Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoinové dlhopisy sa odkladajú – El Salvador čelí obvineniam Amnesty International

Článok

El Salvador
Zdroj: Unsplash.com

El Salvador bude odkladať spustenie avizovaných bitcoinových dlhopisov kým sa neupokojí volatilita BTC a nezlepšia sa všeobecné podmienky na globálnych trhoch pre prebiehajúcu rusko-ukrajinskú vojnu.

Takto odôvodnil odklad prvých bitcoinových dlhopisov na svete minister financií El Salvador Alejandro Zelaya, ktorý tak urobil zhodou okolností v rovnakom čase, ako Amnesty International obvinila salvádorské úrady z „porušovania ľudských práv a kriminalizácie ľudí žijúcich v chudobe“.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Zelaya sa k bitcoinovým dlhopisom, ktoré mali byť vydané v hodnote 1 miliardy dolárov a mali slúžiť aj na financovanie vybudovania Bitcoin City, vyjadril v rozhovore pre spravodajský program Fente a Frente (tvárou tvár), kde na otázku, kedy budú spustené odpovedal:

,,Zatiaľ nie, cena Bitcoinu je naďalej narušená vojnou na Ukrajine. V krátkodobom horizonte sú variácie konštantné, ale z dlhodobého hľadiska má vždy tendenciu zhodnocovať sa. Je to budúcnosť a existuje ekonomická inovácia (v bitcoinoch), na ktorú musíme staviť.“

Pôvodne mali prísť už v marci 2022

BTC dlhopisy sa mali pôvodne uviesť na trh v polovici marca 2022, no Zelaya už vtedy odôvodnil ich odloženie neistou geopolitickou situáciou, pričom ako možný dátum ich spustenia zmienil september 2022.

Medzitým sa v súvislosti s El Salvador objavovali pochybnosti, či dokáže krajina splatiť dlhopis v hodnote 800 miliónov dolárov splatný v januári 2023, v dôsledku čoho ratingová agentúra Moody’s znížila tejto krajine rating odôvodnením, že jej „plán financovania nie je dostatočne dôveryhodný“.

Vláda El Salvador nakupuje BTC od septembra 2021, kedy urobila z BTC zákonné platidlo. Naposledy tak urobila 9. mája, kedy prezident Nayib Bukele oznámil, že kúpili ďalších 500 BTC. Súčasná hodnota bitcoinov, ktoré sú oficiálne v držbe tejto stredoamerickej krajiny, je približne 35 miliónov dolárov.

Amnesty International odsudzuje Bukeleho praktiky

Pokiaľ ide o vyššie spomínané obvinenia Amnesty International, tie súvisia s postupmi presadzovanými Bukelem po tom ako 27. marca v dôsledku zvyšujúceho sa počtu vrážd v krajine vyhlásil výnimočný stav. Organizácia brániaca ľudské práva však tvrdí, že pri presadzovaní práva volí voči podozrivým nedemokratické postupy, medzi ktoré patrí podkopávanie práva na obhajobu, nerešpektovanie prezumpcie neviny či obmedzenie prístupu k nezávislému sudcovi.

Počas razii v El Salvador po vyhlásení výnimočného stavu bolo uväznených viac ako 35 000 ľudí pričom nárast počtu zatknutí spôsobil, že 1,7% obyvateľov krajiny nad 18 rokov skončilo za mrežami, čo viedlo k preplneniu väzenskej kapacity o viac ako 250%.

Prezident Naiyb Bukele je napriek tomu podľa prieskumov verejnej mienky v krajine naďalej populárny a mnohí obyvatelia jeho tvrdú politiku a zásahy voči gangom schvaľujú. Podľa najnovšieho prieskumu, ktorý bol publikovaný 1. júna má vraj až 87% podporu obyvateľstva. Otázne však je, do akej miery je možné tento prieskum hodnotiť za objektívny. Medzitým sa Bukele na Twitteri pochválil tým, že počet vrážd v krajine začal výrazne klesať.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.