Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin padol pod $34 000, zisky sú zmazané – Čo ukazujú onchain dáta a Fear and Greed index?

Článok

Bitcoin
Zdroj: tradingview

Cena Bitcoin sa prepadla pod úroveň 34 tisíc dolárov – tak nízko nebola od 24. júla 2021, kedy sa BTC začal šplhať hore po cenovom výplachu, ktorý bol spojený s negatívnymi informáciami o zákaze ťažby kryptomien v Číne.

Súčasné oslabovanie ceny BTC je z fundamentálneho hľadiska odlišné od predošlého minuloročného pádu k týmto úrovniam. Vtedajšia korekcia ceny od historických maxím okolo 64 000 USD totiž bola odôvodnená negatívnymi správami z Činy, ktorá sa rozhodla zakázať ťažbu Bitcoinu. V reakcii na to došlo v oných dňoch k veľkým prílevom BTC na burzy a následnému prudkému prepadu ceny o vyše 50%.

Súčasné okolnosti sú však iné – samotný Bitcoin sa v týchto týždňoch nepotyká so žiadnymi negatívnymi správami, ktoré by boli spojené priamo s nim. Na druhú stranu na rozdiel od roku 2021 je však omnoho horšia nálada na globálnych troch – výrazne oslabujú akciové indexy, svetové ekonomiky trápi vysoká inflácia a problémy s dodávateľskými reťazcami no a v neposlednom rade dobrej nálade nepridáva vojna na Ukrajine.

Bitcoin pre tieto dôvody nemá ideálne podmienky pre cenový rast, pretože v očiach mnohých investorov je radený do kategórie rizikovejších technologických akcii – a tie tiež výrazne oslabujú. Len pre ilustráciu najsledovanejší amerických technologický index Nasdaq je od úvodu roka v mínuse 25 percent pričom Bitcoin „len“ 22 percent. Na správaní týchto dvoch hinvestičných titulov je teda vidieť pomerne silná korelácia.

Zaujímavé je, že pokiaľ ide o pohyby bitcoinov na burzy, stále prevláda trend ich odlivov – napriek ďalšiemu červenému týždňu v rade totiž z búrz v konečnom zúčtovaní odišli BTC v hodnote 65 miliónov dolárov.

Treba však priznať, že 6. a 8. mája došlo aj k výraznejším prílivom BTC na burzy, čo naznačuje, že niektorí dlhodobí investori môžu už začínať strácať trpezlivosť pri súčasnom cenovom vývoji. Demonštruje to napríklad graf celkových objemov prílevov BTC na burzy, ktorý ukazuje, že aktuálne sledujeme najvýraznejšie prílivy BTC na burzy za posledné 3 mesiace.

Poznámka: Graf na Twitteri ukazuje, že výrazne stúpol počet BTC, ktoré mieria na burzy. Rovnako tak však stúpa aj počet BTC, ktoré z búrz odchádzajú, čo znamená, že v konečnom dôsledku v minulom týždni stále odišlo z búrz viac BTC ako na ne prišlo.

Zaujímavý údaj ukazuje aj indikátor počtu UTXO, ktoré sú v profite, čiže počet bitcoinov pri ich posledných on-chain transakciách, ktoré sú takpovediac stále nad vodou (ich cena pri poslednej transakcii bola vyššia, než je súčasná cena BTC) – takýchto adries je aktuálne najmenej za posledných 18 mesiacov.

Indikátorom možného dňa súčasnej korekcie môže byť pohľad na indikátor SOPR, ktorý ukazuje, či investori predávajú bitcoiny v pluse alebo v mínuse. Počas býčích trhov je SOPR zväčša vysoko nad úrovňou 1, čo znamená, že na trhu je veľa nerealizovaných ziskov. V súčasnosti sa však dostal pod úroveň 1, čo znamená, že investori predávajú bitcoiny v strate. Z historického hľadiska má bitcoin tendenciu odraziť sa od tohto dna, pretože značí akýsi „reset trhu“, no samozrejme nemožno sa na to vždy spoliehať.

Že bitcoin by mohol nájsť v blízkej dobe svoje cenové dno by mohol naznačovať aj ostrosledovaný Fear and Greed Index, ktorý je na úrovni 11 bodov – čiže “extrémneho strachu“. Pri spätnej analýze tohto ukazovateľa sa v drvivej väčšine prípade potvrdilo, že keď bol tento indikátor v zóne obrovského strachu, išlo o ideálny čas na investíciu a akumulovanie bitcoinov. Naopak keď bol indikátor vo fáze chamtivosti (greed) zväčša došlo v blízkej dobe k ukončeniu rastu.

Poznámka: Fear and Greed Index môže byt v zóne extrémneho strachu aj niekoľko týždňov či mesiacov. Uvedený text vyššie len poukazuje na to, že v minulosti, keď bol v takejto zóne, sa oplatilo bitcoiny nakúpiť, pretože neskôr išla cena výrazne vyššie.

Zdroj: Autor, Twitter, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.