Poskytovateľ peňaženiek pre vlastnú úschovu, BitKeep, oznámil podporu tokenov BRC-20 vydaných na Bitcoine (BTC). Vďaka tejto funkcii môžu používatelia prezerať, hodnotiť a prenášať tokeny BRC-20 a nonfungible tokeny (NFT). Developeri tiež uviedli, že v budúcnosti prídu aj vnútropeňaženkové obchody BRC-20.
Podporu BRC-20 zavádzajú viacerí hráči
Minulý mesiac oznámila podporu aktív BRC-20 aj kryptomenová burza OKX prostredníctvom aplikácie OKX Wallet. Podporu BRC-20 zaviedli aj mnohé centralizované a decentralizované burzy.
Hoci má Trust Wallet optimistické vyhliadky, v súčasnosti nepodporuje tokeny BRC-20. Momentálne ich nie je možné uložiť ani na MetaMask.
https://twitter.com/BitKeepOS/status/1671495060599492608
Napriek adopcii je však súčasná trhová hodnota tokenov BRC-20 154,5 milióna USD. To predstavuje takmer 85% pokles oproti ich historickému maximu v máji počas vrcholu memecoinového šialenstva. Pôvodne k tomu dopomohol záujem investorov o razenie NFT BRC-20. Prevažnú väčšinu trhovej kapitalizácie tokenov BRC-20 však v súčasnosti tvoria memecoiny ako WZRD, PIZA a PEPE.
BRC-20 štandard
Ako povedal BitKeep, BRC-20 je nový štandard tokenov, ktorý využíva Ordinals a Inscriptions na vytvorenie nových aktív v BTC. Ordinals umožňujú vytváranie fungible tokenov na BTC. Inscriptions zas umožňujú používateľom vytvárať jedinečné digitálne aktíva na BTC blockchaine. Spoločne tvoria štandard BRC-20 tokenov, ktorý používateľom umožňuje vytvárať, raziť a prenášať aktíva BTC.
Na rozdiel od štandardu tokenov ERC-20 nemôžu tokeny BRC-20 vykonávať komplexné funkcie a sú obmedzené na tri vyššie uvedené prvky. Protokol vytvoril 8. marca 2023 používateľ Twitteru, Domo. Odvtedy bolo nasadených už 34 652 typov tokenov BRC-20.
Pre porovnanie, na Ethereum by mohlo byť až 400 miliónov tokenov ERC-20. Domo osobne uviedol, že štandard BRC-20 je bezcenný a že používatelia by nemali plytvať peniazmi na masové razenie tohto experimentu.
Zdroj: cointelegraph.com