Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano: Dátum príchodu smart kontraktov sa pomaly blíži

Článok

cardano goguen
Canva.com, koláž Kryptonovinky

Kryptomena Cardano (ADA) má za sebou akciu s názvom Cardano360, počas ktorej sa fanúšikovia tohto projektu môžu pravidelne na konci mesiacov dozvedieť od developerov novinky týkajúce sa vývoja tohto robustného blockchainu. Tie najnovšie možno vnímať pozitívne, pretože naznačili, kedy sa Cardano dočká dlhoočakávaných smart kontraktov.

Éra Goguen

Najvýraznejšiu pozornosť v súvislosti s projektom Cardano si pýta v posledných mesiacoch dokončenie éry Goguen, ktorá má so sebou priniesť smart kontrakty (inteligentné zmluvy). Ich príchodom sa totiž môže tento projekt stať naozaj konkurencie schopný pre Ethereum a v mnohých ohľadoch vďaka tomu, že už beží na Proof of Stake a umožňuje rýchle a lacnejšie transakcie, aj azda atraktívnejším pre vývojárov. Zároveň treba skonštatovať, že práve absencia éry Goguen je terčom najväčšej kritiky súvisiacej s tým, že na Cardano sa v súčasnosti nedá vlastne ešte nič budovať a preto sú mince ADA nadhodnotené.

Jaromír Tesař, ktorý je ambasádorom Cardano pre Českú republiku, informácie z Cardano360 na túto tému zhrnul na Facebook stránke Cardano [ADA] CZ/SK. ,, Na pravidelnom developer update Charles (Charles Hoskinson, CEO vývojárskej firmy IOHK) oznámil, že niekedy okolo apríla / mája sa spustí Alonzo test-net. Lars Brünjes bude vzdelávať vybranú skupinu ľudí pre Plutus. Do tejto skupiny sa môžete tiež prihlásiť. Títo ľudia budú pripravení na to, aby napísali prvé aplikácie. Niekedy na konci júna by mohli byť vyriešené všetky prípadné problémy. Ak sa to podarí, dôjde k príprave na spustenie na main-nete (fáza Code Freeze). K tomu dôjde pár týždňov potom. Keď pôjde všetko dobre, tak niekedy v auguste uvidíme kontrakty na mainnete. Berte to ako optimistický scenár. Pokojne to môže byť niekedy v septembri až októbri. Ak nastanú problémy, možno aj neskôr.”

Zhrnutie Jaromíra Tesařa možno doplniť aj o roadmapu postupného príchodu éry Goguen, ktorú zverejnil na Twitteri Charles Hoskinson. ,,Decká, tak tu to máte. Spustenie featury Frozen na konci júna a potom spustenie odpočtu do hardforku.”

Zhrnutie roadmapy

Na roadmape je možné vidieť, že Alonzo node (súčasť posledného hardforku pred spustením Goguen) bude spustený v apríli. Kompletne by mal byť integrovaný do vývojárskeho prostredia Plutus medzi aprílom a májom. V tomto období by mali finišovať aj práce na privátnom testnete. Následne od polovice apríla a mája by sa mal spustiť testnet pre tzv. pionierov, čiže vybranú skupinu ľudí pod vedením Lars Brünjesa. Nuž a ak bude všetko prebiehať v poriadku, na konci júna by mohlo byť všetko pripravené pre odpočet do mainnetu, teda ostrého nasadenia smart kontraktov.

Blíži sa deň D

Okrem éry Goguen si pozornosť pýta taktiež dokončenie decentralizácie celého projektu z pohľadu zabezpečenia siete a overovania transakcii. Tá súvisí s príchodom takzvaného “Dňa D“, kedy sa IOHK zbaví svojho dominantného vplyvu – stane sa tak už koncom marca:

,,Dnes sme úspešné odoslali návrh na implementáciu na Cardano blockchain, ktorý od 31. marca prenesie kompletnú zodpovednosť za produkciu blokov na stake pool operátorov Cardano komunity.  Takto má vyzerať decentralizácia. Pokračujeme v ceste!”

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.