Podľa dát portálu Coinmarketcap stúpla cena Bitcoinu v priebehu posledných 24 hodín o ďalšie 2% a aktuálne sa 1 BTC obchoduje za približne 30 800 dolárov. Je to nárast o takmer 10% za posledný týždeň.
Výrazne medzitým posilnila aj cena dvojky na trhu, kryptomeny Ethereum (ETH), ktorá stúpla na 2 100 dolárov, respektíve o 10% za posledných 24 hodín.
Rastu Ethereum zrejme pomáha kombinácia lepšej nálady v spojení s úspešným hardforkom Shapella, ktorý umožňuje odomknúť stakované mince v Beacon Chain.
Aké sú hlavné dôvody rastu?
Najpravdepodobnejším dôvodom posilňovania BTC a celého kryptotrhu ako takého sú správy z USA, ktoré naznačujú, že Fedu, čiže centrálnej banke, sa darí bojovať s infláciou.
Stredajšie CPI (spotrebiteľská inflácia) ukázalo, že medziročne inflácia v USA rástla už “len” o 5%, kým vo februári to bolo 6%. Následne štvrtkové PPI, ktoré ukazuje infláciu medzi výrobcami, prinieslo ešte lepšie čísla, keď medzimesačne kleslo o 0,5%, pričom očakávania boli, že tento údaj sa oproti februáru nezmení.
US March PPI fell 0.5% MoM, below estimate of 0%, in another sign that US #inflation may have peaked. pic.twitter.com/mfI7ab03ev
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) April 13, 2023
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Americké akciové trhy na tieto čísla reagovali pozitívne, pretože ich vyhodnocujú ako signál, že Fed postupne ukončí proces zvyšovania úrokových sadzieb a zároveň dúfajú, že ešte v tomto roku ich začne aj znižovať.
Index Dow stúpol vo štvrtok o 1,14%, S&P500 o 1,33% a Nasdaq až o 2%. Najmä posilnenie Nasdaq zväčša býva býčie aj pre Bitcoin, nakoľko medzi týmito dvomi investičnými aktívami býva silná korelácia.
Pridávajú sa aj veľryby?
Onchain údaje medzitým naznačujú, že v posledných dňoch začína dochádzať k obnovenej akumulácii bitcoinov zo strany veľrýb, ktoré držia viac než 10 000 BTC. Počet BTC na týchto adresách začal opätovne stúpať odkedy BTC začal mieriť k cene 30 000 USD a prekonal ju.
https://twitter.com/rovercrc/status/1646210572197969920
Zvýšenú akumuláciu BTC ukazuje tiež graf “Accumulation Score by Cohort” od Glassnode, ktorý predstavuje heatmapu podľa toho, ktoré entity (podľa počtu držaných BTC) najvýraznejšie akumulujú pri daných cenách. Aktuálne sa zdá, že najväčšou aktivitu prevzali práve veľkí hráči, čiže zmieňované adresy s BTC nad 10 000 kusov.
Interesting developments from #Bitcoin whales. They have started accumulating again, while all other cohorts slow down accumulation.
Whales buy value. $30k the new floor? pic.twitter.com/jSJhra2sKB— James V. Straten (@jimmyvs24) April 13, 2023
Vyhodnotiť, čo to znamená pre ďalší vývoj ceny BTC, je otázne, no v predošlých bullrunoch platilo, že veľryby (ale v kategórii nad 1000 BTC, nie 10 000 BTC) začali vo veľkom akumulovať bitcoiny v jeho počiatočnej fáze (počet adries s aspoň 1000 BTC prudko rástol) a neskôr, pred finálnou fázou býčieho trhu, ich naopak začali postupne predávať a ich počet klesal.
Zdroj: Autor, Glassnode, Twitter, cointelegraph.com