Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin padol od ATH už o 60% – je pod cenou $27 000, kde nebol od roku 2020

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Cena Bitcoinu klesla dnes na najnižšiu úroveň od 28. decembra 2020, kedy sa 1 BTC obchodoval za menej než 27 000 dolárov. Od historických maxím je BTC aktuálne vzdialený 60% – dosiahol ich pred 6 mesiacmi 10. novembra 2021, kedy ho bolo možné kúpiť až za 69 tisíc USD.

Ešte výraznejšie poklesy evidovať u altcoinov – dvojka na trhu Ethereum je v strate od historických maxím 62% a trojka Binance Coin 66%. Drvivá väčšina ostatných známych kryptomien utrpela ešte väčšie straty – XRP stráca voči ATH takmer 90%, Solana 84%, Cardano 86%, Dogecoin 90%, Polkadot 86% či Avalanche 81%.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Stablecoin UST stratil dôveru, Luna padla o 99%

Nálade na trhu s kryptomenami medzitým nepridáva kauza algoritmického stablecoinu UST, ktorý by mal držať svoju hodnotu rovnú hodnote dolára (1USD = 1USD). Jeho koncept, ktorý by mal byť zabezpečený algoritmom a rezervami v tokenoch LUNA a BTC však stroskotal a 1 UST sa v súčasnosti rovná len 0,55 USD. V reakcii na to sa prakticky úplne vytratila dôvera v kryptomenu Terra (LUNA), ktorá stojí za týmto protokolom, keď za posledný týždeň stratila 99,7% svojej hodnoty a z pozície TOP10 kryptomeny sa prepadla na súčasné 76. miesto. Fanúšikovia protokolu Terra (LUNA) tak strácajú dvojnásobne – prakticky na nulu padla hodnota podkladového aktíva a o takmer polovicu aj k nemu prislúchajúceho stablecoinu.

Twitter medzitým „cez slzy“ žartuje, že cena BTC včera prvýkrát v histórii prekonala míľnik 100 000 dolárov – platí to však len voči stablecoinu UST, ktorý by po správnosti mal byť rovný doláru, no aktuálne nie je. Aj preto na trhoch vznikla napríklad aj takáto situácia:

Ďalší prepad naštartovali dáta o inflácii

Pokiaľ ide o všeobecný prepad na kryptomenových trhoch, obzvlášť ak ide o Bitcoin, neexistuje konkrétna správa, ktorá by sa dala označiť za dôvod týchto poklesov. Vo všeobecnosti sa skôr predpokladá, že BTC v posledných mesiacoch padá rovnako ako globálne trhy, ktoré majú za sebou ďalší červený deň po tom ako boli zverejnené negatívne výsledky o vývoji spotrebiteľskej inflácie v USA. Kryptomeny, rovnako ako akciové trhy, sú v obrovských poklesoch pre zlú náladu investorov, ktorí majú obavy nielen z inflácie, ale aj zo sprísňujúcich sa krokov centrálnych bánk, problémov s dodávateľskými reťazcami (ktoré rovnako tak ovplyvňujú infláciu) či vojnou na Ukrajine. Čoraz viac sa hovorí aj o príchode recesie a to nielen v Európskej únii, ale aj v USA.

Na trhu je obrovský strach

Crypto Fear and Greed Index je aktuálne na 12 bodoch zo 100, čo znamená, že na trhu s BTC je obrovský strach, to však znamená, že pre dlhodobých investorov môže ísť o dobrú príležitosť pre akumuláciu (túto informáciu však rozhodne nevnímajte ako investičnú radu). Pri spätnom pohľade na tento index totiž možno skonštatovať, že keď sa nachádzal v zóne strachu, išlo o dobrý čas na investíciu a naopak keď bol index v zóne chamtivosti, zväčša došlo k prepadu ceny.

Zdroj: Coingecko.com, alternative.me

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.