Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano (ADA) by malo čoskoro lepšie škálovať. Spúšťa sa odpočet do hardforku Vasil

Článok

Cardano
Zdroj: Unsplash.com

Vývojársky tím spoločnosti Input Output (IOHK), ktorý má na starosti technologické riešenie kryptomeny Cardano (ADA), predložil návrh na aktualizáciu siete o hardfork Vasil, čím sa odštartoval odpočet pre upgrade tejto siete.

Upgrade b má priniesť do blockchainu Cardano „významne vylepšenia spojené s výkonom s schopnosťami“, pričom Input Output ho opisuje ako najväčší upgrade Cardano k dnešnému dňu. V skratke by mal vylepšiť priepustnosť transakcii, zvýšiť výkon blockchainu a skriptov pre vývojárov a znížiť náklady na transakcie.

Jednou z najvýznamnejších aktualizácii, na ktorú Input Output poukázal, je implementácia „difúzneho potrubia“, ktoré je zamerané na zlepšenie škálovateľnosti blockchainu pre decentralizované aplikácie (Dapps). Aktualizácia umožni rýchlejšie vytváranie blokov, pretože môžu byť prenášané bez úplnej validácie.

Hardfork Vasil sa mal pôvodne dostať na mainnet Cardano už 29. júna, no vývojári ho odložili o mesiac neskôr, aby mali viac času na opravu zvyšných menších chýb a opätovnú kontrolu. Ak pôjde všetko hladko, upgrade testnetu prebehne 3. júla, s tým, že Vasil sa dostane na mainnet, teda hlavnú sieť tejto kryptomeny, koncom júla (presný dátum zatiaľ nebol špecifikovaný). Vývojári však vopred upozornili, že potrebujú minimálne štyri týždne, aby mali dosť času na testovanie a že hardfork na mainnete sa udeje „až sa budú všetci cítiť komfortne a budú pripravení.“

Vasil je dlho očakávanou aktualizáciou Cardano, ktorá má prispieť k širšej adopcii decentralizovaných aplikácii a DeFi protokolov na tomto smartchaine. Na Cardano sa síce už dajú od hardforku Alonzo v septembri 2021 písať smart kontrakty, no zatiaľ sa v porovnaní s konkurenčnými riešeniami na iných smartchainoch netešia až takej veľkej obľube, čo demonštrujú najmä dáta o TVL (total value locked, čiže uzamknutej hodnote tokenov ADA v DeFi protokoloch). Podľa platformy DeFi Llama je na Cardano rozbehnutých stále len 11 plne funkčných a použivaných DDapps.

Reálne číslo aplikácii fungujúcich na Cardano je síce v skutočnosti o čosi vyššie a mnohé projekty sú vo fázach dokončovania, no limitujú ich práve problémy s horšou priepustnosťou transakcii. A práve preto sa čaká na Vasil, ktorý by mohol prispieť tomu, aby bol používateľský zážitok pri aplikáciách postavených na smartchaine Cardano podobný riešeniam na Ethereum či Solana. Až čas však ukáže, či tomu tak naozaj aj bude.

Cardano je aktuálne 8. najväčšou kryptomenou podľa trhovej kapitalizácie. Pri cene 0,459 USD stráca na historické maximum 3,09 USD až 85%, čo je však podobné aj u Solany či Polakdot, teda ďalších jej konkurentov.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.