Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano (ADA) kleslo na tohtoročné low. Aké sú dôvody?

Avatar

Článok

zo dňa

cardano

Hoci sa projekt Cardano (ADA) teší silnej komunite, rok 2019 pre investorov priaznivo nedopadol. Portál CryptoSlate vo svojom čerstvom článku analyzuje dôvody prepadu ceny ADA a tiež vyhliadky pre tento projekt do budúceho roka.

Cardano (ADA) sa aktuálne obchoduje len za niečo vyše 0,034 USD, čo je hodnota blízka úrovniam z úvodu roka 2019, kedy sa Bitcoin prepadol k približne 3 000 USD. Aj v porovnaní s tohtoročným maximom, ktoré atakovalo cenu 0,10 USD ide o výrazne oslabenie. Nízka hodnota ADA, ktorá je aktuálne na míle vzdialená historickému rekordu 1,18 USD (-97,14%) súvisí podľa Cryptoslate s dvoma hlavnými faktormi:

 • Výrazne oslabenie celého trhu s altcoinami
 • Cardano zatiaľ nemá žiadne komerčné funkčné aplikácie

Slabosť trhu s altcoinami

Pokiaľ ide o prvý dôvod, v tomto smere je Cardano na tom rovnako ako prakticky všetky ostatné kryptomeny, ktoré rovnako ako ADA výrazne oslabovali v páre s Bitcoinom. V roku 2019 jednoducho diktoval tempo Bitcoin a altcoiny na to doplácali či už išiel BTC smerom hore, alebo nadol. Dá sa predpokladať, že tento trend môže pokračovať aj v roku 2020.

Fundamenty Cardano

Cardano má silnú komunitu. Údaje z GitHub, ktoré sú dobrým ukazovateľom vývojovej činnosti na sieti, ukazujú, že Cardano malo v roku 2019 aktívnejších developerov než Ethereum či Stellar. Aktuálne je projekt v štádiu testnetu fázy Shelley, s čím súvisí aj spustenie stakingu. Keď sa Cardano podarí doladiť chyby na testnete (zatiaľ ich nie je málo), má prísť ostré nasadenie na mainnet.

Podľa roadmapy na cardanoroadmap.com sa s dokončením fázy Shelley počíta do konca roka 2019, no už teraz je jasné, že sa to nestihne.

Ďalšia fáza, ktorá by mala byť dokončená už v prvej polovici roka 2020, nesie názov Goguen. Práve tá má priniesť smart kontrakty, čím by sa malo Cardano dopracovať k tomu, že sa v jeho ekosystéme budú vytvárať reálne funkčné decentralizované aplikácie, u ktorých doteraz dominuje predovšetkým Ethereum. Cardano by teda už v priebehu budúceho roka mohlo začať výraznejšie prehovárať nielen do DApps (decentralizované aplikácie), ale aj do decentralizovaného financovania (DeFi).

Roadmapa Cardano, ktorá pôsobí vzhľadom na predchádzajúce skúsenosti možno až prehnane optimisticky, ráta s tým, že v roku 2020 bude dokončená aj fáza Basho súvisiaca so škálovaním a taktiež posledná naplánovaná fáza Voltaire, ktorá by mala definitívne zveriť celý projekt do rúk komunity, čím bude zabezpečená absolútna decentralizácia.

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Bitcoin

Krypto správy dňa (31.7.): Bitcoin propagovaný 200-miliónom Američanov

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú turbulentné obdobie, no vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ.

Ekonomika USA sa otriasa v základoch. Súhlasí aj kritik Bitcoinu

Pravdepodobne vašej pozornosti neušla správa, že v druhom štvrťroku 2020 zaznamenala americká ekonomika najhlbší prepad od roku 1947, kedy sa začali tieto údaje detailnejšie sledovať. Americké ministerstvo obchodu v vo štvrtok potvrdilo, že HDP krajiny sa v prepočte na celý rok znížil o bezprecedentných a šokujúcich 32,9%. Viac o tejto téme a o kritických názoroch na kroky FEDu, ktorý sa snaží túto situáciu riešiť tlačením ďalších miliárd až biliónov, sme písali tu.

ROZHOVOR: Vyrieši Twitter svoju bezpečnosť spoluprácou s Cardano?

Nedávny hack sociálnej siete Twitter, pri ktorom boli zneužité užívateľské účty mnohých známych ľudí a firiem na čele s Elonom Muskom, Billom Gatesom, Jeffom Bezosom, politikom Joeom Bidenom či burzami Coinbase a Binance, naplno odhalil slabiny súčasných centralizovaných sociálnych sieti. Možné riešenie pre ne načrtol Charles Hoskinson z Cardano, ktorý uviedol, že bezpečnostné problémy Twitteru by sa dali riešiť aj ich technológiou a relatívne lacno. Ohľadom tejto možnosti som sa rozprával s ambasádorom Cardano pre Českú republiku Jaromírom Tesařom, ktorému sme položili niekoľko otázok. Viac sa dozviete tu.

Joe Rogan propagoval vo svojom podcaste Bitcoin

Jeden z najznámejších amerických podcasterov, ktorý v minulosti urobil epický rozhovor napríklad aj s Elonom Muskom, Joe Rogan, využil niekoľko prvých minút svojho posledného vysielania na propagáciu investície do Bitcoinu. Išlo o platenú reklamu od firmy Cash App, o čom upozornil vopred aj svojich poslucháčov. Rogan však v rámci reklamnej vložky viackrát naznačil, že sa mu BTC naozaj páči. ,,Je to transformačná digitálna mena, ktorá je funguje na peer-to-peer decentralizovanej sieti a je poháňaná jej používateľmi bez centrálnej autority,” povedal svojim fanúšikom, ktorých je veru dostatok – vyše 200 miliónov. ,,Veľmi sa mi to páči. Chcel by som aby to takto fungovalo a možno v budúcnosti aj bude. Naskočte na vlak,doplnil. Rogan neskôr uviedol, že jeho podcast nutne nepotreboval peniaze od Cash App, no zjavne bol naklonený samotnej myšlienke propagovať niečo, s čím sa vie stotožniť.

Bitocin začína výraznejšie korelovať so zlatom

V našich článkoch opakovane zdôrazňujeme, že pre Bitcoin by bolo pravdepodobne dobré zachovať si koreláciu so zlatom a naopak ideálne nekorelovať výrazne s akciovým trhom na čele s indexom S&P500, u ktorého sa očakáva veľké prasknutie bubliny vzhľadom na to, že jeho stav vôbec neodzrkadľuje aktuálnu zlú situáciu americkej ekonomiky. Dobrou správou preto je, že korelácia Bitocinu so zlatom sa zvyšuje a za posledný mesiac sa dostala na hodnotu 0,66 (najvyššia korelácia má hodnotu +1, najnižšia mínus 1).

ROZHOVOR: Ako na staking kryptomeny Cardano?

Dlhoočakávané spustenie mainnetu kryptomeny Cardano (ADA), teda fázy Shelley, sa stalo na prelome stredy a štvrtka realitou. Cardano sa stáva jedným z najdecentralizovanejších, ak nie vôbec najdecentralizovanejším blockchainom na scéne a popri tom so sebou prináša možnosť stakingu, čiže privyrábania si samotným držaním ADA mincí ich delegovaním na tzv. staking pooly. O tom ako sa dá do stakingu zapojiť sme spravili rozhovor s ambasádorom Cardano pre Českú republiku Lukášom Bártom, ktorý zároveň stojí na čele jedného z týchto poolov. Ak vás téma zaujala, otvorte si tento článok.

Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku.  

Čítať ďalej

Cardano

ROZHOVOR: Vyrieši Twitter svoju bezpečnosť spoluprácou s Cardano?

Avatar

Článok

zo dňa

od

cardano-twitter

Nedávny hack sociálnej siete Twitter, pri ktorom boli zneužité užívateľské účty mnohých známych ľudí a firiem na čele s Elonom Muskom, Billom Gatesom, Jeffom Bezosom, politikom Joeom Bidenom či burzami Coinbase a Binance, naplno odhalil slabiny súčasných centralizovaných sociálnych sieti.

V rovnakom čase vystrája na Facebooku vírus, ktorý skrz duplikáty profilov nič netušiacich užívateľov propaguje podvodnú investíciu, pri ktorej môžu prísť oklamaní ľudia o nemalé životné úspory. Tento vírus podobne ako hack na Twitteri zneužíva kryptomeny ako prostriedok pre propagáciu ľahkého zbohatnutia, čomu žiaľ mnoho osôb stále dokáže nalietieť.

V reakcii na hack Twitteru sa pokúsil navrhnúť možné riešenie zabezpečenia účtov Charles Hoskinson stojaci na čele kryptomeny Cardano. Šéf spoločnosti IOHK povedal, že proces, v rámci ktorého by sa mohla implementovať do Twitteru ich technológia by nebol komplikovaný a ani nákladný, nakoľko by od Twitteru bolo požadované len preplatenie nákladov. Užívateľom tejto sociálnej siete by však vďaka tomu bola ponúknutá výrazne vyššia miera zabezpečenia účtu, keďže zverejniť akýkoľvek “tweet” v prípade aktivácie takéhoto bezpečnostného prvku by nebolo možné bez použitia privátneho kľúču.

Ohľadom tejto možnosti som sa rozprával s ambasádorom Cardano pre Českú republiku Jaromírom Tesařom, ktorému som položil niekoľko otázok.

Ahoj Jaromír. Môžeš vysvetliť našim čitateľom, akú technológiu by vlastne chcel Charles použiť?

Digitální podpisy není nic nového a umíme to již několik desetiletí. Charles Twitteru navrhnul použít jejich řešení Atala Prism, které je určené na práci s digitální identitou. Pointa je taková, že pokud je člověk schopen bezpečně si uložit passphrase pro peněženku, bude schopen toho samého také v rámci své identity.

IOHK má řešení, které představilo na virtuálním Cardano Shelley Summitu a které bude jedním ze stavebních kamenů Cardano blockchainu. Už nyní si můžete do mobilního telefonu nahrát aplikaci a řešení si vyzkoušet. Charles Jackovi navrhnul, že mu za cenu nákladů řešení dodá v relativně krátké době a Twitter jako takový ani nepotřebuje značné změny jak v UI, tak v byznys modelu. Řešení je plně kompatibilní s běžnými standardy, které se v prostředí internetu používají.

Pokud se ptáte, proč je na to potřebný blockchain, tak ten může celému řešení dodat časová razítka, nezměnitelnost historie a schopnost lehce zprávy auditovat. Autor tweetů tak nemůže popřít, že něco nepodepsal, nebo tvrdit, že se něco stalo v jiný okamžik nebo v jiném pořadí.

Jack Dorsey (zakladateľ a CEO Twitteru) v minulosti naznačil, že by chcel, aby jeho platforma smerovala decentralizovaným smerom. Ukazuje sa, že centralizované sociálne siete sú čoraz náchylnejšie na útoky…

Hack Twitteru poukázal na slabost centralizovaných řešení. Jakmile se hackeři dostanou do systému, mají nad ním plnou kontrolu a mohou si dělat co chtějí. Kdyby se použilo řešení, které Charles navrhnul, hackeři by měli jednoduše smůlu, neboť i kdyby se jim podobný hack podařil znovu, privátní klíče uživatelů by k dispozici neměli. Nemohli by tak tweetům dodat potřebné podpisy.

Dorsey je známy ako veľký fanúšik Bitcoinu. Ku altcoinom sa ale zatiaľ nevyjadruje. Nie je mi známe, že by niekedy spomenul Cardano. Je teda reálne, že by takúto ponuku od Hoskinsona prijal?

Nemyslím si, že Jack nabídky využije. Nicméně bylo by pěkné vidět, že se nad tím alespoň zamyslí a nějaké podobné řešení dodá. Zatím klidně bez blockchainu. Díky těmto hackům si lidé budou postupně uvědomovat, že centralizace je obecně zastaralý koncept a existuje alternativa, která jim vrací zpět moc a kontrolu nad svými daty a majetkem. A nemusíme se stále bavit o blockchainu. Spousty věcí se dá docílit i bez něj a Twitter ho nutně nepotřebuje k tomu, aby fungoval lépe.

My ale vlastně dnes nevíme, jaký vliv budou mít decentralizované služby a jestli nezměnitelnost historie nebude za 10 let nový standard vyžadovaný třeba také v rámci sociálních sítí. Nové decentralizované banky a DeFi se nejspíš bez blockchainu neobejdou a to je pro blockchain platformy dobře. Decentralizovaná identita bude další malý krok v celé decentralizované revoluci. Cardano už řešení má a pokud ho nevyužije Twitter, najdou se další platformy a DeFi projekty, které ho rádi integrují do svých služeb.

Jaromír ďakujem za tvoje odpovede k tejto aktuálnej téme. 

Prečítajte si aj náš rozhovor o stakingu na Cardano po dlhoočakávanom spustení mainnetu:

ROZHOVOR: Ako na staking kryptomeny Cardano (ADA)? Oddnes môže každý!

Čítať ďalej

Cardano

ROZHOVOR: Ako na staking kryptomeny Cardano (ADA)? Oddnes môže každý!

Avatar

Článok

zo dňa

od

CARDANO-staking-sk

Dlhoočakávané spustenie mainnetu kryptomeny Cardano (ADA), teda fázy Shelley, sa stalo na prelome stredy a štvrtka realitou. Cardano sa stáva jedným z najdecentralizovanejších, ak nie vôbec najdecentralizovanejším blockchainom na scéne a popri tom so sebou prináša možnosť stakingu, čiže privyrábania si samotným držaním ADA mincí ich delegovaním na tzv. staking pooly. Táto funkcia je možná už od dnes a my sme sa preto spýtali ako sa dá zapojiť ambasádora Cardano pre Českú republiku Lukáša Bártu, ktorý stojí aj na čele jedného z popredných Cardano poolov Cardanians.io (CRDNS a CRDN1).

Ahoj Lukáš. V prvom rade gratulujem celej Cardano komunite k úspešnému spusteniu mainnetu Shelley. Znamená to, že od dnes sa môžu zapojiť do stakingu minci ADA aj tí, ktorí premeškali staking na testnete?

Ahoj Martine, díky moc, ale myslím, že to poděkování si zaslouží především lidé z IOHK, kteří poslední měsíce makali fakt hodně tvrdě, ale i Cardano Foundation, Charles Hoskinson, Emurgo a další. Odvedli pořádkný kus práce. Ano, delegovat můžeš už dnes a je to přesně pro lidi, kteří testnet nestihli a od té doby se ptají, kdy bude možné naskočit. V noci se spustila fáze Shelley a to znamená, že už je venku decentralizovaný mainnet. Mimochodem, dle údajů z ADApools.org je již k dnešní 14.00 našeho času registrováno 344 poolů, tak snad se nebude chtít někdo přít o to, že Cardano není dostatečně decentralizované.

Prosím ťa vieš stručne našim čitateľom vysvetliť, cez aké peňaženky sa vie nováčik už dnes zapojiť do stakingu?

V tuto chvíli pouze nejnovější verze peněženky Daedalus, která je ke stažení zde.

Kedy očakávaš, že ADA sa bude dať stakovať aj cez peňaženku Yoroi? Ako to vyzerá s podporou hardvérových peňaženiek Trezor a Ledger?

Za pár dní se očekává Yoroi, případně další peněženky. Pro nejčerstvější zprávy dopručuji sledovat nejlépe Twitter daných subjektů. Podpora obou zmíněných HW peněženek také bude, ale přesný termín bych nerad sliboval. Každopádně až to přijde, dáme vědět. Rád bych upozornil, že tohle už není žádný závod, kdo dříve deleguje své mince, není to jako v rámci testnetu, kdy některým prostě ujel vlak. Delším čekáním se maximálně člověk připravuje a drobnou část možných odměn, ale za cenu vyšší bezpečnosti v případě HW peněženek je to pochopitelné a není kam spěchat.

V poriadku. Ak chcem teda stakovať už dnes, pôjdem teda cez peňaženku Daedalus. Následne si musím vybrať pool, ktorému budem delegovať svoje mince. Bude z toho vyplývať nejaké riziko, ak by napríklad daný pool urobil niekde chybu alebo mal nekalé úmysly?

Přesně tak, v Daedalu si vybereš pool dle svých preferencí nebo na základě zatím náhodného pořadí, jak Daedalus jednotlivé pooly a jejich tickery zobrazuje, deleguješ mu své mince a čekáš, až se to projeví, což trvá dvě epochy. Jinými slovy, pokud dnes někdo deleguje v epoše 0, mince se u poolu načtou v epoše 2 a odměny přijdou ještě pozdeji. Pro lepší přehled to znázorním tady a můžete mrknout i na oficiální diagram:

 • Epocha 0 se neodměňuje
 • Kdo delegoval v epoše 0 (do 3.8.), tento stake se promítne poolu až v epoše 2 a odměny se spočítají až v epoše 3
 • 8. lze obnovit odměny z ITN testnetu a zároveň proběhne první snapshot delegovaných mincí
 • 8.-13.8., tedy ve 2. epoše pooly začnou tvořit bloky a použije se na to stake, který pool od delegátorů obdržel v nulté epoše
 • 8.-18.8., tedy ve 3. epoše se poprvé počítá nárok na odměny
 • 8., tedy ve 4. epoše dojde poprvé k vyplacení odměn delegujícím a od té doby pak každých 5 dní (po konci každé další epochy).

Co se týče rizika, tak je minimální, mince neopustí tvou peněženku, pool s nimi aktivně nijak nedisponuje a nemohou se tak ztratit. Může se ovšem stát, že vybraný pool operátor přecení své síly, nastaví něco špatně a nebude tvořit bloky. Čili je zde riziko, že výnos s takovým poolem bude 0, případně může nalákat na velmi nízké fee a potom jej v tajnosti změnit (dostanete sice jakousi notifikaci, ale otázka je, zda je to dostačující).

Rád by som našim čitateľom na základe mojich dobrých skúsenosti s vašou česko-slovenskou Cardano komunitou odporučil, aby v prípade, že sa rozhodnú stakovať ADA, zvážili váš pool Cardanians.io (označenie CRDNS a CRDN1). Tento výber je však pochopiteľne na každom jednotlivcovi. Skús našim čitateľom teda načrtnúť hlavné dôvody, prečo ste dobrou voľbou.

Děkuji za zmínku, ale jak říkáš, je to na individuálním uvážení každého. Kdybych měl uvést hlavní důvody, proč s námi, byly by to asi tyto za projekt Cardanians.io:

 • Značka Cardanians je v rámci Cardana celosvětově známá, repektovaná a důvěryhodná
 • Jsme transparentní a začátkem roku jsme pro tyto účely založili tuzemskou firmu,
 • 3 ambassadoři Cardano Foundation pod jednou střechou,
 • Stabilní pool operátor během ITN (testnet) i FF (friends and family, kdy se ladilo na mainnet),
 • Rozdistribuováno delegatorům na doménách v rámci ITN 1,92 mil. ADA,
 • Byli jsme na workshopu s IOHK a Cardano Foundation v Londýně, kde se řešily přípavy na staking v rámci mainnetu, mnozí lidé tak pro nás nejsou jen nicnéříkající jména, ale známe je osobně a můžeme se na ně kdykoliv obrátit,
 • Napsali jsme přes 70 poměrně obsáhlých a odborných článků o Cardanu,
 • Vybudovali jsme největší FB česko-slovenskou skupinu o Cardanu, která bude brzy atakovat hranici 2000 členů a téměř denně členy zásobujeme novinkami o projektu a že jich za poslední dobu bylo až až,
 • A to nejlepší na závěr, aktivně přispíváme k růstu celého ekosystému a kromě cardanians.io jsme vytvořili nástroje jako srovnávač poolů ADApools.org, explorer ADAex.org nebo webový magazín CardanoJournal.com a za zmínku stojí i náš Twitter, kde jsme postupně nasbírali přes 5tis sledujícíh a několikrát nás zařadili do TOP3 influencerů v rámci Cardano komunity

Nejdůležitější je ale to, že máme i díky testnetu dostatečné technické znalosti a zázemí pro provozování poolu. Cardano je navíc velmi výraznou a dlouhodobou investicí v našich portfoliích (již od podzimu 2017) a lidé tak nemusí mít obavy, že bychom třeba za pár týdnů pool zavřeli a skončili. Opustím téma o nás, protože by to bylo na samostatný rozhovor a kdo bude chtít, najde nás na Facebooku.

Z toho, čo ste uviedli vo vašej facebook skupine ste vytvorili na rozdiel od testnetu až dva pooly CRDNS a CRDN1, z ktorých si možno vybrať. Aký je medzi nimi rozdiel?

Rozdíl je v podstatě pouze ve výši poplatku pro pool, jinak výše pledge (čtěte jako vlastní kůže ve hře pool operátora nebo jak moc daný operátor projektu věří a má zainvestováno) je nastavena pro oba pooly na 500 tis. ADA a není to faktor, který by ve finále hrál nějakou významnou roli. Pokud se to do budoucna změní a jejím navýšením pomůžeme maximalizovat výnos delegujícím, tak jsme na to připraveni a uděláme to. Fix fee je také totožné a nastaveno na možné minimum 340 ADA za epochu.

V rámci testnetu jsme měli 5 % a nyní jsme se obrátili i na své delegátory, ať víme, jak to vnímají. Mnozí byli v pohodě s 5 %, ale často zaznívalo 2-3 %, takže jsme vyslyšeli obě skupiny a lidé to mohou brát i tak, že zkrátka vyberou k delegaci pool s fee dle svých preferencí, někdo nás chce podpořít více a jiný se bude zase nejvíce zajímat o maximalizaci svého výnosu. Nyní můžeme uspokojit obě skupiny.

A pro názornost, pokud jsou celkové odměny třeba 10 000 ADA, budeme uvažovat roční zhodnocení někde kolem 5 % a pool má fee 5 %, tak je to 5 % z 5 %, čili ve finále delegující dostane 4,75 % a v případě 2 % poolu to bude 4,9 %. Ve finále ještě o nějaké drobné méně kvůli minimálnímu fix fee za epochu, ale to se rozpouští mezi všechny delegující a ve finále pro jednotlivce bude zanedbatelné. Rozdíl je tedy 0,15 % a každý se k této hodnotě staví individuálně, pro někoho zanedbatelní, pro jiného je to moc a samozřejmě záleží, kdo kolik drží mincí. Mimochodem mince rozděluje sama síť, automaticky a bez zásahu pool operátora.

Ak mám teda vybraný pool, ktorému chcem delegovať svoje mince, ako to spravím v peňaženke Daedalus? Máš k dispozícii aspoň nejaky krátky návod, respektíve screenshot obrazovky?

Ano, vytvořili jsme návod, který najdete zde.

Dá sa hocikedy delegovať svoje mince na iný pool v prípade nespokojnosti?

Jistě, ale je potřeba počítat s tím, že změna se projeví až a za dvě epochy a ty jsou v rámci mainnetu pětidenní (testnet měl jednodenní periodu). Stejně tak lze mince oddelegovat a poslat na burzu, kdyby člověk potřeboval nebo chtěl prodat. Staking neznamená, že jsou mince někde trvale uzamčeny či zaseknuty.

Ďakujem ti pekne za rýchle odpovede v tento pre Cardano komunitu dozaista hektický deň. Projekt má toho ešte mnoho pred sebou, takže dúfam, že čoskoro si to opäť zopakujeme.

Taky děkuju a přeji hodně úspěchů i ve Tvé práci a oblasti působení, krypto není úplně jednoduchý obor (úsmev).

Nezabudnite si prečítať aj náš nedávny rozhovor o Cardano s Jaromírom Tesařom:

Rozhovor s Jaromírom Tesařom: O Cardano (ADA) pred spustením mainnetu Shelley

Čítať ďalej

Cardano

Veľký deň pre Cardano! Prechod na éru Shelley by mal byť bezproblémový

Avatar

Článok

zo dňa

od

Cardano Shelley Hardfork

Fanúšikovia kryptomeny Cardano (ADA) sa dočkali! Konečne dochádza k sľubovanému hardforku a prechodu tohto perspektívneho projektu z fázy Byron na éru Shelley, ktorá so sebou prináša staking a sľubovanú decentralizáciu celého protokolu.

K hardforku Shelley by malo dôjsť presne 29. júla o 21:44:51 UTC. Tím vývojárov stojaci za touto dôležitou udalosťou informoval, že celý proces prebehne bez prerušenia normálnej prevádzky.

Charles Hoskinson, ktorý stojí na čele Cardano zopakoval, že spustením fázy Shelley sa Cardano stane najdecentralizovanejším blockchainom na svete a hravo v tomto smere predčí aj Bitcoin. Po spustení fázy Goguen, ktorá by sa mala realizovať ešte tento rok, sa zároveň podľa Hoskinsona stane aj najlepším.

,,V budúcom roku očakávam, že budú na Cardano bežať stovky aktív, tisíce DApps, tony zaujímavých projektov a vznikne množstvo unikátnych využití. Rok 2021 bude pri sledovaní progresu Cardano veľmi zábavný,” uviedol Hoskinson na Twitteri.

,,V první řadě je potřeba říct, že se celého procesu bát nemusíte. Stačí mince držet ve vaší peněžence či na burze. Vše proběhne na pozadí a vy nemusíte aktivně dělat nic. Nebudou vznikat žadné nové mince a ani se nějak převádět staré za nové, jak se to občas děje u jiných projektů. ADA mince byli od začátku nativní mince Cardano sítě a tak tomu bude i po hard-forku,“ informoval o tejto dôležitej udalosti vo Facebook skupine Cardano [ADA] CZ/SK určenej pre česko-slovenskú komunitu tejto kryptomeny ambasádor projektu Jaromír Tesař.

O spustení fázy Shelley a o budúcnosti Cardano sme sa pred pár dňami rozprávali práve s Jaromírom Tesařom. Náš rozhovor nájdete tu:

Rozhovor s Jaromírom Tesařom: O Cardano (ADA) pred spustením mainnetu Shelley

Čítať ďalej

Cardano

Rozhovor s Jaromírom Tesařom: O Cardano (ADA) pred spustením mainnetu Shelley

Avatar

Článok

zo dňa

od

Spustenie mainnetu Shelley, možnosť stakingu, blížiace sa spustenie fázy Goguen (smart kontrakty), stablecoiny na Cardano blockchaine, budúcnosť DeFi či konkurencia v podobe Ethereum a Chainlink. Po dlhšej dobe sme opäť vyspovedali Jaromíra Tesařa, ambasádora Cardano pre Českú republiku. 

Skôr než sa dostaneme k detailom, môžeš našim čitateľom zhruba načrtnúť časovú chronológiu nadchádzajúcich udalostí? Kedy bude spustený mainnet Shelley, kedy sa bude dať zapojiť do stakingu a kedy očakávaš spustenie fázy Goguen a s ním súvisiacich smart kontraktov?

29. Července (29. júl) by mělo dojít k hard-forku, který Cardano přenese do éry Shelley. První odměny mohou držitelé ADA dostat v polovině srpna, pokud delegují mince poolu hned na začátku. Cardano bude mít unikátní model decentralizace, kdy je síť schopna ekonomicky podporovat vznik určitého množství poolů o přibližně stejné velikosti. Na začátku bude tento parameter nastaven na 150 a v čase bude růst. V test-netu bylo několik stovek poolů, které produkovaly bloky a velikost poolů se během pár měsíců vyrovnala. Uvidíme jak to bude fungovat na main-netu. Pokud vše vyjde, budeme mít model, který s rostoucí adopcí podporuje vyšší decentralizaci. Tedy pravý opak toho, co můžeme pozorovat u PoW.

Co se týče éry Gogue, tedy dodání smart kontraktů, bude to někdy v Q4 2020, nebo Q1 2021. Už aby to bylo. Cardano bude mít čas bloku přibližně 20 vteřin a při spuštění bude 15x více decentralizovanější než Bitcoin. To jsou úžasná čísla, ale upřímně další transakční systém díru do světa neudělá. Krypto potřebuje další funkcionalitu a možnosti, aby bylo pro lidi atraktivní a podnikatelům k něčemu reálně užitečné. Lidé ani po více jak 10 letech nechápou koncept decentralizace. Hlavním důvodem je to, že nevidí nevýhody centralizace, nebo s ní nemají problém. Vzdělání a osvěta zatím nefunguje. Je na čase zkusit to přes služby a možnosti, které se budou lidem líbit a budou je rádi využívat bez nutnosti znát technické detaily. 

Za zmínku stojí také fond, ze kterého se budou podporovat týmy, které začnou vyrábět decentralizované aplikace například pro DeFi. Týmy mohou zažádat a mají možnost získat $250K až $500K. Dohromady je ve fondu $20M. Je to podobný tah, který dříve udělal Apple, aby nalákal vývojáře na svoji platformu v dobách, kdy světu vládl Windows. Dnešní realitu asi dobře znáte.

Ryan Seklis z Messari cez týždeň uviedol, že Cardano má ešte veľký potenciál pre rast, pretože v rámci testnetu Shelley bolo do stakingu zapojených zhruba “iba” 40% ADA mincí, ktoré sú v obehu a u Tezosu či Cosmos sa stakuje okolo 70-80%. Očakávaš teda, že po spustení mainnetu bude stakovať mince ADA omnoho viac ľudí? To by pochopiteľne mohlo mať pozitívny vplyv na cenu, keďže ponuka mincí v obehu by sa zmenšila.

Co se týče držení mincí, má PoS velkou výhodu v tom, že každý držitel ADA mincí se může podílet na decentralizaci protokolu a být za to odměněn úplně stejně jako pool operátoři. Nejenže tento systém krásně rozděluje konsensuální moc mezi všechny ADA hodlery, ale navíc motivuje další lidi ke koupi ADA a delegování poolu právě kvůli odměně. To přirozeně dělá mince vzácnými, neboť čím více jich držíte, tím vyšší odměnu dostanete. Pokud jich budete mít hodně, můžete založit nový pool. Tohle může udělat každý kdekoliv na světě. Navíc u PoS není potřeba, aby cena mincí pravidelně rostla o stovky procent ročně. Stačí když bude relativně stabilní a lidem se vyplatí mince držet. Nicméně cena mincí poroste, pokud se protokol začne využívat. Čím vyšší adopce, tím více se vybere transakčních poplatků, které jsou také součástí odměny pro držitele ADA. Dá se předpokládat, že se bude stakovat velký počet mincí a 80 % to klidně může být. 

Co se týče ceny, byl bych opatrný. Tu dnes ovlivňují hlavně investoři a spekulanti. Nejsou to fundamenty a ani reálná adopce či využití. Na tohle si budeme muset počkat klidně dalších 10 let. Pokud na podzim či dříve padnou trhy, poletí dolů vše bez ohledu na fundamenty. 

Vo vašej FB skupine Cardano (ADA) [CZ/SK] Ríša Havlík upozornil, že Emurgo (jedna zo spoločnosti, ktoré sa podieľajú na vývoji Cardano) chce pracovať aj na vlastnom riešení Oracle problému. Je teda možné, že Cardano bude priamou konkurenciou pre Chainlink?

Oracle řešení není nic až tak složitého, co by větší tým seniorních programátorů nedokázal dodat. V jednu chvíli se zvažovalo využití ChainLinku a dalších podobných projektů, ale nakonec se Emurgo rozhodlo vybudovat vlastní řešení. Ono to dává smysl. Cílem projektu je vybudovat dobrý byznys pro operátory a zvyšovat využití ADA mincí. Nicméně to není jediný důvod, proč se bude budovat vlastní Oracle. Charles v jedné AMA říkal, že se mu ChainLink řešení líbí, ale že jeden z jeho konkurentů je v určitých věcech ještě lepší. Nakonec si to udělají po svém a ušijí to na míru Cardanu. To celé neznamená, že nějaký projekt budovaný na Cardanu nemůže ChainLink využít. Na Oraclech je úžasné to, že pro uživatele může být nakonec lepší tahat data z více Oraclů, než se spoléhat třeba jen na ChainLink. Takže projekty se spíše doplňují, než že by si nutně konkurovali. Ale samozřejmě co se týče boje o tržní podíl, tak si projekty vzájemně konkurovat budou. 

Ďalšou novinkou od Emurgo bola zmienka o tom, že na Cardano blockchaine by mohli bežať až dva typy stablecoinov. Jeden z nich na spôsob DAI od MakerDAO. Máš k tomu viac informácii? Ako si predstavuješ budúcnosť stablecoinov na Cardane?

Víc informací než to co už zaznělo k tomu bohužel nemám. Emurgo je samostatná entita a dělá si v podstatě co chce. Jedna verze stable coinu využije košík již existujících stable coinů a vybuduje své řešení na nich. Druhá verze má být skutečně obdoba MakerDAO, kde se podkladovým aktivem stane ADA. Na to jsem osobně více zvědavý. Stable coinů už je dnes hodně a myslím si, že potřebuje něco víc než jen je. Třeba spolehlivé půjčky. Bez stable coinů se vyšší adopce v dohledné době nejspíš nedočkáme. Lidé kryptem platit nebudou a je iluze si myslet, že ano. Lidé čekají na zhodnocení investice, případně pokud považují Bitcoin za uchovatele hodnoty, také jím zjevně platit nebudou. v případě PoS projektů budou lidé využívat pasivního příjmu, takže důvod k placení takovým assetem je ještě menší. ADA je v podstatě něco jako akcie velké IT firmy. Platili byste v obchodě za kafe akcií Tesly? Osobně si dokážu představit, že bych se stable coiny fungoval a reálně jimi platil. Stable coiny podložené reálnými penězi někde v bance se mi nelíbí a nechci je podporovat. DAI zatím moc nevěřím. Uvidíme s čím Emurgo přijde. 

DeFi, DeFi, všade same DeFi. Narazil som už dokonca aj na tvrdenie, že DeFi bude spúšťačom nového altcoin bullrunu ako bola v roku 2017 “ICO” horúčka. Ja však popri tom čoraz viac narážam na články, ktoré upozorňujú, že rast záujmu o DeFi a výrazný nárast kapitalizácie Tetheru (a s tým počtu transakcií), sú pre Ethereum veľký problém, pretože Ethereum jednoducho nestíha a ma zahltené transakcie. Do toho prichádzajú správy, že Ethereum 2.0 sa opäť nejaký čas odloží. Ja sa laicky domnievam, že pre Cardano, ktoré by nemalo mať s transakciami žiadny problém, je to veľká príležitosť… aký je tvoj názor? Kedy bude Cardano na DeFi pripravené?

Cardano bude na DeFi připravené v době, kdy budou venku smart kontrakty. Nicméně ten fond o kterém jsem se zmínil v úvodu se bude moci využít ještě letos a týmy mohou začít budovat své aplikace ještě před oficiálním spuštění éry Goguen. Na něčem se dokonce pracuje už nyní, takže v době spuštění očekávám nějaké zajímavé oznámení.

Nevyřešené škálování je pro reálné využití veřejné verze blockchainu letitý problém. Ethereum i Cardano jsou projekty, které cílí na masovou adopci a chtějí, aby se decentralizované služby reálně využívali. Navíc se budou posílat nejen nativní mince ETH a ADA, ale také mnoho dalších tokenů. Tohle se bez druhých vrstev zkrátka neobejde. Nicméně i první vrstva musí nějak rozumně škálovat, protože počet transakcí spojených s otevíráním a zavíráním kanálů bude vysoký a také zde bude hrát cena za transakci význam. Když porovnáte adopci blockchainu s internetem, tak začínáme být ve skluzu, což je v dnešní zrychlující se době na pováženou. Z mého pohledu se bude lámat chleba někdy za 5 až 10 let. Cardano by mělo při spuštění Shelley zvládat několik stovek transakcí za vteřinu a po další optimalizaci by se mohlo dostat někam na 1000 TPS. To je velký úspěch, ale bohužel je to stále málo. 

DeFi je teď vidět a je to dobře. DeFi experimenty jsou rozhodně potřeba, protože dříve či později se objeví něco, co na sebe pozornost strhne a my budeme vědět, co lidé vlastně chtějí. Nechci aby to vyznělo nějak popudlivě, ale Bitcoin k sobě zatím veřejnost moc nepřitáhnul. Všichni o něm slyšeli, ale reálné využití v něm nikdo moc nevidí. To je prostě fakt. A tím nechci říct, že to bude mít DeFi jednoduché, to rozhodně ne. Povědomí o něm je v porovnání s Bitcoinem malé a využití je pro nováčky stále dost složité. Navíc průserů už bylo celkem dost a často za ně může nevyspělá technologie. Je klidně možné, že uspěje až nějaká druhá či třetí vlna DeFi. Ale na tento závěr je nyní příliš brzy. Další rok se může nést ve  znamení DeFi a objevení Etherea ze strany nových investorů a nováčků. Krypto nemůže být už z principu pouze o Bitcoinu, který umí jen přenášet hodnotu a to velmi pomalu a draze. Banky tohle vůbec neohrožuje. Ty BTC kupují, svým klientům říkají nesmysly a sami s ním spekulují dle libosti. Tohle není adopce kterou si Satoshi představoval a která by světu dala něco významného. Mít něčeho omezené množství se také určitě hodí, tuhle vlastnost bych rozhodně nerad zatracoval. Nicméně ve světě decentralizace nám jde spíše o vlastnosti a parametry decentralizovaného přenosu než u tu hodnotu samotnou. Dokud se blockchain jako technologie nestane součástí finanční infrastruktury a nepředefinuje se pojem důvěra v instituce, tak jsme ničeho nedosáhli. Někteří lidé začínají operovat s názorem, že Bitcoin je zlato a Ethereum bankovní systém. Tento názor se mi docela líbí, jen je otázka, jestli se tím zlatem nestane ETH či ADA jakožto asety sítí, na které ty banky budou fungovat.

Počas virtuálneho summitu sa spomínal aj výrazný pokrok u fázy Voltaire, ktorá sa týka riadiaceho systému celého ekosystému Cardano. Chápem to správne, že po spustení tejto fázy sa dočkáme akéhosi decentralizovaného prostredia, v rámci ktorého bude mať každý držiteľ ADA možnosť rozhodovať o budúcom smerovaní projektu? Dá sa ti stručne popísať, ako by to malo fungovať?

Na popis je příliš brzy, i když první nástřel toho jak by to mělo fungovat je venku. Když to vezmu letem světem, tak Cardano bude mít projektovou pokladnu, do které půjde 5 % z toho co síť vybere skrze poplatky a monetární expanzi. V pokladně už něco je, neboť se vybíralo v test-netu. Bude existovat systém, který umožní navrhovat nové změny a držitelé ADA budou moci hlasovat o tom, na co se mají prostředky vynaložit. Může to být cokoliv, od nové funkcionality v protokolu, přes marketing, až vybudování nějakého magazínu či napsání knihy, atd. 

Sám přesně nevím, co od toho čekat, neboť je to nový a nevyzkoušený koncept. Pravdou je, že v některých projektech už to nějak funguje. Decentralizované řízením projektu by si měl každý projekt nějak vyřešit. Lidé občas žijí v představě, že jde udělat protokol který se nasadí a už nebude nikdy zapotřebí ho měnit. Nebo jen velmi konzervativně. Dokonce se objevují bludy z per ekonomů a fylozofů o nějaké antifragilitě. Tohle je ve světě softwaru nesmysl a často pravý opak je pravdou. Pokud chcete vybudovat antifragilní systém, musíte umět agilně reagovat na všechny změny prostředí. Tohle je základní princip evoluce. Příroda se neustále mění a vždy přežije ten jedinec, který se dokáže nejrychleji přizpůsobit. Jednou se více hodí síla, podruhé inteligence, potřetí jiná schopnost. Tento princip je do jisté míry univerzální a platí také v digitálním světě. 

Zářným příkladem toho jak by to fungovat nemělo je decentralizace Bitcoinu, která byla na začátku vysoká a v čase každým rokem degraduje. Nyní je to show, kterou řídí 10 lidí na světě. 10 je víc než 1, takže decentralizované to nějak je. Avšak ne o moc líp než třeba Ripple, EOS, či Tron, které lidé považují za centralizované. Sami si položte otázku. Má se první vrstva zásadně změnit a problém řešit, nebo to raději necháte být a budete argumentovat antifragilitou? Po halvingu se začínají objevovat hlasy, že jsou poplatky drahé a přenos hodnoty příliš pomalý. A nyní se vraťme k původní otázce. Kdo má mít rozhodovací právo, jak se má o problému komunikovat a hlavně, z čeho se to zaplatí. Pokud se uživatelům něco nelíbí, co mohou dělat? Mají hned sami psát BIP? Kdo to za ně udělá? To je mnoho otázek a odpovědi na ně se hledají těžko. 

Decentralizace není jen o síťovém konsensu, ale také o tom, jakou cestou se bude protokol ubírat a na stůl se mohou dostat dost složité otázky. Tým Cardana se rozhodl, že tento problém vyřeší a logicky se nabízí využít ADA mince. Lidé držící mince mají vlastní kůži ve hře a budou si pro protokol přát to nejlepší. Ale tak snadné to není, neboť lidem většinou chybí technické či ekonomické znalosti a upřímně, ne všichni budou mít zájem o něčem rozhodovat. Nyní se to jeví tak, že by lidé mohli své rozhodovací právo delegovat na lidi, kterým věří. Podobně jako delegují mince poolům, které se chovají poctivě a mají dobrou úspěšnost v produkci bloků. Lidé by tak mohli svoji rozhodovací moc delegovat třeba na Cardano ambasadory, na nějaký tým, atd. Osobně to beru jako jeden velký experiment, který se může v čase dost měnit. Mám z toho celkem respekt, ale zkusit se to musí. 

Do akej miery sa po spustení Voltaire zmenia úlohy a vplyv IOHK, Emurgo a Cardano Foundation na celý projekt?

Protokol v tuto chvíli není hotový, takže IOHK musí prvně dodat všechny etapy vývoje. Poté začne více poslouchat hlas a přání komunity. Protokol nebude hotový nikdy. PoW, ani PoS, ani žádný další konsensus nebude ultimátním řešením fungujícím navždy. Vždy se budou objevovat nové překážky. Vývoj se bude řídit přáním komunity. Někdo navrhne co by se mohlo udělat. Nejspíš klidně sám tým, ale může to udělat každý, kdo toho bude schopný. Lidé pak budou hlasovat na co se peníze dají a na co ne. IOHK tak nebude sám sobě svým pánem. Vliv Cardano Foundation se nejspíš o něco zvýší a tato entita bude víc vidět. IOHK je v podstatě jen RnD. Emurgo nejspíš zůstane takové jaké je.

Jaromír ďakujem za rozhovor!  Našich čitateľov chcem na záver upozorniť, že aktuálne správy o kryptomene Cardano sa vždy dozviete aj na facebook stránke Cardano (ADA) [CZ/SK].

Čítať ďalej

Cardano

CEO Messari: Cardano má stále dostatok priestoru pre rast ceny

Avatar

Článok

zo dňa

od

cardano-shelley

Generálny riaditeľ analytickej spoločnosti Messari Ryan Selkis si myslí, že kryptomena Cardano má v čase blížiaceho sa spustenia fázy Shelley a s mím súvisiaceho stakingu mincí ADA stále veľký priestor pre rast svojej hodnoty.

Cardano (ADA), ktorému sa podarilo dostať už na šieste miesto kryptomien s najvyššou trhovou kapitalizáciou (túto pozíciu si aktuálne neudržalo, preskočil ju opäť Bitcoin SV), má podľa Selkisa ešte veľký priestor pre progres týkajúci sa stakingu mincí ADA. Nuž a to následne môže ovplyvniť aj cenu ADA na trhu.

V rámci testnetu, ktorý úspešne prebiehal v predchádzajúcich mesiacoch, totiž bolo do stakingu zapojených údajne okolo 40% mincí ADA v obehu. Selkis však upozornil, že iné kryptoprojekty, ktoré taktiež využívajú staking ako sú Tezos či Cosmos, majú do stakingu zapojených 80% respektíve 71% všetkých mincí v obehu. No a prečo by to nemalo platiť aj o Cardano po spustení mainnetu, kedy sa budú môcť zapojiť všetci držitelia tejto kryptomeny?

Existuje preto veľký potenciál, že po spustení mainnetu Shelley sa do stakingu zapojí výrazne viac držiteľov ADA, než tomu bolo v rámci testnetu. To jednak ovplyvní dopyt po ich nákupe, ale aj obmedzí ich celkovú ponuku v obehu. To všetko by malo prispieť k rastu ceny nehovoriac  o tom, že vo štvrtom kvartáli 2020 by mala začať umožňovať staking ADA aj custody služba zmenárne Coinbase, čo znamená, že do stakingu sa budú môcť zapojiť bezpečným spôsobom aj inštitucionálni investori.

Pozor na FOMO

My by sme vás však napriek všetkým pozitívam, ktoré sme v súvislosti s Cardano v posledných dňoch uverejnili, radi upozornili, že Cardano už dlhšiu dobu neprešlo výraznejšou cenovou korekciou. U kryptomien je okrem toho bežným postupom špekulantov “buy the rumour, sell the news” a hoci Cardano má naozaj silné fundamenty, minimálne z krátkodobého hľadiska nemožno vylúčiť ani to, že príde prudší prepad ceny. Preto nikdy neinvestuje nárazovo a neuvážene. Neskáčte do FOMO a nebojte sa, že vám ušiel vlak. Ak fandíte kryptomene Cardano, investujte postupne a rozvážne a hlavne dlhodobo. Kryptotrh je veľmi vrtký  a ani Cardano nie je garantom úspechu. Obzvlásť ak špekulujete na krátky časový úsek.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Cardano

Ďalším významným krokom Cardano bude spustenie fázy Goguen

Avatar

Článok

zo dňa

od

Cardano Goguen

Nedávny summit Cardano (ADA) odhalil mnoho zaujímavých fundamentov, na ktoré sa môžu tešiť fanúšikovia tejto kryptomeny, ktorá sa chce stať priamou konkurenciou pre Ethereum.

Kým najväčší mediálny dôraz sa kládol na blížiace sa spustenie fázy Shelley, ktoré v podstate spustí celý projekt do ostrej prevádzky a zabezpečí jeho decentralizáciu (vraj 50 až 100-násobne väčšiu, než majú iné blockchainy) a popri tom umožní staking ADA mincí, nemenej zaujímavou témou je blížiace sa spustenie fázy s názvom Goguen.

Až fáza Goguen totiž prinesie funkcie, vďaka ktorým sa Cardano bude môcť skutočne porovnávať s Ethereum. Prinesie totiž možnosť vytvárania smart kontraktov, čiže inteligentných zmlúv.

Počas summitu sa téme Goguen venoval najmä produktový manažér Cardano Nebojsa Vojinovic, ktorý uviedol, že Goguen bude kľúčovým stavebným kameňom pri vytváraní globálneho sociálneho a finančného systému postaveného na tomto blockchaine. Vývojárom totiž umožní vytvárať riešenia okolo aplikačných domén, dodávateľských reťazcov, správ nehnuteľnosti až po produkty pre tradičné financie.

Nakoľko pôjde o servisnú platformu, dôraz bude kladený na užívateľské skúsenosti a užitočnosť. Vojinovic upozornil, že vytvorenie takéhoto prostredia pri otvorenom ekosystéme nie je jednoduché a je naozaj veľkou výzvou vytvoriť systém, ktorý umožní ľahký vývoj aplikácii a taktiež integráciu existujúcich off-chain aplikácii.

Goguen má byť interoperabilnou platformou, ktorá neuzamkne jeho používateľov v ekosystéme Cardano, ale naopak umožní využívať jeho funkcie a prepojiť ho s inými systémami. Preto má byť atraktívny aj pre mnohé spoločnosti a taktiež vlády. Vývojári budú teda môcť integrovať Cardano ako backend do platobných systémov, či vytvárať rôzne aplikácie, ktoré využívajú blockchain Cardano.

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Cardano

Prečo Cardano vyletelo o takmer dvojnásobok? Túto sú 3 hlavné dôvody

Avatar

Článok

zo dňa

od

Cardano raketa

Portál Cointelegraph upozornil, že kryptomena Cardano (ADA) sa za posledných 10 dní prepracovala už na šieste miesto trhovej kapitalizácie kryptomien (podľa CoinMarketCapu), keď v rámci tohto časového úseku posilnila na hodnote o viac než 85%. Tento prudký rast hodnoty ADA pripisuje hlavne trom faktorom.

Prvým je potvrdenie termínu spustenia mainnetu Shelley, s ktorým príde staking a prechod na proof-of-stake konsenzus. Vďaka tomu budú zabezpečovať bezpečnosť siete samotní držitelia ADA mincí a za to budú získavať odmenu (staking). Prechod na éru Shelley zároveň prinesie podľa predstaviteľov tohto projektu decentralizáciu, ktorej sa nevyrovná žiadny iný blockchain. ,,Príchodom Shelley éry očakávame, že Cardano bude 50 až 100-násobne decentralizovanejšie než iné veľké blockchain siete, vzhľadom na to, že schéma je nadizajnovaná tak, aby ju zabezpečovalo okolo 1000 stake poolov,“ uvádza projekt.

Druhý dôvod rastu hodnoty mincí ADA možno hľadať priamo na grafe tejto kryptomeny voči americkému doláru, na ktorom sa jej podarilo prekonať viac než ročnú rezistenciu, ktorá mala platnosť už v roku 2018. Aktuálne by mohla byť pre ďalší rast ceny prekážkou až hodnota okolo 0,17 USD, no ako upozornil Cointelegraph, ADA je z pohľadu tradingu aktuálne v zóne, kde neexistujú žiadne výraznejšie rezistencie.

Tretím faktorom, ktorý pozitívne ovplyvňuje hodnotu Cardano má byť rastúci záujem o decentralizované financovanie (DeFi) a hoci tento blockchain zatiaľ oficiálne ani nefunguje (až po spustení Shelley), líder Cardano Charles Hoskinson skonštatoval, že po spustení siete očakáva, že Cardano zohrá v rozvoji DeFi kľúčovú úlohu.

Výhodou blockchainu Cardano by totiž napríklad na rozdiel od Ethereum, kde sa DeFi zatiaľ udomácnilo, mala byť jeho rýchlosť. Etheruem fungujúce na koncepte Proof-of-Work je pomalé a preto má výrazne problémy so svojou škálovateľnosťou už aj pri súčasnom využití jeho blockchainu, nehovoriac o tom, že všetci očakávajú v tomto segmente výrazný nárast. Pravdou je, že tento problém má vyriešiť prechod na generáciu Ethereum 2.0, no náskok Cardano, ktoré chystá spustenie svojho mainnetu už koncom mesiaca, môže zohrať v tomto črtajúcom sa konkurenčnom boji dôležitú úlohu.

Zdroj: cointelegraph.com   

Čítať ďalej

Cardano

5 dôležitých oznámení Cardano z virtuálneho summitu

Avatar

Článok

zo dňa

od

cardano

Prvý deň virtuálneho summitu Cardano (ADA) pri príležitosti blížiaceho sa spustenia mainnetu Shelley priniesol viacero významných oznámení zo strany materskej spoločnosti stojacej za celým týmto projektom, čiže firmy IOHK.

Mediálnu pozornosť vzbudilo najmä 5 oznámení, ktoré IOHK zdieľalo so svojimi partnermi aj prostredníctvom tlačovej správy.

Fáza Shelley

Prvé oznámenie bolo najmenej prekvapujúce – týka sa totiž dlho očakávaného spustenia mainentu Shelley, ktorá so sebou prinesie možnosť stakingu a očakávanej decentralizácie celého projektu. Ako to bolo známe už pred summitom, mainnet by mal byť spustený po hardforku, ktorý sa chystá na koniec júla.

Atala PRISM

Zatiaľ čo spustenie Shelley je dlho avizovanou vecou, Atala PRSIM je čerstvejšou správou. PRISM je decentralizovaný systém identifikácie, ktorý má umožniť miliónom ľudí, ktorí nemajú bankový účet, prístup k blockchainu a jeho finančným a sociálnym službám, ktoré so sebou prináša. Toto riešenie umožní bezpečne zdieľať osobné údaje cez blockchain Cardano popri tom, ako sa on bude postupne kompatibilný s inými blockchainami a ekosystémami.

,,Ako otvorený a inkluzívny systém, ktorý je potenciálne prístupný prostredníctvom jednoduchých mobilných telefónov alebo papierových peňaženiek by to mohlo podporiť novú vlnu aplikácii rozširujúcich sociálne a finančné systémy pre milióny ľudí po celom svete,” uviedol k tomuto oznámeniu líder Cardano a CEO IOHK Charles Hoskinson.

Projektový katalyzátor (krok k Voltaire)

Prekvapujúcou novinkou je výrazný krok vpred k spusteniu fázy Voltaire, ktorá súvisí s riešením pre decentralizovanú vládu/vládnutie nad týmto projektom, IOHK predstavilo Project Catalyst, ktorý prináša sadu nástrojov, ktoré umožnia držiteľom ADA hlasovať za návrhy na financovanie blockchainu Cardano. Projekt spája modely demokracie, sociálnych experimentov a súhlasu komunity s cieľom uľahčiť plne decentralizovaný systém správy “štátnej pokladnice”. Do prevádzky má byť uvedený na konci roka 2020.

,,Držitelia ADA potrebujú jednoduchý proces, v rámci ktorého môžu priamo ovplyvňovať budúcnosť Cardano. Tento proces musí byť spravodlivý, použiteľný a musí viesť k rozhodujúcim rozhodnutiam o financovaní, čo doteraz žiadny iný projekt v tomto odvetví nedosiahol. Budeme to spúšťať vo štvrtom kvartáli 2020,“ poznamenal Hoskinson a dodal, že projekt Catalyst pripravuje Cardano na éru Voltaite a ide o obrovský krok s splneniu prísľubu IOHK, že dodá decentralizovaný a spravodlivý systém správy štátnej pokladnice.

Projekt Atlas

Ďalšie oznámenie sa týkalo projektu Atlas, ktorý sa zameriava na zvýšenie užívateľského komfortu na platforme Cardano zvýšením dostupnosti produktov a nástrojov. Používatelia vďaka nemu môžu tiež kontrolovať celkový stav siete a hlasovaním či delegovaním robiť dôležité rozhodnutia.

cFund

Posledné oznámenie sa táka partnerstva so spoločnosťou Wave Financial Group, v rámci ktorého vznikne fond spravujúci 20 miliónov dolárov zameraný na podporu začínajúcich startupov, ktoré chcú budovať svoje projekty na technológiách od IOHK, medzi ktoré patrí aj Cardano. Spočiatku venuje do tohto fondu samotné IOHK 10 miliónov dolárov a Wave plánuje ďalších 10 miliónov zabezpečiť skrz fundraising. Následne bude po celom svete investovať do začínajúcich startupov čiastky medzi 250 000 až 500 000 USD.

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Cardano môže byť 100-násobne decentralizovanejšie než Bitcoin, tvrdí Hoskinson

Avatar

Článok

zo dňa

od

Charles Hoskinson - Cardano

Kým väčšina kryptomien je v poslednom týždni voči doláru v strate, kryptomene Cardano (ADA) sa darí a v čase písania tohto článku je v pluse takmer 14%. Vďačí za to najmä tohtotýždňovému virtuálnemu summitu, v rámci ktorého budú predstavené viaceré novinky a najmä blížiacemu sa spusteniu mainnetu Shelley.

V súčasnosti je za najdecentralizovanejšiu kryptomenu právom považovaný Bitcoin, no líder Cardano Charles Hoskinson sa domnieva, že po spustení éry Shelley u Cardana to tak už nemusí byť. Cardano môže podľa neho Bitcoin v niektorých aspektoch decentralizácie prekonať až stonásobne.

Pokiaľ ide o Bitcoin, jeho najchúlostivejším bodom v otázke decentralizácie je výrazný vplyv Číny na jeho ťažbu. Väčšina najväčších mining poolov sa totiž nachádza práve v tejto krajine. Je v nej totiž lacná energia a dobré podnebie. Ťažiari dokážu v Číne využívať mnohé obnoviteľné zdroje energie, vďaka čomu je ťažba aj ekologickejšia.  Spoločnosť CoinShares odhaduje, že na ťažbe Bitcoinu má Čína až dvojtretinový podiel a podobne to vidí aj Brad Garlinghouse z Ripple, ktorý v rozhovore pre CNN skonštatoval, že ide minimálne o 60% celej ťažobnej kapacity.

Problém je to z toho dôvodu, že Čínska vláda môže kedykoľvek tieto spoločnosti regulovať či dokonca zakázať. Teoreticky tak môže všetkych minerov v Číne aj vypnúť, čo by dozaista otriaslo aj Bitcoinom. Ten by síce s určitosťou prežil, no zrejme by to malo minimálne z krátkodobého pohľadu výrazný dopad na cenu. Taktiež možno polemizovať nad tým, čo by sa stalo s bezpečnosťou siete, keby zrazu vypadlo z hry viac než 50% hashrate. Úprimne tieto obavy sú pravdepodobne prehnané. Zatiaľ realita nenaznačila, že by bolo sústredenie minerov v Číne vážny problem. Na druhú stranu treba priznať, že tí, čo túžia po skutočnej decentralizácii, by boli určite spokojnejší, keby aj v tomto aspekte bol Bitcoin v rámci sveta prerozdelenejší a Čína nemala také dominantné postavenie v jeho ťažbe.

Cardano má po spustení mainnetu Shelley fungovať úplne odlišne ako Bitcoin. Nebude sa totiž spoliehať na svojich ťažiarov v rámci konceptu Proof of Work, ale na koncept Proof of Stake, na ktorý mimochodom prejde aj Ethereum. Bezpečnosť siete budú teda zabezpečovať samotní hodleri kryptomeny ADA cez pooly, na ktorých budú svoje mince stakovať a dostávať za to odmenu. Poolov by malo byť až 1000 a systém je navrhnutý tak, aby si boli rovné, teda nemali by existovať pooly, ktoré budú silnejšie a dominantnejšie. Hoskinson odvolávajúci sa na mnohé vedecké štúdie verí, že systém je navrhnutý tak, aby bol bezpečný a nenapadnuteľný, no a popri tom oveľa decentralizovanejší, než samotný Bitocin.

Proof of Work vs. Proof of Stake: Základné rozdiely, plusy a mínusy

Očakávania od spustenia Cardano sú preto veľké. Ide o projekt, ktorý si zvolil dlhšiu a náročnejšiu cestu, pretože všetky navrhnuté riešenia sa najprv snažil vedecký overiť. V dôsledku toho mu napríklad výrazne ušiel konkurent Ethereum, na ktorom sa už dávno budujú smart kontrakty a šikovné aplikácie. Cardano bude musieť po spustení mainnetu dokázať, že je nielen decentralizované, ale aj stabilné a rýchle. Následne ho čaká spustenie fazy Goguen so smart kontraktmi a náročný boj o užívateľov, ktorých si uchmatlo najmä Ethereum. Aktuálny rast ceny ADA je určite ovplyvnený aj cenovými špekuláciami a je možné, že po spustení mainnetu Shelley príde cenová korekcia v rámci starého dobrého známeho “buy the rumour, sell the news”.

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-