Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin sa halvingom priblíži k označeniu digitálne zlato, tvrdí Coinbase

Článok

Bitcoin zlato

S ohľadom na blížiaci sa májový halving, ktorý zníži emisiu nových bitcoinov o polovicu zo súčasných 12.5 BTC na jeden blok už len na 6.25 BTC (zhruba každých desať minút), publikovala americká zmenáreň Coinbase štúdiu, v ktorej poukazuje na to, ako sa Bitcoin postupne mení na digitálne zlato.

Coinbase uvádza, že po zrušení zlatého štandardu americkým prezidentom Nixonom v roku 1971 výrazne klesla hodnota dolára voči zlatu, ktoré voči nemu posilnilo o viac ako 4000%. Zlato má väčšiu hodnotu ako iné cenné kovy predovšetkým z dôvodu jeho relatívneho nedostatku a náročnosti jeho ťažby.

Bitcoin bol navrhnutý tak, aby bol podobne vzácny ako zlato. Získať je ho možné len pomocou procesu ťažby (miningu) a má obmedzené množstvo. Oproti zlatu má však aj niekoľko výhod.

,,Bitcoin je vyzbrojený nespočetnými technologickými výhodami, zrýchľujúcim sa vývojom a dozrievajúcim globálnym trhom. V digitálnom veku je držiteľom hodnoty a rivalom pre zlato,” uvádza Coinbase.

Halving zvyšuje jeho nedostatok

Už tretí halving v poradí, ktorý sa udeje v priebehu mája tohto roku, zníži pôvodnú emisiu Bitcoinu (50 BTC na jeden blok) už len na 6.25 BTC, čím sa stane podľa modelu Stock-to-flow (S2F) z pohľadu jeho ročnej emisie voči jeho celkovému zostatku cennejší než zlato. ,,Stock to flow u zlata je vyšší než u akejkoľvek inej komodity a Bitcoin sa ho po halvingu chystá nasledovať,” upozorňuje Coinbase na dôležitý fundament.

V minulosti sa ukázalo, že zlato je bezpečným prístavom pre investorov v čase geopolitickej neistoty a  tiež v období hyperinflácie. Nakoľko štáty neustále tlačia nové peniaze, čím znižujú ich reálnu hodnotu, Bitcoin môže v tomto smere začať svojou vzácnosťou konkurovať zlatu a teda lákať nových investorov.

Výraznejším investíciám do bitcoinu zo strany inštitúcii bráni podľa odborníkov údajne najmä nedostatočná infraštruktúra trhu a jeho vysoká volatilita. Pri pohľade na dlhodobý graf BTC je však zreteľné, že je stále v stúpajúcom rastovom kanáli.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne