Spravodajská agentúra Reuters v piatok informovala, že najväčšia kryptomenová burza Binance mala v roku 2021 poskytovať ruskej vláde a ruským spravodajským službám údaje o jej zákazníkoch z Ruska, ktorí mohli podporovať opozíciu.
Dáta o zákazníkoch Binance mal ruským regulátorom poskytnúť Glem Kostarev, šéf Binance pre východnú Európu a Rusko, ktorý sa mal podľa Reuters stretnúť v tejto veci s predstaviteľmi ruského Rosfinmonitoringu, teda ruskej finančnej monitorovacej služby napojenej na Federálnu bezpečnostnú službu, teda FSB, čo je len nový názov pre neslávne známu KGB.
Reuters taktiež tvrdí, že tieto dáta z Binance mohli byť použité na sledovanie ruských občanov, ktorí sa pomocou kryptomien snažili finančne pomáhať najväčšiemu kritikovi Vladimíra Putina opozičnému politikovi Alexeiovi Navaľnému, ktorý len zázrakom prežil otravu. Navaľný je v súčasnosti odsúdený v Rusku na 9 rokov väzby pre údajne pohŕdanie súdom a spreneveru. Ľudskoprávne organizácie vrátane Amnesty International však tvrdia, že Navaľný bol odsúdený z vykonštruovaných politicky motivovaných dôvodov pre jeho kritiku politiky Kremľa na čele s prezidentom Putinom.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Prečítajte si tiež:
Binance získala pod kontrolu časť kryptomien, ktoré boli hacknuté na Ronin Bridge
Burza Binance však príbeh o tom, že poskytla dáta o ruských občanoch ruským regulátorom poprela a Changpeng Zhao tieto informácie označil za „falošný príbeh.“ Binance tvrdí, že ide o kategoricky nepravdivé tvrdenia a doplnila, že s ruskými regulátormi úplne prestala komunikovať v deň ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára 2022.
Our open response to a recent inaccurate article by irresponsible journalists from Reuters. A lot of details.
— CZ 🔶 Binance (@cz_binance) April 23, 2022
,,Dnes môže každá vláda alebo orgán činný v trestnom konaní požadovať od Binance údaje o používateľoch, ak sú sprevádzané náležitou zákonnou autoritou. Rusko takouto autoritou nie je. Binance neuzavrela žiadnu formu nezvyčajnej dohody s ruskou vládou, ktorá sa líši od akejkoľvek inej dohody s inou jurisdikciou,“ oznámila Binance a doplnila, že pripravuje formálnu sťažnosť na spravodajstvo (od Reuters), ktorého cieľom bolo vyvolať „senzáciu”.
Hoci pravdivosť týchto tvrdení nie je možné poľahky overiť, nezostáva nič iné, len sa držať toho, čo je zdá sa zrejmé a to je fakt, že Rusko sa snaží využívať kryptomeny, ak hrajú v jeho prospech, no pravdepodobne nemá problém bojovať proti nim, ak sa používajú na financovanie politickej opozície.
Zdroj: cointelegraph.com