Spoluzakladateľ druhej najpopulárnejšej kryptomeny Ethereum (ETH) Vitalik Buterin tvrdí, že súčasná rozbiehajúca sa kríza je výrazne odlišná od globálnej finančnej krízy z roku 2008, počas ktorej vznikol Bitcoin. Kryptomeny a komunita okolo nich sa tomu musí zodpovedajúcim spôsobom prispôsobiť a zmeniť svoje myslenie.
Vitalik Buterin si myslí, že v tlačenie peňazí a hroziaci inflácia sú len jedným z bodov, ktoré vyplývajú zo súčasnej krízy. A možno ani nie najväčším. ,,Áno, mašinky na tlačenie peňazí sa rozbehli. Ale je to len relatívne malá časť toho, čo sa naozaj deje. Dokonca inflácia zatiaľ klesá a nejde hore,” upozornil.
Čoraz častejšie konštatovania, že kryptomeny na čele s Bitconiom sú nekorelačnými aktívami, lebo nenapodobňujú správania ostatných trhov, taktiež podľa neho nie je dostatočne potvrdené. Napríklad v marci keď sa prepadla hodnota S&P500, padal aj Bitcoin a to o viac ako 50%. To bol jasný dôkaz toho, že Bitcoin koreloval a nie naopak.
Buterin preto upozornil, že je najväčší čas, aby sa komunita posunula vo vnímaní kryptopriestoru o čosi ďalej a odporučil to aj šéfovi najväčšej kryptoburzy Binance Changpengovi Zhaovi, ktorý tweetoval: ,,Bitcoin je tichý mierumilovný protest.”
,,Poviem to úplne priamo. Toto zmýšľanie je presne to, od čoho by sme sa mali posunúť ďalej. Reformácia peňazí – to nestačí!,” reagoval.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Buterin zdôraznil, že kryptomeny naozaj nie sú len o reforme finančného systému. Ethereum a ďalšie blockchainy sa snažia posunúť aj do inej kategórie aplikácii. ,,Decentralizovaná publikácia a komunikácia odolná voči cenzúre, decentralizované komunity DAOs, decentralizovaní kurátori pre obsah a tak ďalej. Všetko sú veľmi dôležité veci.”
Na záver dodal: ,,Roky 2016 až 2020 sú obdobím ideologického usporiadania. Mnoho starých ideológii a koalícii umiera a veľa nových sa rodí. Kopce a doliny na bojisku sa menia. Kryptopriestor to musí podrobne sledovať a prispôsobovať sa novej realite.”
Zdroj: cointelegraph.com