Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano sa môže zaradiť medzi TOP5 kryptomien, tvrdí Ryan Selkis

Článok

Cardano ADA
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Generálny manažér spoločnosti Messari Ryan Selkis vyjadril presvedčenie, že kryptomena Cardano (ADA) sa v dohľadnej dobe zaradí medzi najväčšie kryptoprojekty na trhu a veľmi reálne môže byť v roku 2021 aj súčasťou prvej päťky podľa trhovej kapitalizácie.

Cardano je aktuálne na zozname najväčších kryptomien na 11. mieste s podobnou kapitalizáciou ako má desiaty Crypto.com Coin (CRO). Súčasná hodnota ADA 0,084 USD (v čase písania článku) je však ešte na milé vzdialená od rekordných 1,18 USD (-92%) zaznamenaných 4. apríla 2018.

Kým však v tom čase hodnota Cardano vyletela hlavne vďaka veľkému boomu celého kryptotrhu a drvivá väčšina kryptomien rástla na cene bez toho, aby mali vôbec vyvinutú technológiu, v súčasnosti je Cardano mimoriadne blízko k spusteniu mainnetu Shelley a s ním súvisiaceho stakingu. Sieť sa vďaka tomu stane funkčná a čo je hlavné, aj decentralizovaná. Niektorí dokonca tvrdia, že omnoho decentralizovanejšia, než samotný Bitcoin (radšej však nerobme v tomto smere unáhlené závery a počkajme si, ako to bude vyzerať v niekoľkoročnej praxi).

Selkis z Messari je presvedčený, že Cardano je naozaj kvalitný projekt a že dokáže v prvej desiatke nahradiť “odpad”, ktorý podľa neho predstavujú kryptomeny XRP, Tether, Bitcoin Cash, Bitcoin SV či EOS. Podľa Selkisa si pozíciu v prvej desiatke aktuálne zaslúžia len Bitcoin, Ethereum a Binance Coin, ktorý označil za skutočný altcoin.

(naša poznámka: Minimálne v prípade Tetheru si aktuálne nevieme predstaviť, ako by mohol byť nahradený v prvej desiatke inými projektmi vzhľadom na jeho súčasnú mimoriadne dôležitú úlohu v celom ekosystéme založenom predovšetkým na tradingu)

Nakoľko Selkis tvrdí, že ADA sa môže stať TOP5 kryptomenou, musela by za súčasných podmienok zdvojnásobiť svoju trhovú kapitalizáciu na približne 4,5 miliardy dolárov.

Skeptici upozorňujú, že Cardano je však v neľahkej situácii pre veľký náskok, ktorý má pred ním čo sa týka zamerania projektu podobné a konkurenčné Ethereum, ktoré okrem toho chystá spustenie Ethereum 2.0 as ním súvisiaci staking. Cardano zatiaľ ani nebeží a aj keď sa spustí, musí ešte rozbehať smart kontrakty. Nuž a následne môže trvať roky, kým priláka na svoju sieť dostatok vývojárov. Naopak Ethereum je už zabehnuté a stačí sa mu zdokonaľovať svoju funkčnosť. Cardano preto bez ohľadu na to, či vybuduje kvalitné zázemie, čaká náročný boj o používateľov. Ak to však zvládne, má obrovský priestor pre rast aj vzhľadom na to, že jeho kapitalizácia je omnoho nižšia, než u Ethereum či Bitcoinu.

Zdroj: cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne