Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin vykazuje viaceré silné bullish signály

Článok

bitcoin-raketa
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Onchain dáta z bitcoinoveho reťazca naznačujú, že veľryby pokračujú v kupovaní Bitcoinu aj po vianočných sviatkoch. Upozornila na to analytická platforma Santiment. To však nie je jediný pozitívny fundament spájaný  s bitcoinom v strednodobom a dlhodobom horizonte.

Podľa dát firmy Santiment, ktorá sleduje dianie na bitcoinovom blockchiane, sa premiestnilo od 24. decembra na adresy, na ktorých sa nachádza viac ako 1000 BTC (tieto adresy sú označované za adresy, ktoré patria tzv. BTC veľrybám pozn. red.) až 24 158 BTC, čo je viac ako 647 miliónov dolárov. Za prvé dva dní po Vianociach tak stúpol počet bitcoinov držaných veľrybami o 0,13%.

Táto informácia sa javí byť pre Bitcoin býčia z toho dôvodu, že veľryby zatiaľ nevykazujú žiadne náznaky toho, že by plánovali svoje bitcoiny predať. Ki YouNg Ju, ktorý je CEO spoločnosti CryptoQuant, povedal:

,,Vyzerá to tak, že BTC veľryby sú z predajov vyčerpané. Čoraz menej posiela svoje BTC  na burzy. Myslím si, že tento býčí beh bude pokračovať, pretože inštitucionálni investori budú naďalej nakupovať a Exchange Whale Ratio sa drží pod úrovňou 0.85.”

Zmieňované Exchange Whale Ratio (jej 72-hodinový kĺzavý priemer) je ukazovateľ vyjadrujúci depozity na burzy z adries, ktoré patria veľrybám, teda z tých, ktoré disponujú viac ako 1 000 BTC. Keď depozity z týchto adries rastú, je možné očakávať, že dôjde k výraznejšej konsolidácii ceny, ako to môžete vidieť aj na priloženom grafe:

Z dlhodobého hľadiska bullish

Hoci po súčasnom raste ceny Bitcoinu nemožno vylúčiť, že dôjde k cenovej korekcii, ktorá by sa mnohým obchodníkom za súčasnej situácie zdala byť v prípade Bitcoinu aj prirodzená, dlhodobé vyhliadky zostávajú veľmi pozitívne.

Tejto skutočnosti nahráva najmä to, že hodleri vykazujú všetky náznaky, že sa neplánujú v dohľadnej dobe svoje BTC predávať. Počet bitcoinov priamo na burzách má totiž stále klesajúci trend (investori vyberajú svoje BTC na súkromné peňaženky), čo znamená, že strana ponuky sa popri nezmenenom alebo rastúcom dopyte znižuje. To je silný základ pre ďalší potenciálny rast ceny.

Niektorí analytici sa domnievajú, že Bitcoin mieri do fázy “krízy ponuky a likvidity”, čo by bol pre Bitocin mimoriadne pozitívny signál. Na trhu by jednoducho nebolo dosť bitcoinov, aby dokázali pokryť rastúci dopyt.

K tejto téme sa ešte pred vianočnými sviatkami vyjadril šéf analytickej platformy Glassnode Rafael Schultze Kraft, ktorý ukázal ponuku bitcoinov na zmenárňach v makro časovom rámci.

Na grafe môžete vidieť bilanciu bitcoinov na najväčších burzách (sú farebne odlíšené). Od momentu, keď Bitcoin vo februári 2020 vytvoril svoj lokálny top okolo ceny 10 500 dolárov, začal počet bitocinov naprieč všetkými burzami výrazne klesať. ,,Bitcoin je v kríze ponuky a likvidity. Toto je extrémne bullish signál. A výrazne podceňovaný. Verím, že sa to výrazne odzrkadlí na cene Bitcoinu v nasledujúcich mesiacoch,“ uviedol šéf Glassnode.

Zaujímavý je tiež pohľad na graf adries, ktoré sú označené ako čisto akumulačné – ide totiž o adresy, na ktoré Bitcoiny doposiaľ len pribúdajú, no nikdy ich neopustili. V súčasnosti držia viac ako 14,5% celkovej ponuky, ide o viac ako 2 700 000 BTC. Rafael Schultze-Kraft pomenoval tieto adresy ako “presvedčených ozajstných hodlerov”. Ako môžete vedieť, ich počet sa od záveru roka 2019 neustále zvyšuje.

Popri týchto faktoch naďalej platí predpoklad, že Bitcoin v tejto dobe kupujú hlavne inštitúcie. Pri pohľade a dáta z Google Trends je totiž zrejme, že vyhľadávanie Bitcoinu ani po vytvorení nových maxím zďaleka nenapodobňuje údaje o jeho vyhľadávaní zo záveru roka 2017, kedy vytvoril Bitcoin svoje predchádzajúce cenové maximum.

Naopak kým v roku 2017 bol inštitucionálny záujem o Bitcoin minimálny, v roku 2020 iba spoločnosť Grayscale  naakumulovala bitcoiny v súčasnej hodnote vyše 16 miliárd dolárov. Tieto bitcoiny si následne môžu skrz jej produkt Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) kúpiť ako formu investície ďalšie inštitúcie v USA a aj preto sa GBTC v poslednej dobe označuje aj ako súčasná inštitucionálna alternatíva k neexistujúcemu Bitcoin ETF.

Ďalším dôkazom, že inštitúcie kupujú bitcoiny aj po vytvorení nových cenových maxím, je údaj o počte bitconov nakúpených firmou Grayscale len deň pred Vianocami. Išlo o ďalších 12 000 BTC, čo je v silnom kontraste s počtom BTC, ktoré boli v ten deň vyťažené.

Popri tom všetkom firma Microstrategy investovala do Bitcoinu v predošlých dňoch ďalších 650 miliónov dolárov a očakáva sa, že poradenská a investičná spoločnosť Guggenheim Partners plánuje už čoskroo investovať do BTC 10% svojho spravovaného majetku 5,3 miliardy dolárov. Oznámila to už dávnejšie, keďže bola povinná požiadať o schválenie tejto investície americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC).

Zdroje: bitcoinist.com, cryptoslate.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne