Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Bitcoin Taproot je vraj pripravený, no implementácia môže ešte nejaký čas trvať

Článok

bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Bitcoin Improvement Proposals (takzvane “BIP-y”) s označením 340 a 432 boli vo štvrtok zlúčené do bitcoinovej codebase, čo naznačuje, že dlho očakávaný upgrade s názvom Taproot je pripravený a čoskoro by mohlo dôjsť k jeho implementácii.

Taproot spojený s technológiou Schnorr podpisov je považovaný za najdôležitejší upgrade Bitcoinu za poriadne dlhý čas. Ide v ňom predovšetkým o vylepšenie ochrany osobných údajov u komplexných výdajových podmienok ako sú multisig transakcie, časové zámky a ďalšie podmienky založené na bitcoinovom skripte.

Taproot dopĺňa všetky nové podmienky, ktoré so sebou prináša, nad rámec toho, čo už bolo už aktivované. Napríklad transakcie môžu byť realizované okamžite, ak s tým súhlasia všetci štyria signatári multisig transakcie, alebo môže vyžadovať určitú dobu k odomknutiu prostriedkov, ak sú prítomní len traja zo štyroch signatárov takejto transakcie.

Vďaka podpisom Schnorr je možné multisig transakcie odlíšiť od normálnych prevodov. Za zmienku stojí, že Taproot nerealizuje žiadne zmeny v mixovacích protokoloch ako sú CoinJoin, ktoré zostanú naďalej ľahko rozlíšiteľné.

Počiatočný kód Taproot bol predložený na kontrolu v januári, no niektoré chyby, na ktoré bolo upozornené, vyžadovali rozsiahle zdokonalenie kódy. Zdá sa, že v súčasnosti hlavní vývojári bitcoinu sú pripravení zaviesť tieto návrhy do klientskej verzie. Pietr Wuille, ktorý stojí na čele vývoja Taprootu, povedal pre portál Cointelegraph, že je všetko pripravené a zostáva už len funkcionalitu aktivovať.

Nie všetci však predpokladajú, že k jeho ostrému zavedeniu do Bitcoinu dôjde okamžite. Portál Cointelegraph uviedol, že napokon môže trvať ešte relatívne dlho a to napriek tomu, že Taproot je aktualizácia, ktorá je výrazne menej kontroverzná než predchádzajúci dôležitý upgrade SegWit.

Proces aktivácie nových funkcii začína tým, že sa zahrnie do Bitcoin Core, čo umožní ťažiarom bitcoinu signalizovať súhlas s jeho začlenením. Výskumný pracovník Blockstreamu  a popredný bitcoinový developer Jonas Nick však upozornil, že Taproot podľa neho ešte nie je pripravený k aktivácii a domnieva sa, že k aktivácii na mainnet pravdepodobne dôjde až potom, ako sa kód overí skrz niečo, čo prirovnal  signetu alebo testnetu.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne