Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Buterin označil Stock-to-Flow model Bitcoinu za hlúposť. Back mu oponoval

Článok

Vitalik Buterin Bitcoin

Spoluzakladateľ kryptomeny Ethereum a stále jeden z najrešpektovanejších vývojárov v oblasti blockchain technológii Vitalik Buterin sa rozhodol kritizovať množstvo cenových predpovedí pre Bitcoin.

Buterin poznamenal, že 95% citácii, článkov a predikcií o tom, prečo cena Bitcoinu bude rásť alebo pôjde dole, sú podľa neho hlúposti. Do tejto kategórie zaradil pre mnohých prekvapujúco aj predpoveď vývoja ceny postavenú na modeli Stock-to-Flow, ktorý meria cenu bitcoinu pomocou dvoch faktorov: zásoby, teda množstva bitcoinov v obehu a toku, čiže počtu nových bitcoinov, ktoré vstupujú do obehu.

Model Stock-to-flow ovplyvňuje ťažba Bitcoinu respektíve množstvo vyťažených bitcoinov v danom čase. V máji 2020, po treťom halvingu v histórii Bitcoinu, klesne počet vyťažených bitcoinov za približne 10 minút (tak dlho trvá priemerná doba vyťaženia nového bloku) zo súčasných 12.5 BTC na 6.25 BTC. Model stock-to-flow počíta s tým, že zníženie počtu novvovyťažených bitcoinov ho urobí ešte cennejším.

Adam Back spoluzakladateľa Ethereum za opovrhovanie Stock2Flow modelom kritizuje, no zároveň tvrdí, že ho tento názor neprekvapuje. Vysvetlil to jednoduchým konštatovaním. ,,Kto by to povedal. Samozrejme, že nemôžete použiť stock2flow model, keď váš altcoin nemá definovaný tok a je upravovaný ad hoc podľa rozmarov niekoľkých programátorov,” naznačil Back centralizáciu Ethereum.

Back následne dodal, že vlastne nechápe, čomu sa Buterin v prípade Stock2Flow čuduje. ,,Je to iba spätne testovaná krivka prispôsobená historickým údajom, potvrdená testom štatistiky spoločnej integrácie. Čomu sa na tom nedá veriť? Zdá sa byť logické, že zníženie miery dodávok, ak ide o rovnakú vec, má tendenciu zvýšiť hodnotu tejto veci,” skonštatoval.

Model Stock2Flow zatiaľ s určitými odchýlkami úspešne predikuje dlhodobú cenu Bitcoinu. Čí to však bude platiť aj po ďalšom halvingu je otázne. Ak by mal pravdu aj naďalej, v priebehu roka 2021 by mohla cena Bitcoinu prekonať hodnotu 100 000 dolárov.

Zdroj: cryptoslate.com  

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne