Portál Cointelegraph upozornil, že Bitcoin (BTC) od úvodu roka stúpol na svojej cene o 63%, keďže 1. januára 2023 stál len 16 600 dolárov, kým dnes sa predáva za vyše 27 000 USD.
Takýto prudký rast ceny bitcoinu si história pamätá už viackrát (rovnako ako jeho prudké prepady), no v súčasnosti je tento rast zaujímavý najmä v porovnaní s tým, ako sa za rovnaký čas darilo americkým indexom a tiež americkým bankám.
Pokiaľ ide o najsledovanejšie americké indexy S&P500 a Nasdaq, tak tie v tomto roku posilnili o 2,5% resp. 15%. Opäť sa tak ukazuje, že Bitcoin má z pohľadu korelácie zrejme najbližšie k indexu Nasdaq, ktorý je zameraný viac na technologické akcie a je tiež známy tým, že sa mu darí viac v období, kedy trhoví špekulanti viac riskujú.
Zaujímavý je však pohľad aj na to, ako sa darí Bitcoinu v porovnaní s americkými bankami, o ktorých sa aktuálne veľa píše v súvislosti s pádmi bánk Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate. Kríza amerického bankového sektora totiž môže viesť až k zmene politiky americkej centrálnej banky (Fed), ktorá bojuje s vysokou infláciou.
Akcie Bank of America, inštitúcie, ktorá tiež prisľúbila 5 miliardovú pomoc ďalšej problémovej banke First Republic Bank, klesli od 1. januára napríklad až o 17%. Len o čosi lepšie je na tom ďalší Wall Street gigant Goldman Sachs, ktorý klesol od úvodu roka o 12%.
Akcie však oslabujú aj u ďalších bankových gigantov z USA – Wells Fargo je v mínuse takmer 8%, JP Morgan Chase 6,5%, Citi 3,6% a Morgan Stanley necelé percento.
Cointelegraph následne dodal, že popredné banky od úvodu roka prišli v trhovej kapitalizácii ich akcii o viac ako 100 miliárd dolárov.
Opakuje sa história?
Portál Cointelegraph následne zahrabal viac do histórie a zistil, že Bitcoinu sa darilo aj v predošlých krízach bánk v rokoch 2013 a 2015 odhliadnuc od toho, že v roku 2009 vznikol práve v reakcii na vypuknutie finančnej krízy, ktorá tiež súvisela s bankami a pádom Lehman Brothers.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
V roku 2013 BTC posilnil o 5000% v čase, keby cyperské úrady museli zatvoriť všetky banky, aby sa vyhli ich úpadku.
O dva roky neskôr zas bolo v podobnej kríze Grécko, ktoré uvalilo na občanov kapitálové kontroly, aby zachránilo banky. Cena BTC v tom čase stúpla o ďalších 150%.
Podľa Ilana Solota, spolu riaditeľa digitálnych aktív u londýnskeho makléra Marex, sú krízy bank pre Bitcoin dobrou reklamou.
,,Niektorí investori v nich (kryptomenách) vidia zabezpečenie proti systémovým rizikám. Obavy zo stability bankového systému spolu s klesajúcimi reálnymi úrokovými sadzbami vytvárajú dobré prostredie na to, aby sa bitcoiny odrazili,” uviedol.
Podobný názor nedávno vyjadril aj český ekonóm Jakub Jedlinský zo spoločnosti Altlift.cz rozhovore pre YouTube Zaujalo ma.
Zdroj: cointelegraph.com, Autor