3. september 2020 sa zapíše do histórie kryptomien ako deň, počas ktorého výrazne “krvácali”. Prepadla sa hodnota celého trhu a otrasy neobišli ani Bitcoin, ktorý zdá sa určoval tempo pádu aj altcoinom. V čase písania textu s obchodoval tesne nad úrovňou 10 tisíc dolárov a bol v mínuse vyše 9 percent oproti rovnakému času 24 hodín dozadu.
Bitcoin sa v tomto časovom úseku stihol už pozrieť aj pod cenu 10 tisíc dolárov, pod ktorou sa neobchodoval predchádzajúcich sedem týždňov. Až do včerajška pritom podľa väčšiny analytikov konsolidoval medzi cenou 11 250 USD až 12 100 USD s cieľom ďalšieho akumulovania pred očakávaným odrazom smerom hore.
Niektorí analytici sa však domnievali, že by sa mohol opäť pozrieť pod cenou 10 tisíc dolárov, čo sa napokon aj stalo. Argumentovali tým, že by mohol vyplniť tzv. “CME gap” na cene 9700 dolárov.
Tento gap, ktorý môžeme preložiť aj ako “medzeru” nastáva vtedy, keď sa trhy agresívne pohybujú mimo obchodných hodín inštitucionálnych trhov, kde sa obchodujú napríklad futures kontrakty na Bitcoin. V tomto prípade na burze CME. Dôsledkom toho je, že na grafe sa vytvorí cenová medzera, pričom tá posledná sa vytvorila po náhlom raste Bitcoinu nad 10 tisíc dolárov v polovica augusta. Na CME, kde sa v tom čase neobchodovalo, teda zostala nevyplnená “medzera” (GAP).
Odporúčame:
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
VIDEO: Môže sa Bitcoinu stať to isté, čo zlatu v USA v roku 1933?
História ukazuje, že trhy majú tendenciu tieto „gapy“ spätne vypĺňať, aby sa otestovala daná cenová oblasť a v tomto prípade teda mohlo ísť o test hodnoty 9700 USD.
Nemusí ísť nutne o vypĺňanie gapu
Toto vysvetlenie súčasného prepadu kryptotrhu však nie je jediné a my osobne (môžeme sa mýliť) sa skôr prikláňame k jednoduchšiemu vysvetleniu a tým je skutočnosť, že kryptomeny jednoducho kopírovali správanie ostatných trhov. Za posledných 24 hodín totiž nepadá len Bitcoin a altcoiny, ale aj akcie, keďže cenový index S&P 500, teda 500 najhodnotnejších amerických akcií sa prepadol o vyše 4 percentá.
Ak je toto vysvetlenie prepadu správne, potom sa opäť potvrdilo, že Bitcoin a akcie jasne korelujú rovnako ako to bolo v marci pri veľkom prepade trhov po vypuknutí pandémie koronavírusu. Na možnú koreláciu akcii a kryptomien sme upozorňovali v článkoch na tejto stránke opakovane a vzhľadom na to, že akcie sú podľa všetkého nafúknuté, môžu predstavovať jeden z najvýznamnejších negatívnych fundamentov aj pre kryptomeny (z pohľadu ceny).
Treťou možnosťou je skutočnosť, že americký dolár sa na grafe odrazil od niekoľkoročného významného supportu a jednoducho posilňovanie hodnoty dolára môže negatívne vplývať na cenu BTC aj zlata.