Sme aj na sociálnych sieťach

Analýzy

BITCOIN REPORT: Indikátory vychladli. Rast Bitcoinu sa javí byť udržateľnejší

Článok

Report Bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

V sobotu sa opäť pozrieme na on-chain dáta Bitcoinu, aby sme vedeli lepšie vyhodnotiť, ako sa zmenila situácia za niekoľko posledných dní. 

Upozorňujeme, že obsah tohto článku nemožno vnímať ako investičnú radu. 

Turbulencie na burzách

V úvode týždňa znepokojil výrazný príliv bitcoinov na burzy. Z nedele na pondelok totiž na burzách pribudli bitcoiny v hodnote 1,9 miiardy dolárov, čo bol silný medvedí signál naznačujúci, že môže dôjsť k cenovej korekcii. Tá aj krátko na to nastala, čiže tento indikátor naozaj dobre predikoval ďalšie dianie.

Vývoj v posledných dňoch tohto týždňa však naznačuje, že situácia sa upokojuje. Vo štvrtok ubudli na burzách bitcoiny v hodnote 800 miliónov dolárov a v piatok až v hodnote jednej miliardy.

Prevody bitcoinov na burzy a z búrz sú sledovane veľmi detailne, nakoľko naznačujú, či retail a inštitúcie majú záujem bitcoiny predávať, alebo ich vyberajú na súkromné peňaženky. Inak povedané vklady BTC na burzy sú považované za negatívny signál, kým veľké výbery sú vnímane pozitívne.

Graf: Vklady a výbery na burzy za posledný rok (zelená vklady, červená výbery)

glassnode-studio_bitcoin-net-transfer-volume-from-to-exchanges-all-exchanges (5)

Graf: Percentuálna bilancia BTC na burzách za posledné 3 mesiace

glassnode-studio_bitcoin-percent-balance-on-exchanges-all-exchanges (5)

V súvislosti s výbermi z búrz treba upozorniť na stredajší odliv 13 390 BTC z americkej zmenárne Coinbase, na ktorý upozornila analytika platforma CryptoQuant. Jej CEO Ki Young Ju zdôraznil, že takéto výrazné odlivy v predošlých týždňoch naznačovali veľkú inštitucionálnu kúpu. Podľa všetkého totiž išlo o presun BTC na custody peňaženky Coinbase, ktoré spravuje táto firma veľkým investorom. V predchádzajúcich prípadoch pri podobných javoch nasledoval do niekoľkých dní začiatok ďalšieho prudšieho rastu ceny (pozrite si graf, kde je to pekne vidieť).

quant

https://twitter.com/ki_young_ju/status/1364886977342963714

Indikátory vychladli

Cenovú korekciu, ktorú sme videli v predošlých dňoch, nemusíme vnímať z dlhodobého hľadiska ako zlú. Možno práve naopak. Bitcoin si korekciu pýtal, čo sme písali už aj v predošlom reporte. Vyzerá to tak, že viaceré indikátory takpovediac “vychladli” a vytvorili Bitcoinu priestor pre nový zdravší rast.

Zaujímavý pohľad je napríklad na graf počtu bitcoinových veľrýb (adresy s viac ako 1000 BTC). Od 8. februára do 24. februára sa neustále znižoval, no po cenovej korekcii sa začal tento trend opäť obracať. Po prepade ceny pribudlo za posledné dva dni 23 nových BTC veľrýb, čo môže naznačovať, že v trhu boli solventné entity čakajúce na nákupnú príležitosť a tiež to, že v predošlých dvoch týždňoch sa vo väčšom vyberali zisky (aj niektorými veľrybami).

glassnode-studio_bitcoin-number-of-addresses-with-balance-≥-1-k (4)

Častokrát zmieňovaný je indikátor NUPL, ktorý sa nebezpečne blížil úrovni eufórie/chamtivosti (modrá zóna), ktorá v minulosti presne predikovala koniec býčieho trhu. Bitcoin sa vďaka korekcii do tejto zóny nedostal a indikátor klesol do oblasti, v rámci ktorej bol v minulosti schopný pokračovať v bullrune.

glassnode-studio_bitcoin-net-unrealized-profit-loss-nupl (6)

Z červenej zóny sa dostalo MVRV-Z skóre, ktoré pred cenovou korekciou hlásilo, že Bitcoin je “prehriatý“. Korekcia prispela k tomu, že indikátor, ktorý naznačuje, či sa Bitcoin obchoduje za férovú cenu, sa dostal do oblasti, v ktorej bol v predošlom bullrune schopný opäť rásť na cene.

glassnode-studio_bitcoin-mvrv-z-score (2)

Po cenovej korekcii možno skonštatovať, že z pohľadu on-chain dát sa Bitcoin dostal do udržateľnejšej úrovne. Na rozdiel od minulého týždňa žiadne z indikátorov v tomto momente neblikajú “varovným červeným svetlom“.

Zlý signál na Grayscale?

V tomto momente sa preto javí byť ako azda najhorší negatívny signál skutočnosť, že na Grayscale sa v súčasnosti Bitcoin a Ethereum nepredávajú za prémiovú cenu, ale naopak sú v zľave. V prípade Bitcoinu sa to stalo prvýkrát za 5 rokov. Môže to naznačovať,  že inštitúcie strácajú záujem o kúpu bitcoinov. Otázne však je, či len u Grayscale, alebo globálne. Grayscale totiž vzniká čoraz väčšia konkurencia. Podobné no lacnejšie “alternatívne Bitcoin ETF” priniesla firma Arca a okrem toho sa nečakane rýchlo stal obľúbeným investičným nástrojom Bitcoin ETF v Kanade.

Zhrnutie

Cenová korekcia Bitcoinu sa očakávala a pri spätnom pohľade to vyzerá tak, že prišla včas. Vybrali sa totiž zisky a trh je v lepšej, udržateľnej pozícii. On-chain dáta aktuálne vyzerajú pre Bitcoin dobre. Samozrejme však ani tie nemožno vnímať ako 100% garanciu pokračujúceho bullrunu. Tieto informácie nie sú investičnou radou (!!!), avšak dúfame, že vám pomôžu lepšie zorientovať sa v súčasnej situácii.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.