Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin padol o $5000. Prispeli k tomu správy o Evergrande?

Článok

Bitcoin
Zdroj: pexels.com

Cena Bitcoinu (BTC) včera opäť prekonala historické maximá, keď v reakcii na rekordný rast inflácie v USA posilnila až na 69 tisíc dolárov. Následne však Bitcoin oslabil pod $65 000, pričom ako jeden z možných dôvodov sa označujú negatívne správy v súvislosti s čínskym developerom Evergrande.

O zlej finančnej situácii druhého najväčšieho čínskeho developera a zároveň najzadlženejšej developerskej skupine na svete Evergrande Group sme písali už viackrát. Spoločnosť čelí záväzkom vo výške viac ako 300 miliárd dolárov a čo je horšie má vážne problémy s ich splácaním.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

V stredu sa pre Evergrande končila 30-dňová ochranná lehota na kupónové platby v čiastke viac ako 148 miliónov dolárov, ktoré podľa anonymných zdrojov (údajne oboznámených a touto záležitosťou), neboli v onom čase splatené. Sociálne siete v nadväznosti na to zaplatili správy, podľa ktorých Evergrande krachuje. Zatiaľ však boli predčasné.

Evergrande odmietala tieto fámy komentovať, no vo veľkom sa špekulovalo, že ak by nebola schopná splácať svoje dlhy, môže naozaj dôjsť až k jej bankrotu. Takáto udalosť by v prípade obrovského čínskeho developera mohla mať následne negatívny vplyv na celú ekonomiku Číny, ktorá je druhou najväčšou na svete. Bulvárnejšie ekonomické plátky dokonca prirovnávajú možnosť krachu Evergrande ku kolapsu americkej banky Lehman Brothers z roku 2008, ktorý bol spúšťačom predošlej finančnej krízy.

Zaplatili s omeškaním?

Nutné je upozorniť, že pri dolárových dlhopisoch, ktoré boli splatné koncom septembra, dostali úhradu splátok od Evergrande ich držitelia až deň po skončení 30-dňovej doby odkladu. Je teda stále v hre aj možnosť, že scenár sa bude opakovať aj v prípade najnovšieho termínu splátky.

Ranné správy od CNBC, ktorá sa odvoláva na čínske médium Cailianshe  tomuto scenáru nahrávajú – Cailianshe totiž informovala, že niektorí držitelia dlhopisov už dostali kupónové platby od zadlženého developera, na čo reagovali aj akcie Evergrande Group v Hongkongu, ktoré posilnili o 5,49%.

Následne posilnili aj akcie iných čínskych developerov – China Vanke o 3,76%, Country Garden o 2,21% a index Hang Seng Properties o 1,68%. Hongkonský širší index Hang Seng však klesol o 0,15%.

Špekulácie siahajúce do kryptomien

Kríza čínskeho developera Evergrande je sledovanou témou aj v rámci kryptomenovej scény. Krach tejto spoločnosti by totiž mohol ohroziť akciové trhy, čo by následne mohlo mať negatívny vplyv aj na Bitcoin.

Špekulácie, alebo lepšie povedané konšpirácie, však siahajú ešte ďalej – na Twitteri sa v nemalej miere objavujú fámy o prepojení Evergrande so stablecoinom Tether (USDT), ktorý zohráva v kryptotrhu významnú úlohu. Kolaps Evergrande by podľa týchto konšpirácii mohol ovplyvniť teda aj krytie USDT a to následne veľmi negatívne aj celý kryptotrh. Upozorňujeme však, že Tether je americká a nie čínska spoločnosť, hoci sa špekuluje o jej väzbách na Čínu.

Hodnotiť možný dopad krízy Evergrande na Bitcoin by bolo v tomto momente naozaj predčasné. Bitcoin je však náchylný reagovať na náladu na amerických trhoch. Inak povedané ak by kríza čínskeho developera ovplyvnila aj dianie v USA, môže to mať negatívny dopad následne aj na Bitcoin.

Nemuselo ísť len o Evergrande

Na záver zároveň dodávame, že samotné správy o Evergrande nemuseli byť jediným dôvodom cenovej korekcie Bitcoinu v predošlých hodinách. Na trhu panovala už viac dní výrazná chamtivosť a to najmä v prípade obchodovania Bitcoinu na páku. Indikátor Estimated Leverage Ratio od analytickej platformy CryptoQuant dokonca hlásil rekordné hodnoty “prepákovanosti Bitcoinu”, čo následne mohlo prispieť v kombinácii so zlou správou o Evergrande k prudšiemu prepadu ceny v dôsledku likvidácii extrémne pákovaných longových pozícii. V konečnom dôsledku tak môže byť tento pád napokon vyhodnotený aj ako zdravá korekcia, ktorá vyhnala z trhu špekulantov. Pre udržateľný rast ceny BTC je dôležité, aby bol poháňaný hlavne jeho spotovým obchodovaním.

Zdroj: kryptonovinky, ekonomika.sme.sk, cnbc.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.