Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano kritizuje agentúra Weiss Crypto. ADA čaká na most s Ethereum

Článok

Charles Hoskinson
YouTube Charles Hoskinson

Minulotýždňové oznámenie Cardano Foundation o partnerstve s analytickou blockchainovou spoločnosťou Confirm sa stretlo s veľkou kritikou dcérskej spoločnosti Weiss Ratings kryptomenovej ratingovej agentúry Weiss Crypto.

Urobili chybný krok?

Nezisková nadácia Cardano Foundation, ktorá patrí medzi tri hlavné piliere budovania ekosystému okolo kryptomeny Cardano (ADA), minulý týždeň v utorok oznámila partnerstvo s analytickou firmou Confirm, ktorá bude analyzovať dáta z blockchainu Cardano za účelom kontroly, že to čo sa na ňom deje je v súlade so 6. Smernicou boja proti praniu špinavých peňazí (AML) a regulačnými pokynmi Financial Action Task Force (FATF).

,,Nástroje a služby, ktoré poskytuje spoločnosť Coinfirm umožňujú každej burze, správcovi (custody službám) a všetkým ďalším tretím stranám jasne sledovať históriu mincí ADA, ktoré majú uložené v ich peňaženke,” uviedla Cardano Foundation v oznámení, ktoré hneď na prvý pohľad vynáralo otázniky týkajúce sa možnej cenzúry transakcií tejto kryptomeny.

Medzi najväčších kritikov tohto kroku sa zaradila zmieňovaná ratingová agentúra Weiss Ratings, ktorá dlhodobo označuje Cardano z pohľadu technológie za najkvalitnejší kryptomenový projekt (platí to aj dnes, na druhom mieste je Polkadot a tretie je Ripple, pozn.red.). Rozhodnutie Cardano Foundation ísť týmto smerom označili za veľmi zlý krok.

,,Nadmerná regulácia vedie k tomu, že bankový systém sa udusí k smrti. Toto oznámenie vyzerá tak, že ADA hrdo oznamuje, že chce ísť v týchto šľapajach,” konštatuje Weiss Crypto, ktoré dodáva, že Cardano sa týmto krokom približuje k tomu, že sa stane “cenzúre náchylnou, politizovanou a zmanipulovanou sieťou.”

Agentúra taktiež doplnila, že akákoľvek decentralizovaná sieť, ktorá sa bude snažiť ísť smerom k dodržiavaniu regulačných pravidiel, mieri k istej smrti.

Reakcia na kritiku

Ku kritike Weiss Ratings sa vyjadril zakladateľ Cardano Charles Hoskinson, ktorý je generálnym riaditeľom Input Output (IOHK), teda vývojárskej spoločnosti, ktorá pracuje na tomto projekte. Hoskinson upozornil, že “cieľom Cardano bolo vždy stavať vrstvy, moduly a ekosystémy, ktoré umožnia dodržiavanie miestnych predpisov.“ Príkladom môžu byť už rozbehnuté spolupráce s vládami, obzvlášť v Etiópii a Tanzánii.

 ,,Takže kým na základnej vrstve je jedno, či ste z USA, Číny, Japonska, alebo z hocikade inde, to čo môžete spraviť je, že k tomu pridáte identitu a metadáta a ďalšie veci, ktoré vám poskytnú schopnosť fungovať v súlade s vašou obchodnou doménou… a to je dôvod, prečo sú partnerstvá dôležité. Poskytujú mnoho obchodných a technických požiadaviek a umožňujú nám vylepšiť softvér pre každého a všade. Cieľom Cardano je získať väčšiu adopciu vo všetkých odvetviach. Tých regulovaných aj neregulovaných.”

Z uvedeného je zrejmé, že Cardano chce byť projektom, ktorý bude zadobre s regulátormi a na tomto blockchaine budú môcť stavať svoje riešenia regulované inštitúcie, dokonca možno aj samotné štáty. Zároveň je však jednoznačné, že Cardano je úplne niečo iné ako Bitcoin a tak sa treba na tento projekt aj pozerať.

Najbližšou novinkou most s Ethereum

Už 12. septembra by sa mali na Cardano spustiť dlho očakávané smart kontrakty. Tento dátum zostáva v platnosti aj po najnovších update, čo naznačuje, že testovanie inteligentných zmlúv na Cardano blockchaine prebieha bez problémov. V prvý septembrový deň by sa mal testnet stať verejne dostupným, čo znamená, že smart kontrakty si 12 dní pred ostrým spustením môže vyskúšať prakticky ktokoľvek znalý problematiky.

Medzitým sa však odpočítavajú aj dni do spustenia testnetu Cardano ERC-20 konvertoru, ktorý umožňuje tokenizovať tokeny z blockchainu Ethereum a používať ich priamo na Cardano. ,,Ľudia budú môcť presúvať likviditu alebo budú môcť presúvať svoje tokeny, aby mohli používať aplikácie, ktoré migrujú z Ethereum na Cardano,” načrtol projektový manažér Input Output Francisco Landino.

V rámci testnetu, ktorý by mal byť prístupný tento týždeň, si budú môcť užívatelia vyskúšať presun tokenov krypto projektu SingularityNET, ktorý už dávnejšie potvrdil, že chce fungovať aj na Cardano. ,,Užívatelia si budú môcť vyskúšať migráciu svojich tokenov AGA z Ethereum na Cardano. A taktiež ich návrat z Cardano naspäť na Ethereum,” vysvetlil Landino.

Charles Hoskinson v marci uviedol, že z Ethereum chce na Cardano migrovať minimálne 100 rôznych projektov. Už najbližšia doba ukáže, či pri tomto čísle preháňal, alebo bude aspoň z časti blízko realite. Cardano spustením smart kontraktov a mosta pre presun tokenov z Ethereum na Cardano pôjde s kožou na trh. Už nasledujúce týždne načrtnú, či sa naozaj môže osvedčiť ako atraktívna a lepšia alternatíva k Ethereum, alebo zostane len pri ambíciách a očakávaniach.

Zdroje: cointelegraph.com, cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.