Bývalá pracovníčka Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) uviedla, že insider trading na najznámejšom NFT trhovisku na svete OpenSea môže viesť k tomu, že nezameniteľné tokeny (NFT) budú vnímané z pohľadu zákona ako cenné papiere.
V stredu započal ostrosledovaný súdný spor spojený sa NFT, v ktorom prokurátor na Manhattane obvinil bývalého produktového manažéra online NFT trhoviska OpenSea Nathaniela Chastiana z obchodovania s využitím dôverných informácii. Zaujímavé pritom je, že až do tohto momentu sa fráza „obchodovanie na základe dôverných informácii” v súvislosti s kryptomenami nepoužívala a zvyčajne sa vzťahovala na dôverné obchodovanie s cennými papiermi.
Alma Angotti, ktorá pracovala pre SEC a tiež pre Ministerstvo financií či Úrad pre reguláciu finančného priemyslu sa teraz v rozhovore pre portál TechCrunch vyjadrila k tejto kauze, pričom naznačila, že spor môže viesť ku klasifikácii NFT tokenov ako cenných papierov: ,,Veľmi jednoducho môžu byť cennými papiermi podľa Howeyho testu – ak kupujete časť NFT a dúfate, že cena stúpne, aby ste na tom zarobili, nie je to od nich veľmi odlišné.“
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Howeyho test sa považuje za nástroj na určenie, či sa transakcia klasifikuje ako investičná zmluva alebo cenný papier, ktorý podlieha zverejneniu a registrácii. Investičná zmluva resp. cenný papier existuje, ak investícia vedie k očakávaniu zisku z úsilia iných.
Chastian zneužil interné informácie OpenSea
Prípad týkajúci sa Nathaniela Chastiana hovorí o tom, že obvinený použil anonymné horúce peňaženky a účty na samotnej platforme OpenSea na nákup 45 NFT v priebehu niekoľkých mesiacov, o ktorých vopred vedel, že budú uvedené na úvodnej teda domovskej stránke tejto platformy. Následne keď sa tak stalo (vďaka uvedeniu na úvodnej stránke ich popularita stúpla) ich predal s výrazným ziskom.
,,Zneužitie dôverných informácii vášho zamestnávateľa je podvod a akonáhle presuniete výnosy z tohto podvodu cez peňažný systém, ide o pranie špinavých peňazí,” doplnila ku kauze Alma Angotti, ktorá v súčasnosti pracuje v poradenskej firme Guidehouse.
Pokiaľ ide o budúcnosť NFT tokenov, ak by boli z pohľadu regulátorov vnímané ako cenné papiere znamenalo by to, že v praxi existujú nelegálne, pretože cenné papiere majú byť vopred registrované u SEC. Obdobná kauza sa aktuálne rieši v rámci súdneho sporu medzi SEC a firmou Ripple, ktorá podľa SEC od roku 2013 predávala neregistrované cenné papiere v podobe kryptomeny XRP.
Zdroj: cointelegraph.com