Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano bude konkurovať Chainlink. Volí odlišný prístup

Článok

Cardano Chainlink
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Vyzerá to tak, že Cardano by sa mohlo do určitej miery stáť priamou konkurenciou kryptomeny Chainlink (LINK). Aj Cardano totiž chce riešiť problematiku oraclov, no odlišným spôsobom, než to robí tohtoročná najväčšia šťuka kryptomarketu, ktorá sa dostala už na piate miesto v trhovej kapitalizácii.

Cardano síce spustilo mainnet Shelley, no fáza Goguen je len preto dvermi. Až jej spustením, ktoré sa očakáva koncom roka, sa na Cardano budú dať budovať smart kontrakty, čím sa viacmennej dorovná vo svojej infraštruktúre Ethereum.

Existencia smart kontraktov bude pre Cardano zároveň príležitosťou venovať sa  aj problematike oraclov, na ktoré sa špecializuje spomínaný Chainlink. Doteraz sa veľa špekulovalo, že medzi Cardano a Chainlink by mohla existovať akási spolupráca (most), skrz ktorú by sa vzájomne dopĺňali. Aktuálne to však vyzerá tak, že Cardano chce túto problematiku riešiť aj vo vlastnej réžii.

Naznačujú to informácie o aktivitách spoločnosti EMURGO, ktorá je jednou z troch hlavných firiem pracujúcich na Cardano ekosystéme. Emurgo už pracuje na prvých dvoch oracloch, ktoré zabezpečia cenové feedy pre obchodné páry ADA/USD a ERG/USD.

Nový model sa volá Oracle pools a funguje na princípe, ktorý dodávateľa dát odmeňuje alebo trestá. Predpokladá sa, že vkladatelia údajov budú musieť vložiť do systému finančné prostriedky ako kolaterál a ten sa bude následne meniť vzhľadom na kvalitu poskytnutých dát. Ak budú nekvalitné, kolaterál dodávateľa sa teda zníži. U Chainlink to funguje odlišne – v jeho ekosystéme totiž hrá hlavnú úlohu token LINK, ktorý plní úlohu akéhosi paliva (gasu).

Cardano sa so svojim vlastným riešením zdá sa nikam neponáhľa, keďže horúcou témou bude až v čase spustenia smart kontraktov a teda fázy Goguen. Zo strany hlavného predstaviteľa Cardano Charles Hoskinsona neraz zaznalo, že Cardano zohrá obrovskú úlohu aj v sektore DeFi, od ktorého je značne závislý aj úspech Chainlink.

Minimálne prísľuby sú to veľké, no až čas ukáže, či smart kontrakty na Cardano a príležitosti, ktoré ponúknu, budú naozaj tým najlepším na scéne.

Zdroj: cointelegraph.com 

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne