Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano mieri k ATH! Toto sú 3 dôvody, ktoré poháňajú jeho rast

Článok

Cardano ADA
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Portál CryptoSlate zhrnul vo svojom najnovšom článku tri hlavné dôvody, prečo kryptomena Cardano narástla na svojej hodnote za posledný týždeň o vyše 80% a aktuálne je už trojkou na trhu (ak nerátame stablecoin Tether).

Kryptomenu Cardano (ADA), ku ktorej sme tento týždeň pripravili tento dlhy profilový článok a video delí od svojich historických maxím dosiahnutých 4. januára 2018  (cena 1.29 USD) už len približne 40%. Čoskoro sa tak môže stať treťou kryptomenou v poradí po Bitcoine a Ethereum, ktorá zažila ošiaľ z roku 2017 a dorovná v novom býčom trhu svoje historické maximá.

Čo je to Cardano (ADA)? Kde sa dá kryptomena ADA kúpiť?

Čo teda stojí za súčasným rastom Cardano? Ide predovšetkým o tieto tri faktory:

Blížiace sa spustenie smart kontraktov

Suverénne najväčšia pozornosť sa sústredí na dokončenie fázy Goguen, ktorá prinesie na Cardano blockchain dlho očakávanú možnosť písania smart kontraktov a teda budovania decentralizovaných aplikácii. Ide o tretiu z celkovo 5 fáz, ktoré ešte musí Cardano dokončiť, nuž a keď bude hotová a funkčná, Cardano sa v tomto smere stane vážnou konkurenciou pre Ethereum.

Spustenie fázy Goguen je rozdelené do troch hardforkov, pričom prvý sa realizoval už v decembri 2020  a druhý s názvom Mary bol zatiaľ 3. februára úspešné spustený v rámci testnet siete. Ostré spustenie hardforku Mary, ktorý okrem iného prináša možnosť tokenizácie na tejto sieti, je naplánované už na koniec tohto mesiaca.

Tretí hardfork, ktorý prinesie definitívne spustenie éry Goguen, je naplánovaný na druhý kvartál 2021. Je však nutné upozorniť, že nemožno splnenie tohto termínu žiadnym spôsobom garantovať.

Vzhľadom na obrovský rast popularity DeFi projektov je na Cardano sústredená veľká pozornosť, nakoľko mnohé DeFi projekty sú pre obrovské transakčné poplatky na Ethereum blockchaine aktuálne veľmi ťažko použiteľné.

Cardano prinesie možnosť vytvárania tokenov natívneho charakteru, čo v konečnom dôsledku bude znamenať, že si budú veľmi podobné hlavnej minci Cardano s názvom ADA. Upozorniť treba najmä na to, že transakcie medzi týmito tokenmi na rozdiel od ERC20 tokenov na Ethereum nebudú zahŕňať žiadne transakčné poplatky, čo bude pre DeFi sektor nesmierne dôležité a mimoriadne efektívne.

Blíži sa prechod ku kompletnej decentralizácii

Hoci je kryptomena Cardano aj v súčasnosti mnohými médiami označovaná za najdecentralizovanejšiu, v skutočnosti ku kompletnej decentralizácii ešte len mieri.

Spoločnosť IOHK, ktorá stojí za týmto projektom, oznámila, že k 31. marcu bude upravený parameter “d” na úroveň nula, čo znamená, že sieť sa dostane pod stopercentnú kontrolu overovateľov blokov – teda zjednodušene povedané komunity. D-parameter je metrika, ktorá reprezentuje pomer blokov, ktoré produkuje samotná firma IOHK. Inak povedané keď sa dostane na úroveň 0, IOHK už nebude mať na produkciu blokov žiadny vplyv.

Jedinou úlohou IOHK po zmene tohto parametru zostanú práce na sieti na základe platného kontraktu. Ten má však obmedzenú platnosť, čo znamená, že samotná komunita v rámci decentralizovaného hlasovania rozhodne, či firma IOHK získa zákazku aj na ďalšie roky.

Čaká sa na správy z Afriky

Tretí dôvod súvisí s aktivitami IOHK a Cardano Foundartion na africkom kontinente. Predstavitelia tejto kryptomeny sa už viackrát vyjadrili, že práve Afrika je ideálnym miestom pre rozvoj novej blockchain technológie vzhľadom na to, že ju neobmedzujú ťažkopádne regulácie. Výhodou je taktiež skutočnosť, že v Afrike mnoho krajín výrazne zaostáva pokiaľ ide o samotnú infraštruktúru finančného systému, čo je príležitosť pre vybudovanie nového a lepšieho.

Téme účasti projektu Cardano v Afrike sme sa podrobne venovali v tomto našom včerajšom článku a azda stačí doplniť, že IOHK by mala už do konca februára predstaviť uzavretie veľkej dohody, ktorá podľa všetkého bude súvisieť s viacerými africkými krajinami. Cieľom IOHK je, aby Cardano blockchain do 2 rokov využívalo viac ako 100 miliónov Afričanov.

Zdroj: cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne