Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Blockchain môže vyriešiť problémy Facebooku a Twitteru s moderovaním obsahu

Článok

facebook
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Spoluzakladateľ projektu Aragon Luis Cuende v rozhovore pre Cointelegraph skonštatoval, že technológia, na ktorej pracujú, by mohla mať obrovský prínos pre sociálne siete ako sú Facebook a Twitter, ktoré zápasia s tým, akým spôsobom majú “regulovať” užívateľský obsah na týchto platformách.

Fakenews či dezinformácie patria medzi najčastejšie neduhy na sociálnych sieťach. Žiaľ spoločnosť sa nevie zhodnúť na tom, do akej miery je mazanie takýchto príspevkov správne. Kým jedna strana tvrdí, že ide o tvrdú cenzúru, ktorá je neprípustná, druhá obhajuje mazanie takýchto príspevkov tým, že sú nebezpečné a preto by nemali existovať. Kým však bude finálne rozhodnutie, čo s takýmito správami robiť výhradne na samotnom správcovi siete, teda na Facebooku či Twitteri, problém to bude stále aktuálny a jedna zo strán bude naďalej nespokojná.

Projekt Aragon však medzitým pracuje na technologickom balíku pre decentralizované autonómne organizácie (DAO), ktorý je už teraz využívaní v rôznych DeFi projektoch vrátane AAVE, Curve či mStable a má potenciál aj u sociálnych sieti. Ide hlavne o jeho koncept tzv. “virtuálneho súdu”, v rámci ktorého musia účastníci súdu vložiť určité množstvo kryptomein ako formu zábezpeky a následne sa podrobiť rozhodnutiu decentralizovaných porotcov.

Rovnako ako v prípade bežného súdneho systému, strana ktorá prehrá má možnosť odvolať sa na vyšší súd, čo je v prípade Aragon súd s viacerými porotcami. Možnosťou je dokonca obrátenie sa na “najvyšší súd“, kde o riešení sporu rozhoduje celá decentralizovaná sieť. Je potrebné však uviesť, že ide zatiaľ len o koncept, respektíve beta verziu, v rámci ktorej si účastníci sporov dokázali medzi sebou vyrozumieť len niekoľko základných prípadov.

Spoluzakladateľ projektu Luis Cuende je však presvedčený, že moderovanie príspevkov na sociálnych sieťach za pomoci tejto technológie, by v budúcnosti mohlo mať obrovský prínos. Kým v súčasnosti priamy zásah zo strany Twitteru či Facebooku je vnímaný značnou časťou ľudí ako cenzúra, ak by rozhodovala o osude takýchto správ decentralizovaným spôsobom komunita, celý proces by pôsobil “umiernenejšie.”

,,Myslím si, že o cenzúru ide vtedy, keď pravidlá definuje len jedna strana. Moderovanie je vtedy, keď existuje konsenzus o pravidlách. Takže ak by sa Twitter alebo Facebook v skutočnosti riadili spôsobom, ktorý by bol pre všetkých spravodlivý, mohli by sme kolektívne rozhodovať o tom, čo robiť a čo nie, aby sme sa posunuli vpred. A to sa dá implementovať už dnes. Tá technológia tu je…”

Cloude prezradil, že so šéfom Twitteru Jackom Dorseym, ktorý je známym fanúšikom Bitcoinu, o tejto možnosti ešte nehovoril, no plánuje tak spraviť v dohľadnej dobe. Cesta takejto technológie k Twitteru je zdá sa schodnejšia než ku Facebooku, nakoľko  Jack Dorsey sám v minulosti priznal, že by chcel, aby sa z tejto platformy stala v budúcnosti decentralizovaná sociálna sieť. Zároveň však nie je známe, že by Dorsey inklinoval k inej kryptomene, než ku Bitcoinu.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.