Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano je bližšie k decentralizácii. IOHK uzavrelo partnerstvo s Orion Protocol

Článok

cardano
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Kryptomena Cardano (ADA) urobila 31. marca 2021 výrazný krok k decentralizácii, nakoľko úpravou “parametru D“ stratila spoločnosť IOHK, ktorá stojí za vývojom tohto blockchainu, akúkoľvek výhodu oproti ostatným producentom blokov tohto ekosystému. Overovanie transakcií je tak aktuálne už pod stopercentnou kontrolou vyše 2000 rôznych stake poolov.

Hoci niektoré média po úprave tohto parametru označujú Cardano za 100% decentralizovaný blockchain, aby sa tak naozaj mohlo tvrdiť, musí sa ešte minimálne dokončiť éra Voltaire, ktorá so sebou prinesie nástroje pre decentralizované riadenie projektu. Vo finále by sa tak mala vytratiť aj dominantná pozícia IOHK týkajúca sa vývoja – inak povedané samotná komunita by sa skrz hlasovanie mala mať právo sama rozhodnúť, kto bude zabezpečovať vývoj tohto ekosystému v nasledujúcich rokoch. IOHK bude teda musieť v budúcnosti presvedčiť držiteľov ADA, že sú tou pravou firmou pre Cardano. A ak sa im to nepodarí, tak jednoducho o svoj mandát prídu a vývoja sa zhostí iná spoločnosť (nutné je však priznať, že vplyv Charlesa Hoskinsona a jeho firmy IOHK na Cardano je obrovský a takýto scenár sa nepredpokladá).

IOHK spolupracuje s Orion Protocol

Ďalšia zaujímavá správa pre fanúšikov kryptomeny Cardano prichádza v súvislosti so spoločnosťou Orion Protocol, ktorá uzavrela partnerstvo s IOHK, aby sa stala prvým agregátorom likvidity pre Cardano blockchain.

Orion Protocol má pritom už bohaté skúsenosti v tejto sfére vďaka spoluprácam s Binance Smart Chain, Huobi ECO chain, Avalanche či Elrond.

IOHK označuje partnerstvo s Orion Protocol za významný krok vpred, no podobne to vnímajú aj  u Orion Protocol. ,,Je pre nás obrovský česť spolupracovať s IOHK a že sa staneme prvým agregátorom likvidity pre Cardano blockchain. Obdivujeme a zdieľame ich vášeň pre vybudovanie škálovateľného a interoperabilného DeFi ekosystému a tešíme sa na spoluprácu, ktorá povedie k dosiahnutiu udržateľnej budúcnosti tohto priemyslu,” uviedol Alexey Koloskov, CEO a spoluzakladateľ Orion Protocol.

Podľa oficiálneho oznámenia poskytnú Cardano decentralizovanú bránu do celého kryptotrhu, tým že zabezpečia likviditu z centralizovaných aj decentralizovaných zmenárni a rôznych swap platforiem do jednej decentralizovanej platformy.

Zjednodušene povedané Orion Protocol má pomôcť IOHK zabezpečiť udržateľnosť a škálovateľnosť DeFi projektov a NFT ekosystémov, ktoré sa vybudujú a budú fungovať na Cardano. Blockchain Cardano bude využívaný k tomu, aby umožnil vyššiu výkonnosť Orion Protocolu pre riešenie interoperability. No a treba dodať, že toto riešenie má byť kompletné open source a bez akýchkoľvek patentov.

Zdroj: cryptoslate.com , cryptoslate.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne