Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano krok od Goguen. Hardfork Mary sa stáva realitou

Článok

Cardano raketa
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Kryptomenu Cardano (ADA), potenciálneho konkurenta Ethereum, delí už len niekoľko krokov od dlhoočkávaného spustenia mainnetu fázy Goguen, ktorá prinesie na tento blockchain smart kontrakty.

3. február 2021 sa stal ďalším dôležitým dňom pre fanúšikov Cardano. V čase 20.00 UTC sa totiž úspešne realizoval na testnete Cardano hardfork s názvom Mary, ktorý je druhým zo série troch plánovaných hardforkov pred príchodom éry Gougen. Na mainnete by sa mal objaviť už koncom februára.

Hardfork Mary je veľkou aktualizáciu, ktorá odomyká pre vývojárov Cardano nové možnosti súvisiace najmä s možnosťou vytvárania vlastných tokenov na Cardano blockchaine (podobne ako je možné vytvárať na Ethereum ERC-20 tokeny).

Funguje to inak ako na Etherum

Na rozdiel od Ethereum má však niekoľko odlišností. Kým u Ethereum ide o vytváranie tokenov prostredníctvom smart kontraktov, Cardano spracováva tokenizáciu natívne. Znamená to, že logika vydávania tokenov na Cardano je založená priamo na samotnom Cardano ledgeri, čo eliminuje potrebu výstavby ďalších vrstiev na vrchole blockchainu.

Na rozdiel od Ethereum a jeho ERC-20 a ERC-721 tokenov, sú natívne tokeny na Cardano jasne definované a ich používatelia k ním nemusia programovať žiadny vlastný kód. Okrem toho sa tieto tokeny majú správať takmer rovnako ako natívna kryptomena ADA. Jediný rozdiel medzi tokenmi, ktoré vzniknú na Cardano a samotnou mincou ADA je v tom, že tieto tokeny môžu byť zničené a že iba minca ADA môže byť použitá na poplatky za služby, odmeny a vklady.

,,Skutočnosť, že natívne aktíva na Cardano sú zabudované do hlavnej knihy (ledger), spôsobí revolúciu v decentralizovanom financovaní. V systéme Cardano transakcie medzi natívnymi tokenmi a aktívami nevyžadujú poplatky za realizáciu, vďaka čomu budú DeFi aplikácie omnoho dostupnejšie,” dopĺňa portál CryptoSlate.

Firma IOHK stojaca za vývojom Cardano, verí, že bez zraniteľnosti, ktorá hrozila u inteligentných kontraktov s vlastným kódom, by mohli byť tieto natívne tokeny veľmi zaujímavé pre mnohé inštitúcie a podniky, ktoré sa chcú zaoberať technológiou blockchain.

Prvé natívne tokeny sú už na svete

Príležitosť budovania natívnych tokenov na testnete Cardano bola využitá takmer okamžite. Jedným z najsledovanejších projektov je Liqwid Finance, DeFi projekt, ktorý získal financovanie aj z Catalyst Fund a podľa všetkého bude patriť medzi dôležitých hráčov na Cardano blochciane po spustení éry Goguen. Liqwid v noci potvrdil, že na verejnom testnete práve “spustil” 21 miliónov tokenov LQ. Ďalším projektom, ktorý vôbec ako prvý spustil tokeny na testnete Cardano je projekt Nutcoin.

Zdroj: cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne