Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano posilňuje. Binance Research upozorňuje na fázy Goguen a Basho

Článok

Cardano raketa
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Medzi najväčších cenových skokanov posledných dní patrí kryptomena Cardano (ADA). V čase písania tohto článku spravila hodnota mincí ADA za posledný týždeň rast o vyše 80%.

Rast ceny kryptomeny Cardano pravdepodobne tkvie v dvoch faktoroch – prvým hnacím motorom je celkový sentiment okolo krpytotrhu, ktorý vyvolal ošiaľ okolo Bitcoinu. Ten totiž každým dňom vytvára svoje nové cenové maximá. Popri tom má však Cardano aj fundamentálne základy vďaka vývoji, ktorý sa deje okolo jej ekosystému.

Cardanu sa najnovšie venovala aj štúdia Binance Research, výskumnej sekcie najväčšej kryptoomenovej burzy Binance. Upozornila na to, že Cardano čochvíľa čaká spustenie dvoch dôležitých ér – Goguen a následne aj Basho.

Éra Goguen mala byť pôvodne spustená už koncom roka 2020, no jej oficiálne spustenie na mainnete Cardano sa oddialilo. Očakáva sa, že sa tak udeje v prvom kvartáli, najneskôr v prvej polovici roka 2021. Fáza Goguen je obzvlášť dôležitá, pretože prinesie možnosť  vytvárania smart kontraktov. Tým pádom sa stane Cardano konkurencie schopné najpopulárnejšej smart kontrakt platforme Ethereum.

Hoci podľa prezentovaných informácii by malo mať Cardano spustení éry Goguen výrazne lepšie vyriešenú problematiku škálovania a nákladovosti transakcii než Ethereum, fáza Basho by mala pripraviť Cardano aj na omnoho väčšiu adopciu v podobe stoviek až miliárd ľudí. Inak povedané Basho má pripraviť z pohľadu škálovateľnosti a interoperability tento blockchain na mnohé roky až desaťročia dopredu.

Spoločnosť Emurgo, ktorá sa spolupodieľa na vývoji ekosystému Cardano, tvrdí, že inteligentné zmluvy postavené na Cardano budú odlišné od ostatných. Údajne totiž majú byť pre vývojárov flexibilnejšie vďaka rôznym predprogramovaným podmienkam. ,,Tieto zmluvy, ktoré sú napísane na Cardano blockchaine, ponúkajú hodnotu tým, že prinášajú plné zviditeľnenie všetkych účastníkov zmluvy a zároveň sú extrémne bezpečné a samé sa plnia na základe naprogramovaných podmienok.”

My dopĺňame, že Cardano finišuje aj s prípravami fázy Voltaite, ktorá má prispieť k decentralizovanému spôsobu rozhodovania o budúcnosti tohto projektu. Mnohí dúfajú, že aj v tomto ohľade príde Cardano s riešením, ktoré bude efektívnejšie, než u konkurenčných projektov.

Pokiaľ ide o smart kontrakty, zaujímavo vyzerajú aj riešenia pre vývojárov iných blockchainov. Napríklad devnet s označením KEVM umožňuje prevádzkovanie Ethereum Virtial Machine na Cardano k-framewofku. Znamená to, že vývojári Ethereum môžu písať svoje decentralizované aplikácie v pre nich obľúbenom jazyku Solidity, ako to robili doposiaľ, no následne ich môžu nasadiť jednoducho aj na Cardano blockchain, ktorý bude rýchlejší a lacnejší.

Upozorňujeme, že kým Ethereum má už zabehnuté smart kontrakty, fáza Goguen u Cardano ešte spustená ani nebola. Preto ide o porovnávanie reality (Ethereum) s víziou (Cardano), ktorá však nebola overená časom.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne