Kryptomeny výrazne posilnili!
Počas minulotýždňových kolapsov amerických bank Silvergate, Silicon Valley Bank a najnovšie aj Signature Bank, klesla trhová kapitalizácia kryptomien o vyše 7% a Bitcoin sa dostal ešte počas pracovných dní až pod úroveň 20 000 dolárov.
Posledné medializované správy, ktoré naznačujú, že Fed a Ministerstvo financií USA pomôžu ohrozeným americkým bankám, aby sa neopakoval rok 2008 a že “peg” stablecoinu USDC k doláru sa dostáva do normálu, však ceny kryptomien vyhnali hore.
Bitcoin je v pluse za posledných 24 hodín 9,3%, kým Ethereum posilnilo o rovnaké percento.

Stablecoin USDC sa dostáva z najhoršieho
Stablecoin USDC sa začal šplhať naspäť k hodnote 1 USD po tom ako Jeremy Allaire, generálny riaditeľ firmy Circle, ktorá ho emituje, oznámil, že rezervy Circle sú v bezpečí a že firma má “zabezpečených nových bankových partnerov, ktorí sú zoradení v rade hneď ako sa v pondelok otvoria dvere amerických bánk.“
Circle mala mať u Silicon Valley Bank rezervy USDC v hodnote 3,3 miliardy dolárov (takmer 10% aktív nutných na krytie USDC v obehu), ktoré sa stali ohrozené po tom ako FDIC túto banku v priebehu piatkových obchodných hodín uzavrel. Circle mala mať tiež nezverejnené množstvo rezerv USDC uložené u ďalšej padnutej banky Silvergate, ktorá je však “rozmerovo” menšia, než Silicon Valley Bank.
,,100% rezerv USDC je v bezpečí a my dokončíme prevod zostávajúcej hotovosti z SVB do BNY Mellon. Ako bolo uvedené skôr, operácie s likviditou pre USDC budú obnovené počas bankových hodín v pondelok ráno,” uviedol Allaire.
Fed a Ministerstvo financií zachraňujú banky
Po páde SVB, Silvergate a najnovšie aj Signature Bank (SVB je najväčšia, Silvergate a Signature Bank sú bližšie kryptomenám) zareagovala americká centrálna banka, ktorá oznámila projekt financovania amerických bánk v hodnote 25 miliárd dolárov, ktorý je zameraný na zaistenie bank a ďalších depozitných firiem.
Tieto prostriedky majú zaistiť dosť likvidity k pokrytiu potrieb zákazníkov v dobe nepokojov, kedy sa špekuluje o riziku bankrunov, čiže útokov na banky zo strany klientov, ktorí chcú vybrať svoje peniaze. Takýto bankrun položil aj Silicon Valley Bank (SVB).
Vo vyhlásení z 12. marca (nedele) Fed uviedol, že 25 miliardový program s názvom BTFP, bude dodatočným zdrojom likvidity proti vysoko kvalitným cenným papierom, ktorý zabezpečí, “aby inštitúcie nemuseli rýchlo predávať tieto cenné papiere v dobe stresu.“
Ministerka financií USA Janet Yellenová medzitým schválila poverenie pre Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), aby vkladatelia SVB boli stopercentné chránení a americkí daňoví poplatníci o nič neprišlo – ani o čiastky, ktoré sú nad rámec poistených 250 tisíc dolárov.
Binance vlieva do BTC, ETH a BNB miliardu dolárov
Rast cien kryptomien na čele s BTC a ETH mohol byť do určitej miery podporený aj informáciou od burzy Binance, ktorá oznámila, že použije 1 miliardu dolárov, ktoré má v stablecoine BUSD, na kúpu bitcoinov, Etherov a natívneho tokenu burzy Binance Coin (BNB). Má ísť o miliardu BUSD, ktorá je aktuálne súčasťou „fondu na obnovu priemyslu“.
Šéf Binance Changpeng Zhao tiež naznačil, že aktuálne nemá dôveru v bankové inštitúcie a akoby nepriamo naznačil, že tieto aktíva budú viac v bezpečí v daných kryptomenách.
https://twitter.com/cz_binance/status/1635131601884700674
Zhao následne pripojil odkaz na transakciu približne 985 miliónov dolárov v BUSD, ktorá vyšla na poplatkoch 1 dolár 29 centov a trvala 15 sekúnd. Popri tom zmienil, že kryptomeny umožňujú mimo bankových hodín takéto obrovské transakcie za minimálne náklady, čím sa tiež odlišujú od tradičného finančného sveta.
https://twitter.com/cz_binance/status/1635154899368574976
Sú za rastom aj špekulácie?
Zaujímavé je, že kryptomenový trh výrazne posilnil napriek skutočnosti, že medzičasom padla ďalšia banka Signature Bank, ktorá podobne ako Silvergate, ktorá padla vo štvrtok, mala blízku ku kryptomenám.
Rast cien kryptomien môže byť poháňaný do určitej miery aj neoverenými špekuláciami, podľa ktorých Fed chystá novú formu “bailout-u”, v rámci ktorého napumpuje do amerických bánk ďalšie množstvo peňazí, podobne ako ich zachraňoval v roku 2008 po krachu Lehman Brothers, a v čase, kedy hrozilo, že sa v USA zrútia aj ďalší bankový giganti.
Či tieto fámy zostanú len fámami, alebo Fed a americká vláda chystajú naozaj niečo také rozsiahle, ukážu až najbližšie dni, možno týždne.
Ministerka financií Janet Yellenová však vylúčila, že by sa opakoval bailout. Kroky, ktoré boli v nedeľu oznámené zo strany Fed, Ministerstva financií a FDIC, podľa jej slov zachraňujú len klientov problémových bánk, ale nie banky samotné.
Zdroj: cointelegraph.com, Autor