Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Bude nová generácia „Ethereum 2.0“ dostatočne decentralizovaná?

Článok

Ethereum 2.0
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Blížiacim sa spustením novej generácie Ethereum s označením Ethereum 2.0 (hoci s určitosťou nevieme povedať, kedy sa ho dočkáme) sa špekuluje, do akej miery bude po prechode na túto éru kryptomena Ethereum dostatočne decentralizovaná.

Prechod do éry Ethereum 2.0 súvisí s prechodom na Proof of Stake konsenzus a teda staking. V prípade ETH 2.0 sa budú môcť do stakingu a teda do procesu overovania transakcií zapojiť držitelia 32 a viac ETH, za čo budú získavať odmeny od 5 do 12 percent ročne.

Prechod na Proof of Stake, ktorý vyrieši v prípade Ethereum problém so škálovateľnosťou, však čelí kritike súvisiacej s obavou o následnej prílišnej centralizácii tejto kryptomeny.

Su Zhu, ktorý je CIO a CEO spoločnosti Three Arrow Capital, však na základe súčasných on-chain dát z Ethereum naznačil, že otázka prílišnej centralizácie moci po prechode na novú éru Ethereum ho neznepokojuje.

Usudzuje to aj na základe dát analytickej firmy Santiment, ktorá na Twitteri informovala, že množstvo ETH, ktoré sa vytiahlo z búrz za posledné obdobie, naznačuje silnú akumuláciu na peňaženkách investorov: ,,Celkové zásoby ETH, ktoré sú držané mimo búrz, neustále rastú a od posledného dňa z 24. marca (čierny štvrtok), narástli o 3,63%. Medzitým 100 najväčších neburzových Ethereum peňaženiek zvýšilo svoje zásoby za posledných 35 dní o 8,2%. Obe informácie sú bullish.”

Su Zhu si myslí, že výbery z búrz potvrdzujú, že užívatelia považujú držanie mincí na vlastných peňaženkách za efektívnejší spôsob profitu, než obchodovanie Ethereum na burze. ,,Skutočnosť, že množstvo ETH je vyberané z búrz a používa sa onchain v DeFi zvyšuje primeranú úroveň používateľskej zdatnosti, čo je pre decentralizáciu stakingu dobrá správa. Myšlienka, že všetci budú stakovať len skrz burzy je teda ľahkovážna.”

Zdroj: cryptoslate.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne