Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano sa stalo najdecentralizovanejšou kryptomenou, píše CryptoSlate

Článok

cardano
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Bitcoin existuje už 12 rokov, no problém tzv. “blockchain trilemma“, teda dosiahnuť stav vysokej bezpečnosti, decentralizácie a škálovateľnosti, sa zatiaľ ani u tejto najznámejšej kryptomeny (zatiaľ) vyriešiť nepodarilo. Dá sa však tvrdiť, že definitívne prvenstvo v tomto smere zatiaľ nedosiahla ani žiadna jeho konkurencia.

Vo všeobecnosti platí, že v jednom zo zmienených bodov (decentralizácia, škálovateľnosť, bezpečnosť) sa vždy zlyháva. Napríklad Bitcoin je decentralizovaný a bezpečný, no zle škáluje. To znamená, že transakcie sú pomalé a častokrát nákladné. Riešením má byť Lightning Network (LN), no k výraznejšej adopcii tejto technológie aj vzhľadom na to, že LN ešte zďaleka nie je tak ďaleko, ako si to vo finále jej vývojári predstavujú, ešte nedošlo.

Iné kryptomeny zas vysoko škálujú, no je im vyčítaná vysoká centralizácia. Do tejto kategórie môžeme zaradiť z tých najznámejších napríklad EOS či Tron. Fungujú za pomoci tzv. Delegated proof of Stake (DPoS) validátorov. Tých je však málo a sú volení tými najsilnejšími hráčmi v tomto ekosystéme (resp. najsilnejší hráči majú oveľa väčšiu moc ovplyvniť, kto bude validátor). Jednoducho je to príliš centralizované a preto pre mnohých nedôveryhodné.

Mnohí sa preto domnievajú, že najlepšou cestou k vyriešeniu blockchain trilemma je riešenie skrz Proof of Stake (PoS) konsenzus, pri ktorom užívatelia, ktorí stakujú svoje mince, zarábajú úroky popri tom ako prispievajú svojim “stakeom” k bezpečnosti siete. Z tohto dôvodu napríklad predchádza z Proof of Work konsenzu (ako funguje Bitcoin, čiže ťažby) na PoS aj Ethereum v rámci novej generácie Ethereum 2.0, ktorá je ešte vo vývoji.

Ak Proof of Stake časom potvrdí, že je z pohľadu riešenia blockhcian trilemma najlepšou voľbou (a teda aj bezpečným riešením, čo ešte nemožno tvrdiť definitívne, pretože PoS kryptomeny majú krátku históriu), z pohľadu samotnej decentralizácie bude ešte dôležitým určujúcim prvkom to, koľko minci danej kryptomeny sa „stakuje” – zjednodušene koľko mincí tejto kryptomeny sa “uzamyká”, aby sa tým podporila bezpečnosť siete.

Info: Kryptomeny fungujúce na PoS majú rôzne pravidlá.  Napríklad u Polkadot (DOT) musíte mince DOT uzamknúť na niekoľko dní a teda ak ich uzamknete (stakujete) nemôžete s nimi hýbať. Tým zabezpečujete stabilitu. Cardano to má zas vymyslené tak, že mince ADA si môžete vybrať kedykoľvek. Ak ich však použijete, nedostanete odmenu (stake) za poslednú epochu.

V súčasnosti práve v tomto smere dosiahlo Cardano (ADA) významný míľnik. Z percentuálneho pohľadu uzamknutých mincí totiž predbehlo kryptomenu Polkadot, ktorá dlho vládla touto rebríčku. Aktuálne je totiž uzamknutých 69 percent všetkých existujúcich ADA, teda niečo vyše 21,75 bilióna. Zaujímavé je taktiež tempo, v rámci ktorého sa aktuálne ADA stakuje. Napríklad 5. januára, teda za jeden jediný deň, stúpol počet uzamknutých minci ADA o viac ako 100 miliárd.

Pieter Nierop doplnil, že priemerne sa za posledných 7 dní uzamklo okolo 25,7 miliardy ADA mincí. Zároveň bol za posledný týždeň dosiahnutý priemer 1500 nových delegátorov siete každý jeden deň a takmer 1900 nových peňaženiek/deň.

Na základe týchto tvrdení portál Cryptoslate.com označil kryptomenu Cardano za v súčasnosti vôbec najdecentralizovanejšiu na trhu.

Nutné je však doplniť, že mieru decentralizácie Cardano ešte bude ovplyvňovať postupná úprava „Parametru K“, ktorá má zabezpečiť, aby na konci si boli všetky ADA pooly veľkosťami viacmennej rovné, čím sa zabezpečí ešte vyššia miera decentralizácie. Od spustenia fázy Shelley v máji roka 2020 sa tento parameter postupne upravuje na vyššie hodnoty, avšak s opatrnosťou, aby proces prebiehal plynulo.

Na záver je nutné doplniť, že z pohľadu vývoja ceny kryptomeny Cardano je rastúci počet užívateľov, ktorí sa zapájajú do stakingu, pozitívnym javom. Signalizuje to totiž ich dôveru v daný ekosystém a vôľu držať túto kryptomenu dlhodobo (zjednodušene povedané čím viac ľudí stakuje, tým sa znižuje strana ponuky).

Zdroj: cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne