Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoinový skeptik vysvetľuje, prečo Bitcoin nikdy nebude držiteľom hodnoty

Článok

bitcoin-smutok

Redaktor portálu CCN.com Lawrence Mayers publikoval článok, v ktorom uviedol niekoľko dôvodov, prečo bitcoin nie je držiteľom a nikdy sa ním nestane.

Mayers sa v úvode článku snaží vysvetliť čitateľom, že držiteľom hodnoty nie je to, čo si zväčša myslíme. Podľa jeho názoru to nie je v skutočnosti ani zlato.

,,Pojem ,,úložisko hodnoty” (store of value) znamená, že daný objekt je možné vymeniť s inou osobou. Táto osoba si musí ceniť to, čo dostáva, viac ako to, čo dáva. To isté musí platiť aj na opačnej strane transakcie. To je veľmi odlišné od prostriedkov na výmenu akými sú peniaze, zlato či bitcoin,” vysvetľuje.

Následne si pomohol citátom Eda Butowského, partnera spoločnosti Chapwood Capital Inveestment, ktorý pre CCN skonštatoval: ,,Skutočným držiteľom hodnoty je niečo, čo si zachová svoju užitočnosť a skutočnú kúpnu silu bez ohľadu na okolnosti.”

Čo to teda je?

Ak vlastnime časť poľnohospodárskej pôdy a máme schopnosť z tejto pôdy zbierať jedlo, táto pôda je držiteľom hodnoty pokiaľ z nej vyrábam jedlo a získavam vodu. Voda je zásobníkom hodnoty. Je potrebná, aby ľudia, žili. Aj preto pri prírodných katastrofách si drží svoju cenu v potravinových reťazcoch, vysvetľuje Mayers.

Ďalším príkladom držiteľa hodnoty je oceľ. Je nevyhnutná pri každodennej výrobe po celom svete. Taktiež môže byť pri katastrofických scenároch použitá na výrobu guliek do zbraní, čo uviedol na príklade katastrofického sci-fi seriálu Walking Dead.

Naopak peniaze držiteľom hodnoty nie sú. Je to len prostriedok pre výmenu. Peniaze si nezachovajú svoju hodnotu bez ohľadu na okolnosti. Videli sme to v rôznych hyperinflačných scenároch z minulosti, upozornil.

Nuž a bitcoin?

Ten tiež nemôže byť zásobníkom hodnoty, pretože ho nie je možné fyzicky držať. V prípade krvavých občianskych nepokojov s ním nikto nebude obchodovať, pretože za takýchto okolností bude pre ľudí dôležité prežitie, nie hodnota bitcoinu voči doláru (a podobne).

,,Skutočné aktívum, v ktorom je hodnota, je také, ktoré má minimálnu volatilitu. Cena bitcoinu by sa mohla drasticky znížiť v priebehu pár minút,“ dodal Bukowsky.

Zdroj: ccn.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne