Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Buterin varuje: Neriskujte v DeFi svoje životné úspory!

Článok

Vitalik Buterin Defi
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Decentralizované financovanie, v skratke DeFi, je novým hitom kryptomenového trhu a mnohí považujú práve tento prvok za spúšťača nového krypto-bullrunu. Líder a zakladateľ Ethereum, na ktorom sídli väčšine významných DeFi projektov, však investorov varuje, aby boli v súvislosti s DeFi obzvlášť opatrní.

Rusko-kanadský rešpektovaný programátor Vitalik Buterin počas podcastu s Laurou Shin s názvom “Unchained“ upozornil všetkých ľudí, aby skrz DeFi neriskovali svoje životné úspory. ,,Myslím si, že veľa ľudí podceňuje riziká, ktoré so sebou prinášajú smart kontrakty,” zdôraznil.

Buterin skonštatoval, že úrokové sadzby u DeFi sú exponenciálne vyššie ako u tradičných bankových účtov, čo znamená, že produkty DeFi sú oveľa rizikovejšie a majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť zlomenia. Zároveň skonštatoval, že nie je dostatočne presvedčený, že platformy a protokoly, ktoré majú na starosti audit systémov, dokážu stopercentne naplniť svoje poslanie.

Vitalik nechce ľudí vyslovene odrádzať od používania DeFi, však v minulosti možnosti decentralizovaného financovania, ktoré vznikajú na Ethereum, viackrát pochválil, no len zopakoval, že by sa v žiadnom prípade nemalo využívať ako formu investície životných úspor. Táto technológia je totiž nová a prináša mnoho úskalí a poteniálnych rizík. Príkladom sú napríklad straty investorov v hodnote takmer milióna dolárov pri problémoch decentralizovaného protokolu bZx vo februári tohto roku či júnový výpadok smart kontraktov Bancor, keď došlo k výpadku siete.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne