Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Budú NFT považované za cenné papiere? Insider trading na OpenSea tomu môže „pomôcť“

Článok

NFT
Zdroj: unsplash.com

Bývalá pracovníčka Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) uviedla, že insider trading na najznámejšom NFT trhovisku na svete OpenSea môže viesť k tomu, že nezameniteľné tokeny (NFT) budú vnímané z pohľadu zákona ako cenné papiere.

V stredu započal ostrosledovaný súdný spor spojený sa NFT, v ktorom prokurátor na Manhattane obvinil bývalého produktového manažéra online NFT trhoviska OpenSea Nathaniela Chastiana z obchodovania s využitím dôverných informácii. Zaujímavé pritom je, že až do tohto momentu sa fráza „obchodovanie na základe dôverných informácii” v súvislosti s kryptomenami nepoužívala a zvyčajne sa vzťahovala na dôverné obchodovanie s cennými papiermi.

Alma Angotti, ktorá pracovala pre SEC a tiež pre Ministerstvo financií či Úrad pre reguláciu finančného priemyslu sa teraz v rozhovore pre portál TechCrunch vyjadrila k tejto kauze, pričom naznačila, že spor môže viesť ku klasifikácii NFT tokenov ako cenných papierov: ,,Veľmi jednoducho môžu byť cennými papiermi podľa Howeyho testu – ak kupujete časť NFT a dúfate, že cena stúpne, aby ste na tom zarobili, nie je to od nich veľmi odlišné.“

Howeyho test sa považuje za nástroj na určenie, či sa transakcia klasifikuje ako investičná zmluva alebo cenný papier, ktorý podlieha zverejneniu a registrácii. Investičná zmluva resp. cenný papier existuje, ak investícia vedie k očakávaniu zisku z úsilia iných.

Chastian zneužil interné informácie OpenSea

Prípad týkajúci sa Nathaniela Chastiana hovorí o tom, že obvinený použil anonymné horúce peňaženky a účty na samotnej platforme OpenSea na nákup 45 NFT v priebehu niekoľkých mesiacov, o ktorých vopred vedel, že budú uvedené na úvodnej teda domovskej stránke tejto platformy. Následne keď sa tak stalo (vďaka uvedeniu na úvodnej stránke ich popularita stúpla) ich predal s výrazným ziskom.

,,Zneužitie dôverných informácii vášho zamestnávateľa je podvod a akonáhle presuniete výnosy z tohto podvodu cez peňažný systém, ide o pranie špinavých peňazí,” doplnila ku kauze Alma Angotti, ktorá v súčasnosti pracuje v poradenskej firme Guidehouse.

Pokiaľ ide o budúcnosť NFT tokenov, ak by boli z pohľadu regulátorov vnímané ako cenné papiere znamenalo by to, že v praxi existujú nelegálne, pretože cenné papiere majú byť vopred registrované u SEC. Obdobná kauza sa aktuálne rieši v rámci súdneho sporu medzi SEC a firmou Ripple, ktorá podľa SEC od roku 2013 predávala neregistrované cenné papiere v podobe kryptomeny XRP.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.