Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano pred smart kontraktmi: Poplašné správy a vysoká aktivita vývojárov

Článok

Programovanie
Zdroj: Pixabay.com

Už 12. septembra 2021 sa kryptomena Cardano (ADA) dočká spustenia dlho očakávaných smart kontraktov, vďaka ktorým sa tento blockchain môže stať plnohodnotnou konkurenciou smartchainu Ethereum (ETH). Krátko pred týmto vyznaným okamihom sa však začali objavovať správy, podľa ktorých riešenie pre smart kontrakty na tejto platforme nespĺňa očakávania vývojárov, respektíve je vraj chybné.

FUD ohľadom smart kontraktov a transakcií

Len niekoľko dní pred príchodom smart kontraktov veľkú búrku okolo Cardano vyvolali tvrdenia developerského tímu projektu Minswap, ktorý sa snažil na verejnom testnete spustiť vlastnú decentralizovanú burzu podobnú Uniswap z Ethereum. Ich ambíciou bolo stať sa vôbec prvým DEX na Cardano (čo by mohla byť celkom prestížna záležitosť). Tento týždeň však oznámili, že svoj vývoj museli predčasne ukončiť pre tzv. “concurrency issue” (“problém so súbežnosťou“), ktorý tkvie v tom, že v rámci jedného bloku vie komunikovať so smart kontraktom len jeden užívateľ respektíve transakcia.

Táto správa bola využitá na šírenie FUDu (poplašných správ) o tom, že riešenie pre smart kontrakty na Cardano je chybné. Aj samotní autori Minswap však neskôr upozornili, že nejde o chybu samotného systému. Problém jednoducho tkvie v tom, že práce so smart kontraktmi na Cardano si vyžadujú iný prístup, než na Ethereum. ,,Je to problém, ktorý musí prekonať každý vývojársky tím, ktorý bude budovať DeFi protokoly na Cardane. Nie je to zásadná chyba, je to jednoducho dizajnová výzva, s ktorou sa treba vysporiadať,” uviedli.

Eric Wall, ktorý je hlavným investičným referentom Arcane Assets, následne uviedol, že Cardano nie je stavané pre súčasné DeFi prostredie, čím mohol taktiež vyvolať novú vlnku kritiky voči v súčasnosti tretej najhodnotnejšej kryptomene.

Sundaeswap sa s problémami vraj vysporiadal

Reputáciu smart kontraktom na testnete Cardano následne vylepšil iný vývojársky tím stojací za projektom Sundaeswap, čo je ďalšia decentralizovaná burza, ktorá by mala byť čochvíľa po 12. septembri spustená na mainnete Cardano. Jej vývojári uviedli, že problém, ktorý mali vývojári Minswap, sa ich tímu podarilo úspešne vyriešiť a zároveň vyvrátili tvrdenia, že Cardano zvládne len jednu transakciu na blok.

,,V skutočnosti je to úplne naopak. Cardano umožňuje mnoho stoviek transakcií za blok. Fámy o smrti Cardano boli do značnej miery prehnané,” uviedli vývojári Sundaeswap.

Kde je problém?

Vysvetliť v jednoduchosti rozdiely medzi smart kontraktmi na Cardano a Ethereum nie je vôbec jednoduché. Pokúsil sa o to ambasádor Cardano pre Česku republiku Jaromír Tesař vo facebookovej skupine Cardano [ADA] CZ/SK. Jeho text je určený skôr pre technologicky zdatnejších ľudí. Nájdete ho tu.

V krátkosti na úvod azda stačí uviesť, že Cardano využíva pre transakcie takzvaný Extended UTxO (EUTxO) model, ktorý využíva napríklad aj Bitcoin. Ethereum však používa iný prístup v podobe bilancií, na ktorý si zvyknutí súčasní vývojári smart kontraktov. To znamená, že k budovaniu DeFi projektov na Cardano treba pristupovať inak. O čosi podrobnejšie formou videa je táto problematika vysvetlená v českom jazyku na kanáli Kryptonaut:

Hlavná tvár Cardano Charles Hoskinson v reakcii na poplašné správy zdôraznil, že použitie modelu Extended UTxO u smart kontraktov Cardano je dávno známa informácia a jednoducho vývojári s tým museli počítať. Nejde o systémovú chybu, ale len odlišný prístup, ktorý sa časom ukáže ako lepší. Zároveň vo svojim videách viackrát upozornil, že s týmto riešením sa musia vývojári naučiť pracovať. Chcú im tomu v nasledujúcich mesiacoch dopomôcť aj oni vylepšením vývojárskeho prostredia a knižnicami. Aj on sám však odhaduje, že začínajúci vývojár na Cardano bude potrebovať niekoľko mesiacov, aby problematiku pochopil a bol schopný vytvárať užitočné DApps.

Je teda správne nad Cardano pred 12. septembrom lámať palicu? Pravdepodobne nie. Treba si počkať až na konkrétne projekty, ktoré na ňom vzniknú a na to, ako budú fungovať.

Cardano má popri Ethereum najaktívnejších vývojárov

Podľa reportu Blockchain Developement Trends, ktorý bol zverejnený v týchto dňoch a týkal sa štúdie o prácach na 50 najväčších blockchainoch, malo Cardano v odzdobí medzi júlom 2020 a júnom 2021 vôbec najaktívnejších vývojárov. Mesačne na GitHub urobili v priemere až 701 commitov (zápisov), čo je nárast o 21% oproti ich aktivite rok dozadu.

Na druhom mieste sa umiestnili vývojári Ethereum s priemerným počtom 447 commitov za mesiac, kým tretia IOTA dosiahla priemer 394 commitov. Nasledovali Filecoin (368) a blockchain Flow zameraný na NFT s 305 commitmi.

Pokiaľ ide o samotný počte vývojárov, naviac aktívnych ich malo Ethereum (168 mesačne). Cardano zaostalo o troch vývojárov s počtom 165. Nasledovali vývojári blockchainov Avalanche, Ocean, Terra a Cosmos.

Pokiaľ ide o medziročné prepady vo vývojárskej aktivite, extrémne kleslo najmä tempo prác na kryptomenách EOS, Bitcoin Cash a Tron, čo sa zjavne odzrkadlilo aj na ich cene, keďže tieto kryptomeny patrili v predošlých rokoch k najhodnotnejším na trhu, no v posledných mesiacoch ich predbiehajú v rebríčku novšie a aktívnejšie projekty.

Zdroje: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.