Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano spustilo Marlowe Playground. Smart kontrakty aj pre neprogramátorov?

Článok

cardano
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Aktualizovaná roadmapa Cardano (ADA), ktorú predstavila firma IOHK, sa stretla s rozpačitými reakciami. Kým Charles Hoskinson ju prezentoval ako obrovský krok vpred, značná časť komunity zostala sklamaná najmä z termínov, ktoré súvisia s dokončením fázy Goguen.

Dlhoočakávaná fáza Goguen, s ktorou súvisí spustenie smart kontraktov, čím by sa Cardano stalo plnohodnotne konkurenčné zabehnutému Ethereum, sa mala totiž podľa predchádzajúcich vyhlásení dokončiť už v roku 2020. Podľa aktualizovanej roadmapy to však vyzerá tak, že sa jej dočkáme až niekedy v prvom polroku 2021.

Napriek tomu nemožno povedať, že by sa na Cardano nič nedialo. Jednou z najzaujímavejších noviniek je konvertor, ktorého demo demonštrovalo to, ako jednoducho sa budú dať prevádzať ERC-20 tokeny z blockchainu Ethereum na Cardano blockchain. Šéf firmy IOHK a hlavná tvár tejto kryptomeny Charles Hoskinson k tomu poznamenal, že kým v Ethereum sú tieto tokeny akoby tokenmi druhej triedy, v prípade ekosystému Cardano majú byť rovné ADA minciam, teda hlavnému natívnemu tokenu tohto blockchainu.

TIP: Viac o fázach Cardano aj v tomto videu:

Ďalšou zaujímavou novinkou je takzvaný Marlowe Plaaground. Ide o prostredie, ktoré umožňuje aj aj neprogramátorom budovať inteligentné finančné kontrakty (smart kontrakty). Podľa popisu z tlačovej správy je Marlowe Playgroudn špeciálny práve v tom, že aj ľudom s naozaj minimálnymi skúsenosťami s programovaním umožní vytváranie a testovanie smaert kontraktov a tiež ich prípadnú simuláciu a formálne overovanie.

Spustenie Alpha verzie Marlowe Playground je teda podľa IOHK akýmsi začiatkom éry Goguen, ktorá bude dokončená v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov a následne spustená na mainnete.

Aparna Jue, ktorá je produktovou riaditeľkou IOHK, taktiež oznámila, že spoločnosť oznámila výhercov ich hackathonu, v rámci ktorého medzi 3 projekty prerozdelí po 10 tisíc dolárov. Prvú dotáciu získala firma Liqwid Finance, ktorá sa zameriava na peer-to-peer pôžičky bez potreby sprostredkovateľa. Druhá firma Wavachain navrhla digitálne pracovisko založené na blockchiane Cardana a treťou úspešnou firmou je FundTrack, ktorá navrhol inovatívny posun v infraštruktúre zakladajúcej si na základoch udržateľných projektov.

Firma IOHK taktiež oznámila, že vyhlásila konkurz na 50 nových zamestnancov, ktorí by mohli pomôcť urýchliť súčasné práce. To sa javí byť ako pozitívna správa nakoľko to podčiarkuje skutočnosť, že projekt je finančne zdravý.

Zdroj: cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne