Bitcoin (BTC) po cenovej korekcii v stredu, kedy oslabil z 26 000 dolárov na približne 24 000 dolárov, opäť mieri hore a znova sa obchoduje za takmer 26 000 USD. Za posledný deň je v pluse vyše 6% a za posledný týždeň až 27%.
Pod rast ceny bitcoinu v predošlých hodinách sa zrejme najviac podpísala lepšia nálada aj na amerických akciových trhoch.
11 veľkých bank vrátane JP Morgan, Bank of America či Wells Fargo či včera vložilo do First Republic Bank, ďalšej banke “na odpis” v USA, až 30 miliárd dolárov, aby tým naznačili, že ju podržia.
Americké akcie sa aj vďaka skorému zásahu Fed a Ministerstva financií USA po kolapsoch Silicon Valley Bank, Silvergate a Signature Bank stabilizovali a v tomto týždni mieria k pekným ziskom.
Paniku, ktorú v stredu vyvolali problémy švajčiarskej Credit Suisse, zas do určitej miery zažehnala švajčiarska centrálna banka, ktorá sľúbila pomoc 50 miliardami švajčiarskych frankov (cca 54 miliárd dolárov)
Technologický index Nasdaq, ktorý je povahovo najbližšie Bitcoinu (do Nasdaq do určitej miery investuje podobný typ investora), posilnil v tomto týždni už o 5,19%, čím mieri pred začiatkom piatkových obchodných hodín v USA k najlepšiemu týždňu od novembra.
To všetko tak zdá sa hrá do karát aj Bitcoinu a kryptotrhu, ktorý častokrát koreluje s americkým akciovým trhom na čele s Nasdaq a S&P500.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Reklama pre Bitcoin
V súčasnosti je však pre Bitcoin dobrou reklamou aj fakt, že americké banky sú v ohrození a boja sa tzv. bankrunov, teda toho, že ľudia z nich začnú vo veľkom vyberať peniaze. Bankrut je nočná mora každej banky, pretože nárazové požiadavky klientov na výbery peňazí by zrútili prakticky každú.
U bitcoinu niečo ako bankrun, respektíve to, že by to preň znamenalo problém, neexistuje, nakoľko je decentralizovaný a ktokoľvek si bude chcieť presunúť svoje bitcoiny, môže tak urobiť kedykoľvek, aj keby to isté robili práve všetci ostatní (to samozrejme platí ale len v prípade, že sú tieto bitcoiny držané na privátnej peňaženke).
Je veľmi otázne, do akej miery je rast ceny bitcoinu poháňaný aj týmto fundamentom, no isté je, že problémy centralizovaných financií naozaj odkrývajú benefity toho, čo prináša.
Štart nového bullrunu?
Analytici medzitým upozornili, že dominancia bitcoinu na kryptomenovom trhu sa šplhá k najvyšším hodnotám od júna 2022 a mieri k 46% podielu na celkovej kapitalizácii kryptomien.
Zároveň upozornili, že takýto rast bitcoinu je typický pre dve obdobia – začiatok medvedieho trhu, alebo začiatok býčieho trhu.
Rast dominancie BTC zároveň nasleduje zväčša po obdobiach akumulácie bitocinov v medveďom cykle, čo tiež nahráva teórii o tom, že BTC pomaly rozbieha nové kolo rastového cyklu.
Nálada sa môže kedykoľvek otočiť
Hoci nálada na akciových trhoch je aktuálne optimistická, stále je situácia veľmi napätá. V bankovom sektore sa môže kedykoľvek situácia kedykoľvek opäť otočiť k horšiemu, nakoľko zatiaľ nie je jasné, či opatrenia amerických regulátorov a Fedu sú dostatočné, respektíve ako dlho vydržia.
Okrem toho sa veľká pozornosť sústredí na budúcotýždňový FOMC, po ktorom 22. marca americká centrálna banka (Fed) oznámi, ako sa rozhodla ohľadom úrokových sadzieb.
Fed je pritom zatlačený do kúta uvedomujúc si, že vysoké sadzby ohrozujú stabilitu finančného sektora, no ich nezvýšenie, alebo nebodaj zníženie, zas podkopáva boj s vysokou infláciou.
Bitcoin je stále pomerne nízko kapitalizovaným assetom a stále silne koreluje aj s americkými akciami. Prepad u nich tak môže byť naďalej, minimálne z krátkodobého hľadiska, problémový aj pre BTC.
Zdroj: Autor, Coinmarketcap, FTnews.sk