je schopná porozumieť alebo naučiť sa čokoľvek o akejkoľvek intelektuálnej úlohe, ktorú dokáže ľudská bytosť.

Nakoľko vytvorenie takejto inteligencie by bolo mimoriadnym krokom pre celú populáciu (mimochodom Elon Musk takúto AI považuje pre ľudstvo za veľkú hrozbu), podľa Dr. Goertzela je nesmierne dôležité, aby fungovala decentralizovane a diverzifikovane. A práve preto potrebuje existovať na decentralizovanej platforme. ,,Dôsledne formalizované funkčné programovacie základy Cardano majú potenciál poskytnúť bohatý a flexibilný základ pre implementáciu pokročilých aspektov dizajnu SingularityNET – ale rovnako nám dávajú prísľub, že poskytnú bezpečný spoľahlivý základ pre základne aj pokročilé operácie v sieti.”

Signularity tvrdí, že je prvou platformou, ktorá umožňuje rôznym umelým inteligenciám vzájomne komunikovať a zdieľať údaje o interakcii vývojárov a používateľov. Táto firma taktiež stoji za doposiaľ najznámejším A.I. robotom Sofia, ktorá by najnovšie údajne mohla získať občianstvo Malty a v minulosti, keď ešte patrila pod Hanson Robotics (Dr. Goertzel bol šéfom vývoja v tejto firme), už dostala občianstvo Saudskej Arábie.

Téme umelej inteligencie sa nedávno venoval aj náš partnerský YouTube kanál Zaujalo ma, ktorý vo svojom zaujímavom videu spomína aj robota Sophiu. Pozrite si video o potenciálne najväčšom vynáleze v histórii ľudstva, ktorý môže byť možno aj jeho posledným:

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Cardano

VIDEO: Podvodu s kryptomenami naletel ďalší Čech. Stálo ho to cca $10 000

Avatar

Článok

zo dňa

od

podvod

Svet kryptomien je plný nástrah a naivný investor, ktorý chce čím skôr zbohatnúť, sa môže nesmierne ľahko popáliť. Dôkazom toho je aj čerstvý príbeh, ktorý priniesla Facebook skupina fanúšikov krypotmeny Cardano Cardano [ADA] CZ/SK. Jej adminstrátor Lukáš Bárta na nej zverejnil cenzúrovanú konverzáciu s človekom, ktorý naletel zjavnému podvodu, pri ktorom prišiel o vyše 108 tisíc mincí ADA, čo je v prepočte takmer jeden bitcoin či $10 000. Viac sa dozviete z videa YouTube kanálu Zaujalo ma.

Ako správne chrániť kryptomeny? Pozrite si video:

Čítať ďalej

Cardano

Cardano bude konkurovať Chainlink. Volí odlišný prístup

Avatar

Článok

zo dňa

od

Cardano Chainlink

Vyzerá to tak, že Cardano by sa mohlo do určitej miery stáť priamou konkurenciou kryptomeny Chainlink (LINK). Aj Cardano totiž chce riešiť problematiku oraclov, no odlišným spôsobom, než to robí tohtoročná najväčšia šťuka kryptomarketu, ktorá sa dostala už na piate miesto v trhovej kapitalizácii.

Cardano síce spustilo mainnet Shelley, no fáza Goguen je len preto dvermi. Až jej spustením, ktoré sa očakáva koncom roka, sa na Cardano budú dať budovať smart kontrakty, čím sa viacmennej dorovná vo svojej infraštruktúre Ethereum.

Existencia smart kontraktov bude pre Cardano zároveň príležitosťou venovať sa  aj problematike oraclov, na ktoré sa špecializuje spomínaný Chainlink. Doteraz sa veľa špekulovalo, že medzi Cardano a Chainlink by mohla existovať akási spolupráca (most), skrz ktorú by sa vzájomne dopĺňali. Aktuálne to však vyzerá tak, že Cardano chce túto problematiku riešiť aj vo vlastnej réžii.

Naznačujú to informácie o aktivitách spoločnosti EMURGO, ktorá je jednou z troch hlavných firiem pracujúcich na Cardano ekosystéme. Emurgo už pracuje na prvých dvoch oracloch, ktoré zabezpečia cenové feedy pre obchodné páry ADA/USD a ERG/USD.

Nový model sa volá Oracle pools a funguje na princípe, ktorý dodávateľa dát odmeňuje alebo trestá. Predpokladá sa, že vkladatelia údajov budú musieť vložiť do systému finančné prostriedky ako kolaterál a ten sa bude následne meniť vzhľadom na kvalitu poskytnutých dát. Ak budú nekvalitné, kolaterál dodávateľa sa teda zníži. U Chainlink to funguje odlišne – v jeho ekosystéme totiž hrá hlavnú úlohu token LINK, ktorý plní úlohu akéhosi paliva (gasu).

Cardano sa so svojim vlastným riešením zdá sa nikam neponáhľa, keďže horúcou témou bude až v čase spustenia smart kontraktov a teda fázy Goguen. Zo strany hlavného predstaviteľa Cardano Charles Hoskinsona neraz zaznalo, že Cardano zohrá obrovskú úlohu aj v sektore DeFi, od ktorého je značne závislý aj úspech Chainlink.

Minimálne prísľuby sú to veľké, no až čas ukáže, či smart kontrakty na Cardano a príležitosti, ktoré ponúknu, budú naozaj tým najlepším na scéne.

Zdroj: cointelegraph.com 

Čítať ďalej

Bitcoin

ANKETA: Dokáže byť PoS bezpečný a decentralizovaný? Odpovedali Stroukal, Tesař, Kicom, Stancel, Bednár a Kracík

Avatar

Článok

zo dňa

od

ANKETA-SK

Aj tento víkend vám prinášame odpovede našich respondentov na jednu tému, u ktorej sa nedá v kryptomenovej komunite nájsť všeobecná zhoda. Bitcoinoví maximalisti totiž dôverujú len tradične overenému Proof of Work konsenzusu, ktorý je základným prilierom Bitcoinu, no čo čoraz preferovanejší Proof of Stake, na ktorý chce prejsť napríklad aj Ethereum?

Naše otázka pre všetkých respondentov
Ako vnímate Proof of Stake konsenzus (Nie DPoS)? Dokáže byť bezpečný a decentralizovaný? Prosím zohľadníte pri odpovedi predpoklad, že ide o kryptomenu s vysokou trhovou kapitalizáciou – ideálne skúste pri odpovedi počítať s predpokladom, že na PoS úspešne prejde Ethereum a fakt, že na PoS už beží Cardano.

Dominik Stroukal, hlavný ekonóm finančnej skupiny Roklen, autor knihy Bitcoin a jiné kryptoměny budoucnosti

Dominik Stroukal

Nebavme se o tom, že by PoS oproti PoW mohlo být superiorní. Stále jde o hledání správně nastavených “trade-offů”. Je to “něco za něco” a tvůrci PoS kryptoměn a samozřejmě i devolepeři Etherea to dobře ví. PoS má celou řadu problémů, se kterými sice může fungovat například levněji, méně energeticky náročně apod., ale za cenu toho, že místo utrácení motivuje vlastníky ke stackování, nafukuje (i když předvídatelně) měnovou zásobu, zvyšuje šanci úspěšným forkům apod. Jak velký je to problém nevíme, protože bohužel (?) skutečně PoS kryptoměny jsou malé a ještě milionkrát méně používané než Bitcoin (u kterého to také není žádná hitparáda). U Etherea je to obrovská neznámá. I proto vedle PoS poběží současně i PoW a nelze vyloučit, že se ho Ethereum nikdy nedokáže zbavit. V sázce už je hodně (pun intended).

Jaromír Tesař, cardanians.io & ambasador Cardano v Českej republike

Jaromír Tesař

Úroveň decentralizace blockchainu bude vždy záviste jen na tom, jak snadné je připojit se do sítě a začít produkovat bloky. PoW a některé PoS sítě na to používají pooly, které provozují pool operátoři. Operátoři jsou ti, kteří si vybírají transakce do bloku, rozhodují se o tom, na jaký blok navázat v případě forku a tak dále. Pokud má daný pool velkou konsensuální moc, může si klidně dovolit ignorovat legitimní bloky vyrobené menšími pooly, neboť má relativně vysokou míru jistoty, že z nich časem udělá sirotky. Pozor, nepleťte si kvalitu decentralizace s počtem provozovaných full-nodů, které bloky neprodukují. To je velký rozdíl. Full-node umí pouze ověřit správnost již vyrobených bloků a transakcí v něm. Běžný provozovatel nemá šanci poznat třeba to, že velký pool operátor některé transakce nebo rovnou celé bloky cenzuruje. Skutečnou moc mají pouze ti, kteří disponují zdrojem používaným pro konsensus. Případně ti, kterým je tento zdroj delegován. Je celkem jedno, jestli je to elektrická energie, nebo nativní mince. Důležité je, jakým způsobem se dá decentralizovat tento zdroj a rozložit tím rozhodovací moc na co největší počet lidí. 

Kvalita decentralizace i bezpečnost je u PoS postavená na distribuci mincí mezi uživateli a současně na reálné použitelnosti sítě. Pokud v daném projektu figuruje koncept poolů, tak záleží také na tom, kolik mincí vlastní pool operátoři. Každý držitel PoS mincí se stává podílníkem sítě. Představit si to můžete jako akcii firmy. Pokud máte mincí potřebný počet, můžete si sami založit pool. Pokud ne, můžete si vybrat pool, kterému mince delegujete. Delegací zvýšíte sílu poolu, který tak bude mít vyšší šanci produkovat více bloků. Narozdíl od PoW, u PoS každý jednotlivý držitel mincí rozhoduje o tom, kdo bude bloky produkovat. Není k tomu potřeba žádný drahý hardware. Podílníci se mohou snadno aktivně účastnit na decentralizaci a bezpečnosti sítě a za to dostávají odměnu. Představte si to jako dividendu. Pasivní příjem bude lidi motivovat mince držet. Veřejné blockchain sítě mají dnes obecně minimální ekonomický a společenský význam. Pokud bude význam sítě růst, poroste počet uživatelů a také poptávka po mincích. Díky vyšší poptávce se mince více distribuují, což síť více decentralizuje. S cenou mincí současně roste také bezpečnost. Dá se říct, že s rostoucím významem rostou také oba klíčové parametry sítě.

Výhoda PoS je, že zdroj který slouží k rozdělení moci patří přímo síti a je konečný. Alespoň v případě Cardano sítě bude existovat pouze 45 miliard mincí. To znamená, že síť může se zdrojem přímo pracovat a nastavit incentivy takovým způsobem, aby to bylo pro síť výhodné. Síť se tak může sama postarat o to, že ekonomicky nejvýhodnější rozdělení moci bude takové, že bude existovat třeba 1000 stejně velkých poolů. Jakmile bude nějaký pool větší než podporovaná hranice, nezíská pool za svoji velikost vyšší odměny, jak by se dalo čekat. Protokol si tak může do určité míry sám pohlídat svoji míru decentralizace, ale i další věci. Samozřejmě se nedá ovlivnit, kdo bude mince vlastnit. Nicméně dá se ovlivnit třeba to, jaké množství mincí bude potřeba k tomu, aby mohl jedinec produkovat blok a tato hranice se dá posouvat směrem dolů skrze další inovace. Míra decentralizace PoS sítí bude řádově až 100x vyšší než je tomu u PoW sítí a bude se to dále vylepšovat. Týmy PoW sítí většinou rezignovali na zvyšování decentralizace. Důvod je hlavně ten, že je to poměrně složité a nedělá se cílený výzkum v této oblasti.

Síť bude bezpečná do té doby, dokud bude schopna si vydělat na svůj provoz a odměňovat ty, kteří ji udržují v chodu. To je postavené na mincích a jejich tržní ceně. Pokud má síť zastropovaný maximální počet mincí, rozpočet na odměny se postupně vyčerpává. PoW síť je na provoz velmi drahá a Bitcoin může mít po několika dalších půlení celkem problém, pokud cena adekvátně neporoste. Jakmile se růst ceny mincí zastaví, bude bezpečnost v čase pouze klesat a to o polovinu každé 4 roky. To je pravý opak toho, co by se mělo dít, pokud poroste význam sítě. Ubývající rozpočet mohou kompenzovat transakční poplatky, ale síť s drahými poplatky bude doslova nepoužitelná. Už teď se od ní někteří lidé odklánějí. Náklady na provoz PoS sítě jsou výrazně nižší. Pro srovnání náklady na provozování Bitcoinu jsou jen z pohledu nároků na energii vysoké asi jako spotřeba v Holandsku. U PoS je to něco jako pár větších domácností. Přesto by byl třeba jednodenní útok na Cardano síť už nyní mnohem nákladnější než na Bitcoin. V případě útoku na Bitcoin byste potřebovali energii v ceně asi 10 milionů dolarů nepočítaje hardware. Útok na Cardano by stál přibližně polovinu aktuálně stakovaných mincí. V době psaní je to více jak 900 milionů dolarů a to je delegováno zatím jen 40 % mincí v oběhu a síť je na začátku. V praxi by byl útok mnohem dražší, neboť útočník by musel mince koupit na otevřeném trhu a poptávka by dále tlačila cenu nahoru. Útočník by nakonec ohrožoval pouze své bohatství, takže by si útok nejspíš rozmyslel. Samozřejmě i u PoS sítí bude postupně docházet rozpočet na bezpečnost a bude potřeba spoléhat se na transakční poplatky. To však není problém. PoS sítě zvládnou zpracovat řádově 100x víc transakcí za daný čas na první vrstvě. Transakce budou levné, ale hlavně také rychlé. Transakce dorazí během vteřin a navždy zapsané v blockchainu budou během třeba minuty. PoS síť se musí používat, aby dlouhodobě přežila. Nicméně to se od síťového protokolu implicitně očekává. Navíc jak jsem už řekl, náklady na provoz jsou velmi nízké, takže pokud si síť vydělá na zaplacení nákladů třeba pro 1000 operátorů, hravě přežije. 

Obecně se dá říct, že lidé důvěřují kryptografii při posílání transakcí. Není žádný důvod k tomu, aby nešla kryptografie více využít v rámci konsensu. Navíc pokud to umožní dosažení vyšší škálovatelnosti, decentralizace a současně vysoké bezpečnosti. Pokud síť ukáže na producenta bloku a ten podepíše blok spolu s poskytnutým důkazem, že pověření dostal, k prolomení podpisu potřebujete podobné množství energie pro brute force útok, které se zkonzumuje při PoW. A navíc vám to nestačí na to, abyste síť obelhali, neboť pořád nebudete mít v ruce ten důkaz. U PoS nelze bez vynaložení obrovského množství energie přepisovat historii stejně tak jako u PoW. Ono to stejně nejde udělat už proto, že blockchain je distribuovaný a žádný node nepřepíše třeba týdenní historii rok zpátky. Nody neustále přidávají nové bloky a nemají důvod měnit minulost. Problém to obecně bývá pro bootstrap, kdy nově spuštěný node může dostat více verzí blockchainu a musí si vybrat tu správnou. Nicméně i zde je relativně snadné se rychle zorientovat pokud má operátor validní genesis blok a deterministický algoritmus, který node následuje. Pokud blockchain síť běží, musí útočník napadnout velký počet nodů současně, aby měl nějakou šanci něco napáchat a opět čím vyšší je decentralizace, tím je to pro útočníka složitější. Každý jednotlivý node funguje na základě jednotných pravidel, takže nakonec se vždy síť shodne na jedné verzi pravdy.

PoS je budoucnost decentralizace a velká výzva pro PoW. Decentralizované sítě se budou budovat další desítky let. Jejich vývoj je teprve na začátku. Jednou se budeme smát tomu, jak byla první generace blockchain sítí neefektivní a nákladná, podobně jako se dnes smějeme sálovým počítačům.

Jakub “Kicom” Vejmola, autor úspešného YouTube kanálu Bitcoinovej kanál

Kicom

Fandím jakékoliv inovaci a pokud se PoS ukáže jako funkční koncept budu jen a jen rád. Bohužel necítím se dostatečně technicky fundovaný na to, abych teď řekl, zda PoS bude či nebude dlouhodobě fungovat. Od různých odborníků jsem navíc slyšel naprosto protichůdné názory. Polovina jich říká, že PoS je revoluční koncept, druhá, že nebude nikdy fungovat a PoS blockchainy dříve či později selžou. Dle mého názoru si na odpověď budeme muset počkat, protože až čas a praxe ukážou… Kdysi se mi velmi líbil koncept dPoS u EOSu, ale ukázalo se, že kvůli tomu, že velká část EOS tokenů zůstávala na burzách, ty tím pádem získaly velkou moc nad sítí a ta se tak stala silně centralizovanou. To bylo zřejmě něco, s čím tvůrci při návrhu nepočítali a odhalila to právě až praxe. Jsem velmi zvědavý na spuštění sítě Ethereum 2.0 a i když Ethereum někdy kritizuju, nepřeji si skutečně nic jiného, než aby koncept fungoval (konec koncům, držím nějaké bagy ETH 😉). Asi nemusím připomínat, co je zatím ověřeno časem a praxí… ano, hádáte správně – Bitcoin a jeho (často kritizovaný) Proof of Work.

David Stancel, konzultant a speaker v oblasti kryptomien, Blockchain Slovakia

David Stancel

Proof of Stake je určite zaujímavá alternatíva k PoW algoritmom a v posledných rokoch sa naň sústreďuje mnoho výskumu a zo súčasného pohľadu to vyzerá tak, že PoS mechanizmy môžu dosahovať dostatočnú úroveň decentralizácie ako pri PoW.

Avšak bolo by predčasné ak by sme niečo podobné povedali o PoS v otázke bezpečnosti. Je a aj do budúcnosti bude veľmi zaujímavé sledovať transformáciu Etherea. Hoci je viacero sietí, ktoré implementujú nejakú odrodu PoS, tieto siete ani zďaleka nemajú dostatočnú trakciu a aktivitu aby sme mohli vyhodnotiť bezpečnosť siete.
Budeme potrebovať ešte mnoho rokov, aby sme mohli potvrdiť, že PoS dosahuje rovnaké bezpečnostné garancie ako PoW. Viem si však predstaviť, že v budúcnosti bude väčšina kryptomien využívať PoS, aj keď si myslím že je nevyhnutné, aby na planéte Zem existoval aspoň jeden PoW blockchain, a to ten bitcoinový.

Juraj Bednár, etický hacker, autor knihy “Hackni sa!”, Paralelná Polis

Juraj Bednár

Myslím si, že PoS stále nie je dostatočne bezpečné a najmä nie je potrebné. Vzhľadom na to, že na planéte už beží kvalitný Proof of Work (v podobe Bitcoinu), môžu jeho bezpečnosť využívať aj ostatné chainy, bez potreby hľadať svoj mechanizmus konsenzu. Za výhodu PoS sa považuje najmä nižší environmentálny dopad na planétu, ale v skutočnosti PoW na Bitcoine bude fungovať stále, aj keď ETH prejde na PoS. Namiesto vymýšľania kolesa (ktoré bude mať veľmi pravdepodobne nižšiu bezpečnosť) je preto jednoduchšie použiť existujúci mechanizmus a napojiť sa na PoW Bitcoinu. Znížiť environmentálnu záťaž je možné tak, že všetci začnú využívať najsilnejšie PoW. To ako funguje ťaženie v Bitcoine nám umožňuje zobrať pod krídla najväčšieho PoW prakticky nekonečné množstvo iných projektov bez potreby navyšovania kapacity. Práve naopak, bezpečnosť sa výrazne zvýši, ak všetci budú investovať do jedného PoW. Technické náznaky ako je možné to robiť sú v projekte OpenTimeStamps a v projekte Veriblock (pozor, to nie je endorsment ich tokenu, ktorý padá k nule). PoW Bitcoinu tu je a bude, je to najväčšia kryptomena a preto najjednoduchší prístup je napojiť naň všetky ostatné blockchainy.

Adam Kracík, nezávislý žurnalista o kryptomenách

Adam Kracík

Proof of Stake má v mých očích dvě hlavní výhody. 1) Tvoří doopravdy demokratický systém, kde o rozvoji sítě mohou rozhodovat všichni držitelé mincí. Je to velký rozdíl od např. BTC, kde o tom, kam se síť bude rozvíjet, rozhodují pouze a jenom těžaři a nikdo jiný. Díky tomu se tak může eliminovat potenciál vzniku větší centralizované moci (samozřejmě při rozumné distribuci mincí). 2) Je to systém, který není jednoduché (externě) napadnout. Pokud chce někdo PoS systém napadnout, tak musí nakoupit mince daného chainu. Pokud je nakoupí a použije je k útoku na síť, tak si útočník v podstatě své mince znehodnotí. PoS má nyní jednu velkou slabinu a tou jsou centralizované burzy. Ty drží velké množství mincí a tudíž mohou často rozhodovat o tom, jak se chain bude vyvíjet. Nedávno tak proběhl koordinovaný útok na síť Steem (Dpos) ze strany Justina Suna z Tronu. V tom napomáhaly burzy jako Binance, Huobi a další. Jedná se nicméně jen o dočasnou záležitost. S postupujícím časem totiž roste míra distribuce mincí a vliv jednotlivých skupin či osob tak s časem slábne. Proof Of stake tak může být vysoce decentralizovaný (podstatně více než PoW, kde centralizace s časem prozatím spíše sílí) a bezpečný. Při vysoké tržní kapitalizaci a vysoké míře distribuce mincí bych rozhodně podstatně více věřil v bezpečnost PoS systému.

Aj budúci týždeň s avám pokúsime priniesť odpovede našich respondentov na ďalšiu zaujímavú otázku o kryptomenách. Nezabudnite nás sledovať aj naďalej.

Čítať ďalej

Bitcoin

Adam Back prirovnal Ethereum, Cardano aj Ripple ku Ponzi schémam

Avatar

Článok

zo dňa

od

Adam Back

Generálny riaditeľ spoločnosti Blockstream Adam Back, ktorý bol v minulosti už niekoľkokrát označený za horúceho kandidáta na Satoshiho Nakamota, teda záhadného tvorcu Bitcoinu (no pochopiteľne to poprel), naznačil, že viaceré popredné kryptomeny sú len úspešné Ponzi schémy. Na tento zoznam zaradil aj Ethereum.

Adam Back na Twitteri uviedol, že Ethereum a iné vysoko kapitalizované altcoiny majú viaceré podobné prvky s ponzi schémami: ,,Bitconnect, Charles Ponzi, Ethereum, Onecoin, Cardano, Ripple, Bernie Madoff, Stellar, Dan Larmer. Všetko mi to príde veľmi podobné.“

Kým Ethereum, Cardano, Ripple a Stellar sú známe altcoiny, Bitconnect a OneCoin sú najznámejšie potvrdené kryptomenové podvody, pri ktorých prišli investori o astronomické peniaze. Charles Ponzi a Bernie Madoff sú dvaja najznámejší tvorcovia typických Ponzi schém a pokiaľ ide o Dana Larmera, pravdepodobne tým odkazoval na jeho projekty Bitshares a Steem.

Back odštartoval túto tému vstupom do “tweetu“ televíznej novinárky Layahy Hailpernovej, ktorá sa spýtala svojej komunity, či si myslí, že Ethereum je podvod, alebo má pridanú hodnotu pre ekosystém vďaka decentralizovaným aplikáciám (Dapps). Back reagoval: ,,Nuž 70% predťažených zásob hovorí za všetko. Čo si myslíte, čo je väčší podvod, Ripple alebo Ethereum.”

Nie je to prvýkrát, čo rešpektovaný vedec a programátor kritizuje Ethereum. Prirovnal ho taktiež k startupu Theranos, ktorý tvrdil, že vytvoril revolučný medicínsky nástroj. Ukázalo sa, že išlo o podvod.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Cardano

Cardano má po 5 dňoch už viac než 700 staking poolov

Avatar

Článok

zo dňa

od

cardano

Od spustenia mainnetu fázy Shelley trvalo kryptomene Cardano (ADA) len 5 dní, kým na jej blockchaine vzniklo viac než 700 aktívnych staking poolov, čo podčiarkuje obrovský záujem o staking na tejto platforme.

V čase publikácie článku portálom CryptoSlate existovalo na Cardano už 731 rôznych poolov a uzamknutých v nich bolo už viac než 6 miliárd mincí ADA.

Spustenie fázy Shelley sa realizovalo minulý týždeň. Po prechode z predchádzajúcej éry Bryon sa Cardano stalo decentralizovaným projektom, ktorý jej stúpenci radi označujú za najdecentralizovanejšiu kryptomenu súčasnosti no a skutočnosť, že existuje už viac než 700 poolov, tomuto tvrdeniu dodáva veľkú vážnosť.

Cieľom Cardano je vybudovať obrovskú komunitu ľudí, ktorí sa zapoja do stakingu, čím zabezpečia neprekonateľnú mieru decentralizácie celého ekosystému. Ako sa zdá, tento cieľ sa darí naplniť rýchlejšie, než sa pred spustením mainnetu očakávalo, hoci nemalý a nečakane veľký úspech mal už aj staking na testnete v prvom polroku 2020.

Zároveň treba poznamenať, že záujem o staking bude narastať v nasledujúcich týždňoch až mesiacoch aj vďaka aktualizáciám, ktoré je potrebné vykonať pri doľaďovaní a taktiež avizovanej podpore hardvérových peňaženiek Ledger a Trezor. Inštitúcie by sa následne mohli do stakingu zapojiť, keď začne túto službu ponúkať Coinbase Custody.

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Weiss Ratings: Najlepšou kryptomenou je Ethereum. Kto nasleduje?

Avatar

Článok

zo dňa

od

ethereum-bitcoin-cardano

Najkvalitnejšou kryptomenou na trhu už nie je Bitcoin, ale Ethereum. K takémuto záveru dospela analytická ratingová agentúra Weiss Ratings, v ktorej aktuálnom poradí je Ethereum (ETH) prvou kryptomenou so špičkovým ratingom A.  

Druhý v poradí Bitcoin, ktorý bol dlhodobo lídrom tohto poradia, síce svoju známku (B+) nezmenil, no Ethereum ho vďaka svojim pokorám týkajúcim sa dlho očakávaného spustenia novej éry “Ethereum 2.0“ dokázalo predbehnúť.

Treťou najlepšou kryptomenou na trhu je podľa agentúry Weiss Ratings projekt Cardano (ADA) so známkou B. Nasledujú Litecoin, Stellar, Dash, TezosZCash s hodnotením B-. Deviatkou je XRP (C+) a na desiatom mieste je kontroverzný Bitcoin SV (takitež C+).

Pokiaľ ide o čiastkové hodnotenia, v kategórii adopcie je stále najlepší Bitcoin. Nasledujú Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash a Bitcoin SV. Adopcia vyjadruje hlavne používateľnosť danej kryptomeny a je teda logické, že napríklad Cardano, ktoré spustilo svoj mainnet len pred pár dňami, v tejto kategórii zaostáva, kým na Ethereum sa už dlhú dobu budujú smart kontrakty a Bitcoin je všeobecne najpoužívanejšou kryptomenou.

Naopak z pohľadu technológie je na tom najlepšie práve Cardano, za ktorým nasledujú Cosmos, Fantom, Tezos a Ethereum.

Zaujímavou metrikou je taktiež kategória investičného rizika, ktorá zohľadňuje do akej miery je rizikové investovať fiatové peniaze do danej kryptomeny. Nie je prekvapujúce, že prvý je Bitcoin. Nasledujú Ethereum, Cardano, Monero a Waves.

Na záver sme sa pozreli aj na poradie tokenov. Medzi nimi dominuje Chainlink. Nasledujú Huobi Token, Basit Attention Token, KyberNetworkKxChain.

Čítať ďalej

Cardano

Cardano má vynikajúci kód, tvrdia autori bezpečnostného auditu

Avatar

Článok

zo dňa

od

cardano

Spoločnosť Quantstamp, ktorá v priebehu posledných dvoch mesiacov robila bezpečnostný audit blockchainu Cardano (ADA), je presvedčená, že po úspešnom spustení mainnetu Shelley sa Cardano stane druhým najvýznamnejším hráčom v sektore blockchain smart-kontrakt platforiem, pričom hravo predbehne aj svojho ostrého konkurenta Tezos.

Generálny riaditeľ Quantstam Richard Ma povedal v rozhovore pre Cointelegraph, že Cardano má v súčasnosti po boku Prysm ETH 2.0 vôbec najlepší kód v celom blockchainovom priemysle: ,,Je zrejme, že vynaložili veľké úsilie, aby dôkladne otestovali a správne navrhli kód. Nedávno sme tiež auditovali Prysm Ethereum 2.0 a môžeme skonštatovať, že čo sa týka kvality, podobne ako Prysm ide o jeden z najlepších kódov, aké sme kedy videli.“

Jaye Harrill, ktorý pracuje v Quantstamp ako komunikačný manažér, si zas myslí, že do konca roka sa Cardano stane po Ethereum druhou najpopulárnejšou smart kontrakt platformou (musí však spustiť fázu Goguen pozn.red.) a taktiež z pohľadu  stakingu prední svojho konkurenta Tezos.

Kvality projektu Cardano ocenila aj americká ratingová agentúra Weiss Ratings, ktorá zvýšila jej hodnotenie na známku B. Aktuálne sú na tom u nej lepšie len Bitcoin (B+) a Ethereum (A), čiže Cardano je podľa tejto agentúry považované v súčasnosti tretí najlepší blockchain. Z pohľadu technológie pritom dominuje, no jeho známku zhoršuje najmä miera adopcie, ktorá je v porovnaní s Bitcoinom a Ethereum zatiaľ veľmi nízka. Mnoho by však mohlo popri stakingu zmeniť najmä avizované spustenie smart kontraktov.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-