Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano Summit 2021: Spolupráca s Chainlink či Fortune 500 spoločnosťou (súhrn noviniek)

Článok

Partnerstvo
Zdroj: Pexels.com

Dva týždne od príchodu dlho očakávaných smart kontraktov mali fanúšikovia kryptomeny Cardano (ADA) pred sebou ďalšiu zaujímavú udalosť v podobe virtuálneho Cardano Summitu 2021. V tomto článku sa pokúsime zhrnúť najzaujímavejšie informácie, ktoré na ňom odzneli.

Spolupráca s Chainlink

Spoločnosť Input Output (IOHK), ktorá je jedným z troch najdôležitejších pilierov vývoja kryptomeny Cardano, oznámila počas summitu partnerstvo s decentralizovanou blockchain oracle sieťou Chainlink (LINK). Toto partnerstvo znamená, že Cardano bude schopné komunikovať s oracle riešeniami Chainlinku, ktoré budú môcť byť využité pri budovaní smart kontraktov na Cardane. Veľký prínos by to mohlo mať najmä pre protokoly decentralizovaného financovania (DeFi).

Niki Ariyasinghe, ktorý je vedúcim blockchainových partnerstiev Chainlink Labs, skonštatoval, že vývojári Chainlink majú voči ekosystému Cardano veľký rešpekt a to obzvlášť voči technickému tímu, ktorý stojí za touto kryptomenou. Ariyasinghe zároveň verí, že ide o ideálne načasovanie partnerstva, pretože na Cardano v tomto čase vznikajú len prvé smart kontrakty a Chainlink môže celý proces výrazne uľahčiť tým, že poskytne vývojárom prísun potrebných dát, ktoré sú vďaka ich riešeniam hodnoverné a odolné neoprávnenej manipulácii. ,,Veľa záleží od načasovania. Cardano má za sebou veľmi náročné obdobie, počas ktorého došlo k rôznym upgradeom siete – najnovším bolo Alonzo a príchod smart kontraktov. Takže pre nás je ideálny čas pre zapojenie sa do Cardano ekosytému,” doplnil.

Zástupca Chainlinku následne dodal, že toto partnerstvo by mohlo zaistiť pre Cardano stovky miliárd dolárov, ktoré budú na tomto blockchaine uzamknuté hlavne v DeFi protokoloch.

Spolupráca s Fortune 500 spoločnosťou

Ďalšie zaujímavé partnerstvo oznámil počas summitu zakladateľ Cardano a CEO Input Output Charles Hoskinkon, ktorý oznámil odštartovanie spolupráce s Fortune 500 a S&P500 telekomunikačnou spoločnosťou Dish, ktorá poskytuje satelitne televízne vysielanie. Hoskinson verí, že toto partnerstvo povedie k tomu, že telekomunikačný priemysel sa otvorí blockchain technológii a prijme ju ako svoj štandard.

Cieľom partnerstva má byť proces, ktorý povedie k vybudovaniu digitálnych identít (DID) postavených na Cardano pre zákazníkov tejto spoločnosti.

,,Myslíme si, že medzi používaním decentralizovanej identity a pohybom vymeniteľnej dátovej kapacity a iných podobných vecí existuje veľa prienikov, ktoré stoja za to, aby boli preskúmané. Ide to realizovať v rozsahu miliónov až desiatok miliónov ľudí a nakoniec aj v globálnom merítku. Je to veľmi vzrušujúci vzťah a nemôžeme sa dočkať, ako to  pôjde,” uviedol Hoskinson, ktorý doplnil, že toto partnerstvo môže zmeniť celý model telekomunikačného odvetvia.

Podľa Hoskinsona sa postupne zákazníci DISH stanú súčasťou Cardano ekosystému bez vplyvu centralizovaných korporácii. Ak projekt bude úspešný, môže sa premeniť vo východzí model pre telekomunikačný priestor. Hoskinson vtipne poznamenal, že DISH sa vďaka tomuto partnerstvu stal “rebelom telekomunikačného sektora”, pretože sa odvážil vystúpiť zo zabehnutých koľají.

Dish je jednou z najväčších amerických telekomunikačných služieb s viac ako 19 miliónmi zákazníkov. Svojim zákazníkom poskytuje plnú kontrolu nad všetkými aspektami ich účtov. Táto firma je taktiež jednou z prvých z Fortune 500 zoznamu, ktoré začali prijímať platby kryptomenami.

Oasis Pro Markerts a digitálne cenné papiere

Oznámené bolo aj partnerstvo s firmou Osasis Pro Markets, ktorá má povolenie pre vydávanie digitálnych cenných papierov. To môže zohrať dôležitú úlohu napríklad pri vzniku stablecoinov postavených na Cardano blockchaine, alebo pri tokenizácii akciových titulov – a to všetko v rámci regulačných pravidiel. Potenciál tohto partnerstva tkvie v ľahšej prístupnosti finančných služieb v rozvojových krajinách vďaka bezhraničným vlastnostiam blockchainu.

Ďalšie partnerstvá

Ďalším zaujímavým partnerstvom je spolupráca s firmou Veritree, ktorá sa sústredí na obnovu pôdy a overovanie výsadby stromov. V tejto oblasti vidí Cardano potenciál využiť blockchain ako dôveryhodnú databázu.

Oznámené boli taktiež dohody s hernou platformou Rival, fintech venture štúdiom UBX či riešením pre financovanie založenom na decentralizovanej identite AID:Tech.

Cardano dAppStore na spôsob AppStore?

Pozornosť si pýta taktiež oznámenie projektu online trhoviska s decentralizovaným aplikáciami postavenými na Cardano. Cardano Plutus dAppStore má ambíciu stáť sa v sektore kryptomien niečím podobným, ako je v sektore centralizovaných aplikačných riešení populárny AppStore od Apple či Google Play pre Androidy.

Spoločnosť Input Output si myslí, že ide o významné riešenie pre rýchlejšiu adopciu decentralizovaných aplikácii, ktoré vzniknú na Cardano. Užívatelia budú mať totiž ľahší prístup k ich vyhľadávaniu a taktiež ich hodnoteniu, čo pomôže k zaisteniu kvality.

,,Príliv nových aplikácii tretích strán predstavuje inherentné riziko nevhodného alebo škodlivého materiálu alebo obsahu, ktorý jednoducho nemá dostatočnú úroveň. Riešenie tohto problému a zaistenie kvality je teda kľúčové pre ranný rast tohto ekosystému,” tvrdí firma Input Output.

Podľa doposiaľ dostupných informácii by toto online trhovisko s DApps nemalo mať žiadne centralizované vedenie, ktoré by schvaľovalo ktoré aplikácie sa na ňom objavia a ktoré nie (ako je to u Google Play či AppStore). Bude však prospešné v tom zmysle, že aplikácie budú môcť získať certifikáciu a hodnotenie komunity, pričom certifikované aplikácie tým získajú pridanú hodnotu, pretože budú podrobené rade testov, ktoré overia, či je ich protokol bezpečný a kvalitný.

,,Certifikačný program poskytne užívateľom istotu ohľadom toho, ako aplikácia funguje prostredníctvom automatizovaných logických kontrol, ručného auditovania inteligentných zmlúv a formálneho overovania,” píše Input Output.

Trhovisko Cardano s dApps vyzerá na prvý pohľad ako zaujímavý nápad, ktorý môže uľahčiť vyhľadávanie kvalitných a užitočných aplikácii podobne ako sa to darí Google Play či AppStore. Otáznik však visí nad rizikami možnej cenzúry, ako sa to deje v prípade centralizovaných riešení. Ipnut Output zatiaľ nezverejnil žiadne komerčné detaily dAppStore.

Zdroje: cryptopotato.com, cryptopotato.com , cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.