Riaditeľ nadácie pre ľudské práva Alex Gladstein tvrdí, že Bitcoin (BTC) opravuje rozbité demokracie a bojuje proti vládnej korupcii obmedzovaním moci pri kontrole používateľov. Decentralizovaná povaha BTC môže podľa neho pôsobiť ako bariéra proti korupcii a tyranii.
„Tam, kde sa rozpadli demokracie, si myslím, že to veľmi jasne súvisí s fiat menou a myslím si, že Bitcoin to istým spôsobom opravuje,“ uviedol Gladstein pri jeho účasti v podcaste Simply Bitcoin.
https://twitter.com/WhatBitcoinDid/status/1627643675407679489?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1627643675407679489%7Ctwgr%5Ec34bcf027cb3c89b1d094baae0c05683b9fed4e2%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fbitcoin-fixes-democracy-and-fights-corruption-human-rights-foundation
Gladstein pôsobí ako riaditeľ Human Rights Foundation už viac ako 15 rokov, popri tom však tiež prednáša o BTC a budúcnosti peňazí na podujatiach Singularity University.
Bitcoin predstavuje slobodu prejavu
Gladstein tvrdí, že BTC predstavuje slobodu prejavu, vlastnícke práva a otvorené kapitálové trhy, ktoré všetky dusia tyranskú vládu. Podľa neho, tieto vlády často potrebuje cenzúru, konfiškáciu a uzavreté kapitálové trhy aby prežili.
„To je to, čo Čína a Rusko potrebujú, aby prežili, potrebujú cenzúru, potrebujú úzke kapitálové trhy a potrebujú konfiškáciu. Bitcoin sťažuje vládam vnucovať tieto veci svojim ľuďom.“
Rusko aj Čína boli v minulosti voči kryptomenám nepriateľské. Čínska vláda v roku 2021 zakázala prakticky všetky kryptotransakcie. Nadchádzajúci režim licencovania kryptomien v Hongkongu však vedie k špekuláciám, že postoj Číny ku kryptomenám sa zmierňuje. K téme sme písali viac v tomto článku:
Hongkong plánuje zmeny v legislatíve. Čo to znamená pre kryptomeny?
Hlavný ruský zákon o kryptomenách, ako o digitálnych finančných aktívach, oficiálne zakázal používanie kryptomien na platobné účely v roku 2020. Zákon nezakazoval Rusom investovať do kryptomien, ale miestne kryptoburzy zostali neregulované.
Gladsteinov názor zdieľajú aj v OpenNode
Poskytovateľ BTC infraštruktúry OpenNode vyjadril podobné názory v príspevku z roku 2021 o výhode, ktorú mali dary BTC pri vyhýbaní sa autoritatívnym zásahom.
“Jednou z výhod Bitcoinu je jeho odolnosť voči cenzúre. Bez centrálnej autority, ktorá by diktovala, kto môže a kto nemôže používať Bitcoin, sa ukázalo, že je to mena, ktorú si vybrali mnohí jednotlivci a organizácie, ktoré boli vynechané z tradičných platobných metód.“
Gladstein predpovedá, že v nadchádzajúcich rokoch sa objaví oveľa viac momentov, kedy ľudia, ktorí budú mať problémy s tradičnými finančnými službami, prejdú na BTC ako alternatívu.
“Ak dôjde ku konfliktu, alebo zlyhaniu pri obchodovaní alebo komunikácií, uvidíte strašne veľa problémov a každý z týchto momentov vyrazí nového bitcoinera,“ dodal.
Zdroj: cointelegraph.com