Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin pri výpadku elektriky odolnejší než banky? Hrozbou sú skôr politici

Článok

bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Portál Cointelegraph publikoval zaujímavý článok, v ktorom poukázal na to, že Bitcoin by mohol byť v prípade globálneho výpadku elektrickej energie odolnejší, než banky. Citoval popri tom názory rešpektovaného Andreasa Antonopoulosa, ktorý upozorňuje, že väčšou hrozbou sú pre Bitcoin nekalé kroky politikov.

Bitcoin potrebuje elektriku, pretože ťažiari ju spotrebúvajú pri jeho ťažbe. Okrem toho funguje na internete, ktorý je rovnako tak závislý od elektrickej energie. Andreas Antonopoulos však úplne nesúhlasí. Domnieva sa, že Bitcoin je vďaka decentralizácii aj v tomto prípade odolnejší než tradičný bankový systém.

,,V skutočnosti by som predpovedal, že ak by došlo k obrovskému výpadku elektriky, ktorá by poškodila infraštruktúru ako je internet alebo elektrická sieť, Bitcoin by bol jednou z prvých vecí, ktoré by sa vrátili. Dôvodov je, že Bitcoin nie je len samofinancujúci sa systém, ale funguje zároveň vďaka decentralizácii jeho používateľov, decentralizácii prevádzkovateľov uzlov a decentralizácii minerov, ktorí by mali veľa stimulov na to, aby obnovili miestnu infraštruktúru veľmi decentralizovaným spôsobom. Pamätajte, že bitcoiny nepotrebujú internet na výmenu transakcií a blokov.”

Antonopoulos upozornil, že Bitcoin by sa mohol spoliehať pri komunikácii aj na satelity, rádio alebo telefónne linky. Bol by teda prvým, kto by sa po takejto katastrofe odrazil a postavil na nohy. Naopak globálny finančný systém je sám o sebe závislý výhradne na elektrickej sieti a trvalo by podľa neho mesiace, ak nie roky, kým by sa z tejto rany spamätal.

Jeden z najznámejších a najrešpektovanejších speakerov o kryptomenách uviedol, že politické úroky predstavujú pre Bitcoin oveľa väčšie nebezpečenstvo.

,,Obavám sa politických útokov, najmä záludných, ako je zmena zdaňovania kryptomien. Myslím si, že vysoké dane by mohli odcudziť veľký kus majetku strednej triedy a špekulatívnych investorov, ktorí nebudú riskovať, že by išli proti vláde, ak by chceli využívať bitociny.”

Takéto kroky by podľa neho mohli mať vplyv na cenu Bitcoinu, no nezničilo by to celý systém. ,,Cena môže byť napadnutá rôznymi spôsobmi. A tento typ útoku by mohol cenu znižiť dosť výrazne a možno aj na dlhší čas. Nezmenia sa však, že by utrpeli monetárne základy a ani technická prevádzka siete.”

Ako dopĺňa Cointelegraph, Bitcoin dokazuje svoju robustnosť už 11 rokov. Za svoju existenciu nezaznamenal ani jeden výpadok.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne