Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin sa stáva voči doláru lepším zabezpečením než zlato

Článok

Bitcoin dolár
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Od takzvaného čierneho štvrtka, ako sa často označuje deň, kedy sa v marci po globálnom vypuknutí pandémie koronavírusu prudko prepadol celý akciový trh a so sebou stiahol aj Bitcoin, je Bitcoin voči americkému doláru lepším zabezpečením (hedgeom) než zlato. Vyplýva to z analytických dát, ktoré publikoval portál Cointelegraph.

Od rozpadu Bretton Woodskeho menového systému v roku 1971 je  zlato vnímané ako najlepšia forma zabezpečenia, respektíve ochrany majetku voči inflácii fiatových mien. Zlato voči doláru z dlhodobého hľadiska vyjadruje neustlanú negatívnu koreláciu, no Bitcoin ho od spomínaného marcového prepadu v negatívnej korelácii s dolárom dokonca predbehol.

Bitcoinu k tomu dozaista pomohol aj jeho výrazný marcový prepad ceny, nakoľko v zapätí začal opätovne prudko rásť na cene, kým znehodnocovanie dolára sa začalo v dôsledku tlačenia nových miliárd americkou centrálnou bankou FED naopak stupňovať.

Na grafe nižšie, ktorý zverejnila analytická firma COinMetrics, môžete vidieť vývoj korelácie zlata voči bitcoinu (červená), doláru voči bitcoinu (zelená), zlata voči doláru (žltá) a akcii S&P500 voči Bitcoinu (modrá).

Na druhom grafe od Tradingeceonomics.com je vidieť vývoj dolárového indexu od marcového prepadu až do tohto týždňa.

Z uvedeného vyplýva, že kým reálna kúpna hodnota dolára klesá, inak povedané rastie jeho inflácia, cena Bitcoinu rastie. Čiže Bitcoin výrazne nekoreluje s dolárom, čo je dozaista pre investorov do tejto kryptomeny v týchto časoch dobrá správa.

Horšie je to zatiaľ s koreláciou Bitcoinu s akciovým trhom, ktorá je stále vysoká. Pravdepodobne by bolo lepšie, keby Bitcoin s akciovým trhom nekoreloval (zlato s ním nekoreluje), nakoľko akciový trh je podľa všetkého v bubline a očakáva sa jej prasknutie. Ak by sa korelácia s akciami totiž potvrdila aj po spľasknutí bubliny, cena BTC by šla nadol.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne