Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bude stačiť vlastníctvo 0,01 BTC na to, aby ste boli medzi bohatými?

Článok

otaznik
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Už o niečo vyše 10 rokov bude takmer celá ponuka bitcoinov vyťažená, nakoľko v onom okamihu bude zostávať pre zvyšných 108 rokov ťažby BTC vyťažiť už len zvyšné 2% zásob. Inak povedané približne 98% celkovej ponuky BTC už bude existovať.

Podľa článku, ktorý uverejnil portál Cointelehraph, by v onom okamihu mohlo stačiť vlastniť len 0,01 BTC (čo je v súčasnosti okolo 500 dolárov), aby sa človek mohol zaradiť medzi bohatých ľudí.

K tomuto záveru sa dospela aj za pomoci štúdie Global Wealth Report 2020 z dielne Credit Suisse, ktorá minulý rok zistila, že na svete existuje 51,9 milióna ľudí, ktorí majú majetok v hodnote aspoň 1 milióna dolárov. Zohľadnené sú pri tom nielen ich finančné zostatky na účtoch, ale aj nehnuteľnosti či iné vlastnené aktíva a odrátané sú dlhy a záväzky.

Podľa Credit Susse až 39% týchto milionárov pochádza z USA – okolo 20 miliónov. Na druhom mieste je Čína s 11%. Potom nasledujú Japonsko, Veka Británia, Francúzsko a Nemecko. Zaujímavé je, že týchto zhruba 52 miliónov ľudí reprezentuje menej než 1% svetovej populácie (nerátajú sa ich deti), no vlastnia okolo 43% celého svetového bohatstva – okolo 400 biliónov dolárov.

Súvislosť s Bitcoinom?

Tieto čísla sa pokúsil Cointelegraph dostáť do kontrastu s Bitcoinom, ktorého dostupná ponúka neustále klesá. V roku 2032 bude zostávať vyťažiť už len 0,6 milióna BTC a v obehu bude už okolo 20,6 milióna BTC.

Keď od nich odrátate tie bitcoiny, ktoré sú podľa všetkého nenávratne stratené (tie, ktoré sa nepohli vyše 10 rokov) a zohľadníte aj tie, ktoré sa ešte budú ešte len po roku 2032 ťažiť (0,6 milióna BTC), na jedného existujúceho dolárového milionára zostane už len 0,37 BTC.

Pri konzervatívnejšom prepočte, ktorý ráta s tým, že do kategórie nedostupných sa radia aj bitcoiny, ktoré sa nehýbu vyše 5 rokov, získate číslo len 0,28 BTC na jedného dolárového milionára.

Článok upozorňuje, že okrem existujúcich dolárových milionárov je podľa štúdie Credit Suisse na svete ďalších 590 miliónov ľudí, ktorí majú majetok v hodnote medzi 100 000 USD až 999 000 USD. Ide taktiež po veľmi potenciálnych solventných kupcov bitcooinu, hoci ich kúpna sila je o čosi menšia.

Ak by sme ich rátali do tohto výpočtu, tak by zostávalo na milionárov a na vyššiu strednú triedu a pri zohľadnení počtu BTC, ktoré sa dlhodobo nehýbu, už len okolo 0.01 BTC na jedného boháča.

To znamená, že ak sa chce súčasný investor dostať do pozície, že bude mať v prípade Bitcoinu pod kontrolou približný ekvivalent toho, čo vlastní necelých 13% súčasných boháčov (v dolárovom vyjadrení), stačí mu, aby si zaobstaral 0,01 BTC. To je dnešných spomínaných približne 500 dolárov.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne