Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano: Dátum príchodu smart kontraktov sa pomaly blíži

Článok

cardano goguen
Canva.com, koláž Kryptonovinky

Kryptomena Cardano (ADA) má za sebou akciu s názvom Cardano360, počas ktorej sa fanúšikovia tohto projektu môžu pravidelne na konci mesiacov dozvedieť od developerov novinky týkajúce sa vývoja tohto robustného blockchainu. Tie najnovšie možno vnímať pozitívne, pretože naznačili, kedy sa Cardano dočká dlhoočakávaných smart kontraktov.

Éra Goguen

Najvýraznejšiu pozornosť v súvislosti s projektom Cardano si pýta v posledných mesiacoch dokončenie éry Goguen, ktorá má so sebou priniesť smart kontrakty (inteligentné zmluvy). Ich príchodom sa totiž môže tento projekt stať naozaj konkurencie schopný pre Ethereum a v mnohých ohľadoch vďaka tomu, že už beží na Proof of Stake a umožňuje rýchle a lacnejšie transakcie, aj azda atraktívnejším pre vývojárov. Zároveň treba skonštatovať, že práve absencia éry Goguen je terčom najväčšej kritiky súvisiacej s tým, že na Cardano sa v súčasnosti nedá vlastne ešte nič budovať a preto sú mince ADA nadhodnotené.

Jaromír Tesař, ktorý je ambasádorom Cardano pre Českú republiku, informácie z Cardano360 na túto tému zhrnul na Facebook stránke Cardano [ADA] CZ/SK. ,, Na pravidelnom developer update Charles (Charles Hoskinson, CEO vývojárskej firmy IOHK) oznámil, že niekedy okolo apríla / mája sa spustí Alonzo test-net. Lars Brünjes bude vzdelávať vybranú skupinu ľudí pre Plutus. Do tejto skupiny sa môžete tiež prihlásiť. Títo ľudia budú pripravení na to, aby napísali prvé aplikácie. Niekedy na konci júna by mohli byť vyriešené všetky prípadné problémy. Ak sa to podarí, dôjde k príprave na spustenie na main-nete (fáza Code Freeze). K tomu dôjde pár týždňov potom. Keď pôjde všetko dobre, tak niekedy v auguste uvidíme kontrakty na mainnete. Berte to ako optimistický scenár. Pokojne to môže byť niekedy v septembri až októbri. Ak nastanú problémy, možno aj neskôr.”

Zhrnutie Jaromíra Tesařa možno doplniť aj o roadmapu postupného príchodu éry Goguen, ktorú zverejnil na Twitteri Charles Hoskinson. ,,Decká, tak tu to máte. Spustenie featury Frozen na konci júna a potom spustenie odpočtu do hardforku.”

Zhrnutie roadmapy

Na roadmape je možné vidieť, že Alonzo node (súčasť posledného hardforku pred spustením Goguen) bude spustený v apríli. Kompletne by mal byť integrovaný do vývojárskeho prostredia Plutus medzi aprílom a májom. V tomto období by mali finišovať aj práce na privátnom testnete. Následne od polovice apríla a mája by sa mal spustiť testnet pre tzv. pionierov, čiže vybranú skupinu ľudí pod vedením Lars Brünjesa. Nuž a ak bude všetko prebiehať v poriadku, na konci júna by mohlo byť všetko pripravené pre odpočet do mainnetu, teda ostrého nasadenia smart kontraktov.

Blíži sa deň D

Okrem éry Goguen si pozornosť pýta taktiež dokončenie decentralizácie celého projektu z pohľadu zabezpečenia siete a overovania transakcii. Tá súvisí s príchodom takzvaného “Dňa D“, kedy sa IOHK zbaví svojho dominantného vplyvu – stane sa tak už koncom marca:

,,Dnes sme úspešné odoslali návrh na implementáciu na Cardano blockchain, ktorý od 31. marca prenesie kompletnú zodpovednosť za produkciu blokov na stake pool operátorov Cardano komunity.  Takto má vyzerať decentralizácia. Pokračujeme v ceste!”

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne