Bitcoin vo štvrtok 30. marca v skorých hodinách vystrelil na cenu 29 100 dolárov, najvyššie od 11. júna 2022, no neudržal sa na nej a aktuálne sa obchoduje za 28 600 dolárov. Táto hodnota je však stále blízko niekoľkomesačných maxím, ktoré boli vytvorené pred pár hodinami.
Podľa dát Conglass došlo počas včerajšieho posilňovania BTC k likvidácii shortov za takmer 80 miliónov dolárov a následne dnes ráno k ďalšej v hodnote 30 miliónov dolárov. Po páde z 29 100 dolárov na 28 500 dolárov však utrpeli aj tí, ktorí longovali – zlikvidovali sa totiž aj long pozície za 31 miliónov USD.

Prečo BTC opäť rastie?
Najpravdepodobnejšie dôvody súčasného rastu ceny BTC možno hľadať vo viacerých faktoroch.
V prvom rade je nutné zdôrazniť, že sa včera darilo aj americkým akciovým indexom na čele s Nasdaq, s ktorým Bitcoin intenzívne koreluje. Technologický Nasdaq posilnil o 1,79%, čo mohlo zlepšiť aj náladu na kryptomenovom trhu a to obzvlášť v období, kedy sa v USA zmieňuje kríza bankového sektora.
Zaujímavá je však zatiaľ odolnosť Bitcoinu a kryptotrhu voči regulačným turbulenciám v súvislosti so žalobou Americkej komisie pre komoditne futures (CFTC) voči najväčšej kryptomenovej burze na svete Binance. Fakt, že táto kauza výraznejšie nezamávala náladou investorov, môže byť vyhodnocovaný predbežne ako veľmi pozitívny jav.
Dlhodobí držitelia sa opäť držia svojich BTC
Onchain dáta medzitým ukazujú, že hodleri (dlhodobí držitelia BTC) svoje bitcoiny presúvajú len minimálne. Podľa indikátora Coin Days Destroyed (CDD) od Glassnode sa tento ukazovateľ dostal na nové mesačné minimum. Znamená to, že “staré bitcoiny” sa presúvajú len velmi sporadicky. Za posledným predajným tlakom tak stoja hlavne krátkodobí investori.
Potvrdzuje to aj posledný report od Glassnode, ktorý upozornil, že v minulom týždni pokiaľ ide o presuny bitcoinov na burzy, ich mali na svedomí z 92.5% prípadov krátkodobí držitelia BTC (STH), ktorí v 65% prípadov týchto prevodov realizovali zisky. Podiel dlhodobých držiteľov (LTH) na presune bitcoinov na burzy bol tak len 7.5%.
Zmieňovaná neaktivita LTH sa však týka predovšetkým posledných dní, ale nie predošlých týždňov po páde americkej banky Silicon Valley Bank. Po tomto incidente otiž LTH znížili množstvo držaných BTC na ich adresách až o takmer 100 000 BTC. Upozornil na to portal Cryptoslate odvolávajúci sa na on-chain dáta.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Cryptoslate však taktiež upozornil, že k takýmto “výplachom” na adresách dlhodobých držiteľov BTC došlo aj v minulosti a vo viacerých prípadoch pred začiatkom nového býčieho trhu – konkrétne v novembri 2018 a januári 2020.
Na grafe je však zároveň vidieť, že hoci LTH občasne predajú väčšie množstvo BTC, dlhodobý trend ich akumulácie BTC je nespochybniteľný.
Za zmienku stojí aj naďalej rastúci graf počtu bitcoinových adries, na ktorých je aspoň 0.01 BTC. Tento graf opäť vytvoril nové historické maximum a je z neho zrejmé, že adopcia BTC naďalej rastie aj u retailu, teda malých investorov (0.01 BTC je ekvivalent cca 280 dolárov).
https://twitter.com/glassnodealerts/status/1641142071376347139
Zdroje: Autor, Cointelegraph, Coinglass, Glassnode