Bitcoin (BTC) stál ešte 11. marca menej než 20 000 dolárov, no v čase písania tohto článku sa obchoduje už pod úrovňou 25 000 USD. Okrem toho včera po zverejnení čerstvých čísel o inflácii z USA posilnil až k cene nad $26 000.
Celková inflácia v USA (CPI) klesla na 6% medziročne z predošlých 6,4% a jadrová inflácia sa dostala na úroveň 5,5% medziročného rastu z predošlých 5,6%. Na medzimesačnej úrovni celková aj jadrová inflácia rástli tempom 0,4%.
Tieto čísla boli v súlade s očakávaniami z prieskumov a trhy ich tak vyhodnotili skôr pozitívne. Očakáva sa, že americká centrálna banka (Fed) poľaví svoju prísnu monetárnu politiku pre problémy bankového sektora a čísla o inflácii, ktoré neboli horšie, než predpoklady, jej v tom mierne pomohli.
Neposilňovali tak len Bitcoin resp. kryptomeny, ale rástli aj americké akciové indexy. Dow Jones stúpol o 1,06%, S&P500 o 1,65% a Nasdaq o 2,14%.
Ťažiarom sa darí
Aktuálne turbulencie, ktoré spustili problémy amerických bánk, sa podpísali aj na zvýšenej aktivite na bitcoinovej sieti. “Ťažia“ z toho ja ťažiari BTC, keďže včera bolo dosiahnuté 15-mesačné maximum, pokiaľ ide o poplatky zaplatené za BTC transakcie v priebehu jednej hodiny (v prepočte takmer 30 tisíc dolárov). Naposledy bola táto úroveň takto vysoko v prepočte na doláre 16. mája 2022, kedy stál BTC približne 30 tisíc USD.
Tento graf ovplyvňuje aj graf týkajúci sa percenta podielu poplatkov (feečiek) na celkovej odmene pre ťažiarov BTC. Ten dosiahol 20-mesačné maximum. Poplatky aktuálne pri 7-dňovom priemere tvoria 3,7% celkovej odmeny pre ťažiara.
Niektorí HODLeri predávajú
Prudký rast ceny BTC však zjavne využívajú niektorí hodleri na predaj. Na ďalšom grafe od Glassnode totiž možno vidieť, že počet “hodlovaných” BTC dosiahol mesačné minimum.
Za zmienku stojí aj graf naďalej rastúceho počtu adries, na ktorých je aspoň nejaká časť bitcoinu. Tie opäť dosiahli historické maximum. Na základe tejto metriky sa dá predpokladať, že obavy týkajúce sa amerických bánk mohli opäť posilniť záujem o najznámejšiu decentralizovanú kryptomenu ako formu ochrany.
Panika na oboch stranách?
Predpokladu, že mnohí investori aktuálne nevedia, čo sa bude diať ďalej, nahráva aj pohľad na pohyby bitcoinov na burzy a z búrz. V prípade oboch metrík totiž vidieť, že aktivita v tomto smere sa výrazne zvýšila.
Objemy odlivov BTC z búrz dosiahli 3-mesačné maximum.
Podobnú vec však môžeme skonštatovať aj v prípade prílivov, kde bolo zaznamenané tiež 3-mesačné maximum.
Prílivy bitcoinov na burzy však odlivy BTC z búrz v posledných dvoch dňoch výrazne prevyšujú. Na centralizovaných burzách totiž pribudli BTC v hodnote 820 miliónov dolárov.
To znamená, že mnohí držitelia BTC chcú byť aktuálne pripravení na ďalšie turbulencie, pričom ich stratégiou, v prípade pohybu nadol, môže byť aj predaj.
https://twitter.com/glassnodealerts/status/1635506038748110852
https://twitter.com/glassnodealerts/status/1635868428832473090
Zdroj: Autor, Glassnode