Cena Bitcoinu (BTC) stúpla za posledných 24 hodín o takmer 7% na úroveň 28 700 dolárov. BTC tak atakuje cenu 29 000 USD, na ktorej bol naposledy v úvode mája ešte pred tým, ako sa objavili negatívne správy ohľadom žalôb SEC voči burzám Coinbase a Binance. Z týždenného pohľadu je BTC v pluse už takmer 11%.
O čosi menej sa darí Ethereum (ETH), ktoré stúplo za posledný deň o 4,9% a za týždeň o 4,2%. Aktuálne sa obchoduje za niečo vyše 1 800 dolárov.
Za posledných 24 hodín výrazne stúpla aj cena kryptomien Cardano (+7,1%) a Solana (+10,7%), ktorých hodnota sa v predošlých týždňoch výrazne prepadla po tom ako ich SEC označila za neregistrované cenné papiere a americká obchodná platforma Robinhood následne pristúpila k ich delistovaniu z regulačných obáv.
Možné katalyzátory rastu
Trhová kapitalizačná kryptomien je aktuálne 1,17 biliónov dolárov, čo je o 5,2% viac, než 24 hodín dozadu. Dominancia Bitcoinu sa zároveň blíži k 50% (podľa TradingView už je nad týmto percentom), čo môže byť býčím signálom pre Bitcoin, ktorý si ukrajuje z podielu altcoinov, menej však už pre samotné altcoiny. Písali sme o tom tu.
Jedným z katalyzátorov rastu ceny BTC je rozhodnutie finančného giganta BlackRock, vôbec najväčšieho správcu aktív na svete, požiadať SEC o schválenie spotového Bitcoin ETF. Od momentu, ako tak BlackRock spravil v minulom týždni, BTC prakticky neustále posilňuje na cene.
V USA zatiaľ spotové Bitcoin ETF schválené nebolo, pričom SEC stihla zamietnuť už desiatky žiadosti vrátane tých najznámejších od Ark Invest, čiže firmy Cathie Woodovej, či od Grayscale Investments, teda firmy, ktorá spravuje regulovaný produkt GBTC, ktorý je krytý vyše 600 000 BTC.
V súvislosti so žiadosťou BlackRock sa však hovorí ako o najnádejnejšej na schválenie, pretože ide o giganta, ktorý má blízko tradičnému finančníctvu a jeho vedenie má vraj svoje “páky” aj vo vysokej americkej politike. Analytik William Clemente minulý týždeň špekuloval, že by ho schválenie žiadosti BlackRock neprekvapilo, pretože práve cez túto inštitúciu „by si mohla Amerika zabezpečiť“, že bude mať nad bitcoinami dostatočnú kontrolu, čo by v prípade tradičných “krypto inštitúcii“ ako Grayscale úplne neplatilo.
,,Ak bude schválené spotové Bitcoin ETF BlackRock, je nepopierateľné, že operácia Chokepoint 2.0 bola organizovaná s cieľom vyhnať z trhu natívne kryptospoločnosti a priviesť do trhu veľké tradičné firmy, ktoré sú kamarátmi s americkou vládou, aby sa skrz ne pokúsili ovládať kryptomeny a Bitcoin,” uviedol Clemente na Twitteri.
Možným dôvodom rastu BTC je aj pokles hodnoty DXY, čiže dolárového indexu, ktorý vyjadruje vzťah medzi americkým dolárom a košom iných svetových mien. Zväčša keď DXY rastie, rizikovejšie investície, kde radíme aj Bitcoin, oslabujú a naopak, keď dolár oslabuje, týmto investíciám sa darí viac. Podobný scenár zdá sa sledujeme aj teraz.
Pozitívne pre Bitcoin vyzerajú aj onchain dáta. Analytická platforma Glassnode tento týždeň upozornila, že počet bitcoinov na burzách neustále klesá a čo je hlavné, presúvajú sa na adresy, ktoré sú známe svojou prakticky nepredajnou históriou. Na burzách je najmenej BTC od úvodu roka 2018. Počet nelikvidných bitcoinov, teda tých, ktoré sa prakticky vôbec nehýbu, je medzitým na novom historickom maxime (75%).
Potvrdzujú to aj dáta za posledných 24 hodín, ktoré ukazujú, že z búrz odišli BTC v hodnote ďalších 180 miliónov dolárov.
📊 Daily On-Chain Exchange Flow#Bitcoin $BTC
➡️ $1.4B in
⬅️ $1.6B out
📉 Net flow: -$179.9M#Ethereum $ETH
➡️ $482.7M in
⬅️ $444.8M out
📈 Net flow: +$38.0M#Tether (ERC20) $USDT
➡️ $882.5M in
⬅️ $801.1M out
📈 Net flow: +$81.4Mhttps://t.co/dk2HbGwhVw— glassnode alerts (@glassnodealerts) June 21, 2023
Z dlhodňového hľadiska onchain dáta naznačujú podobne scenáre, aké sme videli v období pred predošlými halvingami, čiže deleniami odmien pre ťažiarov za vyťaženie nových blokov o polovicu. Najbližší halving sa udeje v apríli 2024.
Od toho posledného je cena BTC v pluse vyše 270% a to napriek tomu, že je výrazne vzdialená historických maxím (69 000 USD). Trh preto viacmenej počíta s tým, že história sa bude opakovať a halving bude mať na cenu BTC pozitívny vplyv pred jeho príchodom, no tradične najmä po ňom.
📊 Daily On-Chain Exchange Flow#Bitcoin $BTC
➡️ $1.4B in
⬅️ $1.6B out
📉 Net flow: -$179.9M#Ethereum $ETH
➡️ $482.7M in
⬅️ $444.8M out
📈 Net flow: +$38.0M#Tether (ERC20) $USDT
➡️ $882.5M in
⬅️ $801.1M out
📈 Net flow: +$81.4Mhttps://t.co/dk2HbGwhVw— glassnode alerts (@glassnodealerts) June 21, 2023
O čosi menej býčie, najmä za krátkodobého hľadiska, pôsobí pohľad na Bitcoin Fear and Greed Index, ktorý sa po prudkom posilnení ceny BTC opäť prehupol do zóny “chamtivosti”, keď je na úrovni 59 bodov zo 100. Zatiaľ nejde o extrémnu chamtivosť, no je to varovný signál, že trh začína byť prehriaty.
Bitcoin Fear and Greed Index is 59. Greed
Current price: $28,332 pic.twitter.com/2BEy5iXUaB— Bitcoin Fear and Greed Index (@BitcoinFear) June 21, 2023
Pri historickom pohľade na Fear and Greed index platí, že keď je na trhu veľká chamtivosť, zväčša dôjde v dohľadnej dobe k poklesu ceny a naopak, keď je na trhu strach, ide o dobrý čas na investíciu. Ukázali to aj predošlé týždne. Na druhú stranu aktuálna úroveň ešte neukazuje najväčšiu chamtivosť a tento index sa v minulosti dokázal dostať aj na výrazne vyššie úrovne tzv. “extrémnej chamtivosti“. Dialo sa tak však zväčša v bullrunoch.
Zdroje: Autor, Coinmarketcap, Twitter, Glassnode