Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin po najväčšom páde v histórii: Zhrnutie toho, čo sa stalo a čo to môže znamenať

Článok

bitcoin-pad
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Najväčší prepad Bitcoinu v histórii. Takéto titulky sa včera objavili na stránkach nejedného média, ktoré sa aspoň z časti zaoberá aj témou kryptomien. Nejde pritom o klamstvo. Z pohľadu straty dolárovej hodnoty išlo o naozaj najväčší prepad ceny BTC za jeden deň – od hornej špičky po dno až o 10 300 USD – z ceny $58 000 na $47 700.

Milí čitatelia, na druhú stranu treba férovo upozorniť, že pravdepodobne sa takýchto titulkov v budúcnosti dočkáme ešte mnoho. Čím je cena Bitcoinu vyššia, tým sa môže jeho cena v hodnotách stoviek či tisícov dolárov meniť prudšie. Radšej preto odporúčame sledovať prepad hodnoty v percentuálnom vyjadrení.

Tak či onak, včerajší prepad ceny bol naozaj hrozivý. V tomto článku si skúsime zhrnúť to najpodstatnejšie, čo o ňom vieme a čo naň hovoria známi analytici. Najprv si zhrňme možné dôvody.

GAP (medzera) na CME

Spomínajú sa najmä dva faktory – Bitcoin gap na burze CME  a veľký prílev BTC na burzy za predošlých 24 hodín – najmä na burzu Gemini.

Pokiaľ ide o GAP – ide vlastne o nevyplnenú medzeru na chicagskej burze CME, kde sa obchodujú Bitcoin futures kontrakty. Nakoľko ide o tradičnú burzu, neobchoduje sa na nej Bitcoin 24 hodín denne, ako je to vo zvyku, ale počas víkendov a sviatkov je zatvorená. To znamená, že vzniká časový úsek, počas ktorého existuje “medzera” neovplyvnená zmenou ceny Bitcoinu na ostatných burzách.

Táto medzera sa stáva následne významnou, ak medzitým Bitcoin zmenil výraznejšie svoju cenu smerom hore alebo nadol. História naznačuje, že keď je rozdiel veľký, trh má tendenciu túto medzeru vypĺňať (samozrejme ale nie vždy, zostávajú nevyplnené  gapy aj pri oveľa nižších hodnotách).

Naposledy sa takáto medzera objavila na cene 55 504 USD, pričom Bitcoin sa následne obchodoval počas uzavretej CME za približne 58 000 USD.

Okrem toho po otvorení týždennej sviečky sa miera financovania bitcoinových futures kontraktov na CME pohybovala medzi 0,1% až 0,15%, čo je zhruba 10 až 15-krát viac, než je predvolená hodnota financovania 0,01%. Keď sa k tomu pripočíta spomínaná medzera, sú to dva faktory, ktoré mohli mať na cenu vplyv.

Prílevy BTC na burzy

Zrejme ešte zásadnejší vplyv na prepad ceny BTC mala “anomália”, na ktorú upozornili analytické platformy súvisiaca s prílevom množstva BTC na burzy. Za predošlý deň totiž na adresách zmenárni pribudli bitcoiny v hodnote 1,9 miliardy dolárov, čo je jeden z najvýraznejších prílevov BTC za 24 hodín v celej jeho histórii.

Keď BTC odchádzajú z búrz, je to býčí signál naznačujúci, že BTC hodleri sú pripravení držať BTC dlhodobo. Naopak keď bitcoiny výraznejšie mierna na burzy, než z nich odchádzajú, je to negatívny signál, pretože sa zvyšuje ponuka BTC na predaj a viac investorov sa chystá byť v “pohotovosti”.

Ako sa ukázalo, najvýznamnejší vplyv na tieto prílevy mali veľké vklady BTC na burzu Gemini. Upozornila na to okrem iných analytická platforma CryptoQuant.com. Na túto burzu malo prísť podľa CEO CryptoQuant Ki Young Jua pred otvorením trhov až 34 000 BTC, pričom 2. februára v čase [19:00] BTC došlo ku transakcií 28 000 BTC.

Ku podivu v súčasnosti platí, že ani veľké analytické platformy sa k týmto transakciám zatiaľ nevyjadrujú detailnejšie. Akoby sami netušili možné dôvody.

Sledovaný analytik Willy Woo upozornil pred 16 hodinami, že došlo k prílevu 28 tisíc BTC na dve zmenárne – 10 000 BTC na OKEx a 18 000 BTC na Gemini, popri čom naznačil, že mohlo dôjsť aj k omylu v rámci interných pohybov búrz. K tomu poznamenal, že už čoskoro prinesie viac informácii. Doteraz sa tak ale nestalo.

Teórii, čo sa vlastne teda stalo a prečo, je mnoho. V súvislosti s prílevmi týchto BTC na burzy sa spomína najčastejšie:

  • Došlo k predaju BTC veľkým čínskym mining gigantom F2Pool
  • Burza Gemini sa rozhodla získať pod kontrolu viac BTC z dôvodu výrazne rastúceho dopytu po Bitcoin ETF v Kanade, kde Gemini zabezpečuje krytie fondu
  • Príprava Gemini na prvé Bitcoin ETF v USA (veľká špekulácia)
  • Gemini získala BTC pod kontrolu pre veľkú inštitúciu – ktorej ich bude spravovať, alebo im ich pripravuje na predaj
  • Zle vyhodnotenie analytických platforiem interných prevodov BTC medzi burzami (???)

Coinbase prémia je opäť v pluse

Dobrým signálom po veľkom výpredaji je cena Bitcoinu na burze Coinbase, ktorá je obľúbenou destináciou pre inštitucionálnych investorov. História totiž naznačuje, že keď sa Bitcoin obchoduje na Coinbase za vyššiu prémiovú cenu (vyššiu cenu než napr. na Binance), Bitcoin má tendenciu rásť. Naopak ak táto prémiová cena klesá, neexistuje po ňom dostatočný dopyt zo strany inštitúcii.

Kým v predošlých mesiacoch bola prémiová cena na Coinbase akýmsi štandardom, v predošlých niekoľkých dňoch korigovala, alebo sa dokonca dostala do záporných čísel.

,,Prémiová cena Coinbase sa dostalo na minimum až mínus 1020 dolárov a následne vyletela na +$468. Pamätajte kto riadi tento trh. Coinbase veľryby akumulujú medzi cenami 44-48 tisícmi dolárov. Ak aj uvidíme ešte ďalšie korekcie, je nepravdepodobné, že pôjdeme pod 44 tisíc,” upozornil Ki Young Ju.

Inak povedané, inštitúcie na Coinbase zareagovali na prepad ceny kúpou a stále sú v trhu. Pravdepodobne teda len čakali na lepšiu nákupnú cenu, ktorá sa stala včera po prepade realitou.

Inštitúcie “ochudobneli” o 13,6 miliardy

Portál DeCrypt informoval, že prudký prepad ceny mal zásadný vyplav na majetok 41 známych inštitúcii, ktoré sa priznali, že vlastnia Bitcoin. Hodnota ich majetku uloženom v BTC klesla zo 76,7 miliardy dolárov na 63,1 miliardy USD – teda o 13,6 miliardy. Samozrejme nejde o nič viac než len číslo – ak nepredávali, tak táto strata už nie je v platnosti, keďže cena sa z časti po prepade zotavila.

Reakcie analytikov na prepad

Raoul Pal z Real Vision, rešpektovaný bývalý správca hedžového fondu, ktorý v roku 2020 previedol 75% svojho investičného portfólia do Bitcoinu, je za prepad ceny Bitcoinu rád. ,,Som to len ja, alebo citmi úľavu, že došlo k výpredaju? Všetci sme vedeli, že príde, ale keď je konečne tu, môžete prepnúť do módu “buy the dip” (kúpte ten výpredaj).”

Analytik s vyše 40-ročnými skúsenosťami z Wall Street Peter Brandt medzitým opäť upozornil, že takéto prepady sú pre Bitcoin bežné aj  v bullrune.

,,Medzi rokmi 2015 až 2017 sme videli 9 korekcií o 30%. Od marca 2020, kedy bol Bitcoin na dne, sme videli takúto korekciu len jednu,” upozornil a následne sa v ankete spýtal svojich followerov na Twitteri, koľko ďalších veľkých korekcii zažije Bitcoin v tomto bullrune, kým dosiahne cenu 200 000 USD.  Výsledky môžete vidieť v tweete:

Na podobnú vec upozornil aj Moonlight, ktorý ukázal na grafe prepady BTC o 30-40% v bullrune počas roka 2017:

,,Prepad Bitcoinu ako tento je presne to, čo doktor prepísal. Zatancujme si a keď to skončí, budeme sviežejší, odľahčenejší, nabitejší energiou a pripravení pokračovať,” komentoval korekciu Jason Deane, analytik QE4Everyone a bitcoinový ťažiar, ktorý naznačil, že BTC si jednoducho akési “vychladnutie” pýtal.

Trader Scott Melker, ktorý má na Twitteri prezývku “The Wolf of All Streets” a sleduje jeho názory viac ako 227 tisís followerov, k prepadu skonštatoval:

,,Nemám tušenie, čo sa stane, ale nedávna história naznačila, že takéto prepady nevydržali dlho. Páčil by sa mi ďalší pomalý rast naspať. Avšak samozrejme, môžeme ešte klesnúť. Každý takýto pohyb bol v poslednej dobe výbornou nákupnou príležitosťou.”

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.