Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin nespotrebuje všetku energiu planéty. Jeho ťažba je čoraz efektívnejšia aj zelenšia

Článok

bitcoin tazba
Zdroj: Unsplash.com

Asociácia prevažne severoamerických a európskych ťažiarov Bitcoinu známa pod pojmom Bitcoin Mining Council (BMC) zverejnila nove dáta týkajúce sa ťažby BTC v druhom kvartáli 2022.

Z čerstvých dát Bitcoin Mining Council vyplýva, že ťažiari, ktorí sú súčasťou asociácie (majú pod kontrolou zhruba 50,5% svetovej ťažby BTC podľa hashrate), využívali v druhom kvartáli 2022 pri ťažbe BTC až z 66,8% obnoviteľne, čiže zelené zdroje energie, kým celosvetovo (vrátane ťažiarov mimo túto alianciu) predstavuje hrubý odhad využívania zelených zdrojov 59,5%.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

BMC taktiež informoval, že udržateľné zdroje energie sa v Q2 2022 využívali o 6% viac ako v rovnakom období pred rokom a o 2% viac, ako v prvom kvartáli 2022. Líder aliancie b(CEO firmy Microstrategy) na margo tejto informácie skonštatoval, že „ide o jedno z najudržateľnejších priemyselných odvetví na svete.“

Efektívnosť ťažby BTC sa výrazne zlepšuje

Dôležitou informáciou vyplývajúcou z novej správy BMC je skutočnosť, že sa výrazným spôsobom zlepšuje efektívnosť ťažiarov BTC. Saylor napríklad uviedol, že energetická efektívnosť ťažby Bitcoinu v porovnaní s obdobím pred 8 rokmi vzrástla o neuveriteľných 5814%.

Správa tiež tvrdí, že ťažba BTC predstavovala len 0,09% z 34,8 miliárd metrických ton (BMt) emisií CO2, ktoré sa podľa odhadov vyprodukujú na celom svete a spotrebovala len 0,15% celosvetových dodávok energie.

,,Ľudia už dlho tvrdia, že Bitcoin spotrebuje všetku energiu sveta. To sa však nedeje a nestane sa to kvôli dynamike a efektivite (ťažby),“ skonštatoval Saylor, ktorého pri tejto téme doplnil CEO Marathon Digital Holdings Fred Thiel konštatujúci, že efektívnosť ťažby BTC je súčasťou „mocného cyklu, vďaka ktorému sa priemysel stáva energeticky efektívnejším.“

,,Nárast efektívnosti je 100% zameraný na spotrebu energie, pretože energia je náš kľúčový vstupný náklad. Keďže ceny energií stúpajú, núti nás to byť efektívnejšími,” vysvetlil základnú motiváciu ťažiarov BTC, ktorí prirodzene nechcú platiť za energiu ani o cent viac, než je nutné, čo znamená, že sa snažia generovať čo najvyšší hashrate za čo najnižšiu cenu.

Dôkazom, že sa im to v priebehu času darí sú konkrétne čísla vypovedajúce o tom, že hahshrate bitcoinovej ťažby stúpol v druhom kvartáli 2022 medziročne o 137%, avšak spotreba energie stúpla len o 63%, čo znamená, že medziročne sa efektivita ťažby BTC zlepšila o 46%.

Prispievajú k tomu najmä modernejšie zariadenia na ťažbu BTC (ASIC minery), ktoré dokážu vygenerovať vyšší hashrate za rovnaké vstupné náklady, respektíve vygenerovať rovnaký hashrate, ako staršie stroje, no pri menšej spotrebe. Tieto zariadenia vytvárajú pre ťažiarov, ktorí ich vlastnia, významnú konkurenčnú výhodu a tým pádom vytláčajú menej efektívne stroje z trhu preč, čím sa postupne stáva celé odvetvie efektívnejším.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.