Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin prežil čínsky zákaz ťažby a je silnejší. Hashrate mieri k ATH

Článok

sila
Zdroj: Pixabay.com

Májový zákaz ťažby kryptomien v Číne spôsobil prudký prepad mimoriadne dôležitého bitcoinového ukazovateľa s názvom hashrate, ktorý vyjadruje celkovú výpočtovú silu vynaloženú na ťažbu Bitcoinu. Vyzerá to však tak, že už v najbližších týždňoch sa môže hashrate z tohto prepadu definitívne spamätať a vytvoriť nové historické maximá.

Hashrate Bitcoinu sa len krátko pred májovým čínskym zákazom ťažby kryptomien dostal na odvtedy zatiaľ neprekonané hodnoty. Podľa portálu blockchain.com mal najvyššie nameranú hodnotu 198.5 TH/s 15. apríla v čase, kedy sa na ťažbe Bitcoinu podieľali čínsky ťažiari z vyše 50% (odhady hovoria až o 65%). Pri sedemdňovom priemere mal najvyššie hodnoty práve v máji okolo 180 TH/s.

Po čínskom bane hashrate prudko padol

Po zákaze ťažby v Číne sa hashrate okamžite prepadol o približne 50% až na minimum z 27. júna, kedy bol na úrovni 58,46 TH/s. Sedemdňový priemer v tom čase klesol pod 90 TH/s.

Prepad hashrate spôsobil, že ťažba Bitcoinu sa stala menej bezpečnou a teoreticky náchylnejšou voči 51% útoku (hoc ani v čase najnižšieho hashrate takýto typ útoku nebol vôbec pravdepodobný).

Všeobecne sa konštatuje, že ak hashrate rastie, je to veľmi silný býčí signál pre celý Bitcoin a naopak, ak hashrate klesá, značí to, že ťažiari o Bitcoin neprejavujú dostatočný záujem. S hashrate je totiž spojená spotreba energie, ktorá je nákladná a ťažiari vynakladajú úsilie na vyťaženie Bitcoinu len v prípade, že je to pre nich výhodné alebo očakávajú, že cena BTC pôjde výrazne hore. Situácia v Číne však bola špecifická, nakoľko ťažiari mali záujem v ich činnosti pokračovať, no boli vyhnaní zo svojho prostredia.

Bitcoin krízu prežil a je silnejší

S odstupom mesiacov je už zrejmé, že Bitcoin sa z tejto krízy dostal a vzíde z nej ešte silnejší, než predtým. Čínski ťažiari, ktorí sa rozhodili pokračovať vo svojom podnikaní, predali časť svojich bitcoinov, aby financovali presun svojho ťažobného hardvéru do zahraničia (to mohlo najmä v máji vplývať na cenu BTC). Z čerstvých čísel je zrejmé, že sa im sťahovanie darí a okrem toho sa k ním s väčšou vervou pridávajú aj ťažiari z iných krajín sveta, o čom svedčia veľké investície firiem do nákupu nového ťažobného hardvéru.

Hashrate Bitcoinu v týchto dňoch už takmer dosahuje hodnoty namerané v máji 2021 pred zákazom ťažby v Číne. Podľa blockchain.com bol 2.októbra nameraný hashrate na úrovni okolo 177 TH/s, čo sú čísla podobné tým májovým. Pri sedemdňovom priemere je zatiaľ na úrovni okolo 145 TH/s, čo je porovnateľné s číslami z apríla tohto roku ešte predtým, ako museli ťažiari v Číne vypnúť svoje stroje.

,,Vyzerá to tak, že došlo k výraznému nárastu a nachádzame sa nad 140 exahashmi – ešte nie sme na ATH (historických maximách), avšak vidíme masívne V zotavenia od dna. Ťažiari predpokladajú, že Bitcoin prekoná historické maximá už v najbližších mesiacoch a nečínsky hashrate stúpa,” okomentoval situáciu Alex Gladstein.

Ťažba je decentralizovanejšia

Veľkým pozitívom je, že hashrate sa pomaly blíži k historickým maximám popri tom, ako je oveľa decentralizovanejšie prerozdelená ťažba Bitcoinu po celom svete v porovnaní s číslami z mája 2021. Až do zákazu ťažby Bitcoinu v Číne mala totiž táto krajina výrazne nadpolovičný vplyv na celkovú ťažbu BTC. V súčasnosti jej podiel už zďaleka nie je taký dominantný, čo znamená, že Bitcoin je decentralizovanejší aj v tomto smere. Inak povedané, Čína v tomto smere nielen že nedokázala Bitcoin zastaviť, ale vyzerá to tak, že mu dokonca pomohla popri tom, ako sa sama zbavila svojej čiastočnej “moci“ nad touto kryptomenou.

Zdroj: blockchain.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne